Mežs, kas notiek ar planētas plaušām, mežu izciršanai jāsaka nē

 

 

Kam gan nav zināms, ka mežs ir planētas plaušas.

Par to, kā mēs izturamies pret šo bagātību ir atkarīga mūsu nākotne.

Tāpēc ir satraucoši un nepatīkami, ka presē izskan ziņas par Latvijas mežu totālu izciršanu.

Kā vārdā ?

Atbilde ir triviāli vienkārša… dažu uzņēmīgu zagļu mantkārīgo mērķu vēlme piepildīt savu bankas kontu ar naudu. Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie pastiprinātas Latvijas mežu izciršanas.

Īsumā varu teikt, ka runa ir par galvenās cirtes caurmēra samazināšanu, pēc būtības, tā ir atļauja cirst kailcirtē tievākus kokus nekā līdz šim un kailciršu atļaušanu piejūras priežu mežos, kur tās līdz šim bija aizliegtas.

Pie kā tas var novest var saprast no vislielāko mežu iznīcināšanas redzamā rezultāta.

Runa ies par Amazones mūža mežiem, kas pārcieš vislielāko iznīcības periodu savā pastāvēšanas vēsturē. Šoreiz vainojams cilvēks ar savu tieksmi zagt no dabas … Mežus izcērt bez apdoma un veselā saprāta.

Pēc saņemtajiem datiem par izcirtumiem pie Amazones upes ir vērojama šausminoša tendence, ja 2010. gada divos mēnesos  mežu izcirta 103 km², tad šogad divos mēnešos jau 890 km².

Lielākā daļa meža tiek izcirsta sojas plantāciju ierīkošanai.

Amazones lietus meži klāj 5% zemeslodes un 40% Dienvidamerikas kontinenta, turklāt vairāk nekā puse šo platību pieder Brazīlijai. Lietus mežu komerciāla izciršana ir nozīmīgākais cēlonis to līdzšinējā izpostīšanā.

mežs

Pēc Pasaules bankas datiem, kopš 70. gadu sākuma kopumā iznīcināts aptuveni 653 000 km2 lietus meža – šī platība aptver Franciju un Portugāli kopā. Savukārt starptautiskā neatkarīgā organizācija “Greenpeace” lēš, ka katru gadu iznīcina aptuveni 25 000 – 30 000 km2, kas ir aptuveni puse no Latvijas teritorijas.

Vairāku gadu desmitu ilgā nesaudzīgā, neapdomīgā un dramatiskā kokaugu izciršana ir iemesls tam, ka daudzas no šīm sugām ir apdraudētas, vairākas no tām atrodas uz izzušanas robežas.

Tās nav vienīgās nelaimes šajā apvidū …nesen jau pieminēja globālās sasilšanas ietekmi uz šo reģionu, kuru piemeklēja sausums un pilnīgi izkalta teritorija 2 435 000 km², kas būtu mērams kā trīs Francijas kopā.

Kāpēc par to runāt…tas taču tālu no mūsu mazās Latvijas. Gluži tā nav, ja nesitīsim trauksmes zvanu par mežu saglabāšanu …arī pie mums var izveidoties tuksnesis. Starp citu, ar Latvijas Zemkopības ministrijas rīcību mēs neesam tālu no situācijas, ka mežs būs aplūkojams vecās fotogrāfijās.

Nav svarīgi , kur meži atrodas… Amazones mūža meži vai Latvijas meži… tā ir bagātība, kas jānodod nākotnes paaudzēm…

Mežu izciršanai jāsaka nē!

Uzlabo karmu! Izplati šo rakstu!

Viens komentārs par “Mežs, kas notiek ar planētas plaušām, mežu izciršanai jāsaka nē

  • uz
    Patstāvīgs links

    nu ko lai saka…
    kamēr nesapratīsiet, ka naudu neēdīsi un neelposi – tikmēr lielie biznesmeņi mierā neliksies… un tikmēr pārējā tauta stulbi blenzīs un tikai blēs… nevis darīs kaut ko lietas labā 😉

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *