“Memento mori” vai varam neizbēgamajam piemērot “bucket list”

Memento mori!

Tas ir sens sveiciens, kad satikās 1664. gadā dibinātā Trapistu ordeņa mūki. To izmanto, kā atgādinājumu par nāves neizbēgamību. Protams arī par dzīves īslaicīgumu.

Te būs iespējamā vieta TAVAI reklāmai! Nopietns reklāmdevējs gaidīts! Raksti vienosimies...

Memento mori, saraksts par pēdējiem darbiem.

Ikviens, kurš ir pieradis sastādīt darāmo darbu sarakstu “to do list”, apstiprinās: tas prasa minimālu piepūli un laiku. Toties to sastādot vari iegūt maksimālu labumu.

Vēl ir “bucket list” - zinošo par neizbēgamām beigām vēlmju saraksts. Šis varētu būt efektīvs instruments, lai dotu virzienu visai dzīvei. Protams tas prasa daudz vairāk pūļu. Kā to sastādīt un tajā pašā laikā izvairīties no kļūdām?

Memento mori

Kas ir “bucket list”?

Terminu “bucket list” sāka lietot, pēc filmas “Kamēr neesi nomiris” izdošanas ar Džeku Nikolsonu un Morganu Frīmenu. Filmas sižets ir ar diviem neārstējamiem slimiem palātas kaimiņiem.

Viņi nolemj pirms nāves izbaudīt visu līdz galam un doties ceļojumā apkārt pasaulei. “To kick the bucket”, tulkojumā nozīmē “Lai spertu pa spaini”, “mest slidas”, “atliecies”, vai vienkāršāk “spert pretim nenovēršamajam”.

“Bucket list” saraksts attiecīgi ir saraksts ar visdrosmīgākajām vēlmēm, kuras jāizpilda, pirms vēl neesat nāves gultā. Šodien tūkstošiem cilvēku jau ir izveidojuši savus vēlmju sarakstus, tos izdrukājuši un izkāruši uz ledusskapju durvīm.

Gadījumam, ja aizmirsti par Memento mori!

Šie saraksti ir paredzami un bieži saistīti ar pasaules apceļošanu. Neizpaliek ekstrēmie sporta veidi, piemēram, niršana ar haizivīm vai Everesta iekarošana.

Pie vēlmēm var pieskaitīt svešvalodu mācīšanos, tikšanos ar slavenībām, kā arī plastiskā ķirurga apmeklējumi. Pašu galveno gandrīz piemirsu un tas būs tetovējumi. Dīvaini! Atļaušos mazliet pasmaidīt un vienu punktu ielikt no latvieša realitātes puses.

Finansiālu maka stāvokli lai varētu samaksāt par gāzi un elektrību. 🙂

Kā “Bucket list” pareizi sastādīt domajot par “Memento mori” nenovēršamību?

Kristofers Pītersons.

Mičiganas Universitātes psiholoģijas profesors Kristofers Pītersons uzskata, ka šādi saraksti ir mēģinājums padarīt mūsu dzīvi neaizmirstamu, un tie tieši atbilst “pēdējā iespaida” teorijai.

Šī teorija ir tāda, ka mēs vislabāk atceramies neticamus, neparastus notikumus un priekus. Viss, kas notiek starp viņiem, tiek uztverts kā neizteiksmīgs fons.

“Bucket list” palīdz no patīkamām atmiņām izveidot struktūru un piešķirt dzīvei jēgu. Viņaprāt, galvenā kļūda, veidojot svarīgāko lietu sarakstu, ir tā, ka mērķus aizņemamies no citiem. Daudzi no interneta lejupielādē gatavus sarakstus un fanātiski sāk tos pildīt.

Cik vēlmju jūs izņemtu no saraksta?

Ja zinātu, ka nevarēsiet par tiem pastāstīt citiem?
Ja neviens neuzzinās par jūsu ekspedīciju Amazones mežos?
Vai jums tas ir vajadzīgs?
Ja neviens neredz jūsu tetovējumu? Vai tu to tetovēsi?

Protams var turpināt šo “Ja neviens”, domāju, ka jēgu saprati! Tas ir iemesls pārdomām pie saraksta sastādīšanas, jo uzreiz ir jānovērtē, vai “Bucket list” būs citu apbrīnai par paveikto, vai tas būs tikai tev pašam.

Turklāt Kristofers Pētersons uzskata, ka “bucket list” ir aizgājis ļoti tālu no savas sākotnējās idejas – spējas pievērst uzmanību dzīves svarīgākajām lietām.

Lai tajā obligāti būtu ietverti mērķi, kas izvirzītos priekšplānā. Apmēram tā, ka jūsu rīcībā nebūtu gadsimti, kā daži iedomājas, bet tikai dažas dienas.

Vēl daži jautājumi, lai sakārtotu prioritātes pirms “Memento mori”.

Kurus svarīgus cilvēkus jūs vēlētos satikt un tērzēt?
Kur jūs vēlaties doties? Nosauciet trīs sapņu vietas.
Kādi sasniegumi sniedz vislielāko pašapziņas pieaugumu?
Par kādiem mērķiem domāji, bet no tiem atteicies, baidoties, ka tos nenovērtēs apkārtējie?
Kas jums patīk, ko jūs vēlētos izveidot pats?

Memento mori

Padoms: izmantojiet pārus “lasīt - rakstīt”, “skatīties filmu - izveidot filmu vai atskaņot filmu”, “pirkt drēbes - veidot apģērbu”.

Iedomājieties absolūtas laimes mirkli. Kas tas ir, ko tu ar to dari? Ko jums patika darīt bērnībā, bet atteicāties, kā pieaugušais?

Tas, cik garš vai detalizēts būs jūsu “bucket list” saraksts, ir atkarīgs no jums. Svarīgi katras nedēļas beigās dažas minūtes veltīt svarīgāko notikumu sarakstam. Tos pārskatīt un izplānot soļus loloto mērķu sasniegšanai.

Labu Dienu!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *