LPSR būvēto māju un būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

 

 

Parunāsim par situāciju dzīvojamajā mājokļu fondā vai būvkonstrukciju kalpošanas ilgums.

Padomju laikā projektētajām sēriju tipveida mājām bija noteikts būvkonstrukciju kalpošanas ilgums, kas lielākoties tika veikli piedomāts un mazliet uzpušķots ar vēlamiem skaitļiem.

Latvijas būvnormatīvi liecina, ka masveida apbūves lielpaneļu ēkām, kas celtas pēc tipveida projektiem 316, 318, 119, kalpošanas laiks ir 70 gadu, bet 103, 104, I464, I467A, I602, 602P – vidējais kalpošanas laiks ir 60 gadu.

Un tagad…uzmanību!

Ja godīgi, tad pati  konstrukcija jau nenoveco, bet noveco savienojuma vietas starp paneļiem un inženiertehniskie tīkli.

Tas nozīmē, ka sametinātie bloki (armatūra) nolietojas daudz ātrāk un zūdot stiprībai vai nogurstot metālam ēka var vienkārši sagrūt, kā kāršu namiņš.

Jautāsi… kā tad tā?

Pavisam vienkārši … ideālos apstākļos metinājuma vietas un armatūra var kalpot ilgi. Toties nekvalitatīvi veikti celtniecības darbi, slikts betons un nekvalitatīvi paneļi ir par iemeslu tam, ka mājas pārklājas ar dziļām plaisām.

būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

Nav jābūt dižam celtniekam lai saprastu, ka pa plaisām sienās mājas konstrukcijās iekļūst ūdens, kas tad arī sabojā  mājas “skeletu”.

Ja domājat, ka siltinot māju, ko daudz glābsiet…maldāties.

Korozijas procesi jau ir sākušies un siltināta māja vairs “neelpo”. Rezultātā korozija turpinās un nekādā ziņā nevar uzskatīt, ka viss būs kārtība.

Ja runājam par renovāciju, tad uzmanību jāpievērš apkures sistēmai un pārējām apgādes komunikācijām. Tās vēlams nomainīt.

Sīkāk par šo jautājumu lasi šeit.

Lielāko daļu daudzdzīvokļu mājas cēla pagājušā gadu simta 60 – 80 gados. Šo māju iespējamā renovācija ir jāizskata ļoti pārdomāti. Visi apsaimniekošanas uzņēmumi zina, ka ieņēmumi nesedz vēlamos uzturēšanas izdevumus.

Iedzīvotāju vidū daudzi ir pensionāri ar ierobežotiem līdzekļiem, un maz iespējama pašu dzīvokļu īpašnieku iniciatīva māju atjaunošanā. Tehniskā stāvokļa ziņā tās ir visvairāk nolietotās mājas.

Šeit jāizskata iespējama māju nojaukšana un vietā jaunu māju rajonu būvniecība

Tā tas notiek visur, gan Eiropā, gan Krievijā, kur bloku mājas jauc nost plānveidīgi.

Kāpēc mēs tā nedarām ?

Tāpēc, ka nojauktās mājas iemītniekiem jāierāda dzīvojamā platība, kas nenes peļņu. To ka kaut kas ir jādara saprot gan pašvaldības, gan valdības “gudrās” galvas.

Izeju atrada māju siltināšanā. Ir skaidrs, ka māju apsaimniekotāji ar sev pietuvinātām firmām labprāt jūsu māju siltinās un iegūs labu peļņu.

Neviens jau neteiks, ka ieguldīt šajos namos lielus līdzekļus nav ekonomiski, jo to kalpošanas laiks tuvojas beigām.

Tas ir apmēram tā pat, kā vecu vīru ietērpt glaunā uzvalkā un teikt…nu vecīt tu esi, kā no jauna piedzimis, bet večuks ar savām iekšējām kaitēm un ar visu glauno uzvalku vienkārši nomirst.

ATCERIES !

Mums nav valsts stratēģijas un politikas mājokļu jautājumā.

Maza  piebilde no drauga …

…dzīvoju paneļmājā (lietuviešu projekts), taisīju kapitālo remontu – nodauzīju apmetumu un liku  jaunu – biju šokā par to, kas darās ar starp paneļu savienojumiem. Betons izdrupis tā, ka roku līdz elkonim var brīvi dabūt iekšā. Vispār nav skaidrs uz ko tas viss turas…

 

LPSR būvēto māju un būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

LPSR būvēto māju un būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

LPSR būvēto māju un būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

LPSR būvēto māju un būvkonstrukciju kalpošanas ilgums

Starp citu…

Tā sauktās ķieģeļu mājas tika celtas no ļoti zemas kvalitātes silikāt ķieģeļiem. Lielākā daļa no tiem bija brāķis, kas celtniecībai neder, bet bija jāpilda plāns un uz to neviens neskatījās.

Lūk, ieteikums …septiņas reizes apdomā vai ir vērts ieguldīt naudu pilnai renovācijai!

Pareizais lēmums jāpieņem valdībai. Plānveidīgi jāceļ jauni kvalitatīvi mājokļi no moderniem un izturīgiem materiāliem.

Lai neciestu biznesa intereses pusi mājas ierāda “pārvietojamajiem” iedzīvotājiem no vecajām paneļa mājām, kuras paredzēts nojaukt.

Otru pusi var pārdot lai segtu celtniecības izmaksas.

DER IZLASĪT:

MĀJAS IEKŠĒJĀS KĀRTĪBAS NOTEIKUMI!

 

Kopīgot šo ziņu

PinIt
Nospied "CTRL" un "D" reizē! Kāpēc? Tāpēc, lai vēlāk varētu atgriezties pie raksta!

Ir viens viedoklis

  1. kiih says:

    Piespiež ar varu un viltu veikt kosmētiskas un viegli īstenojamas darbības ,sienas aplīmē ar putuplastu, apmet ar kaļķi, kas drīz vien sāk lobīties, pamaina dažus logus un cer, ka māja stāvēsvēl 50 gadu. Ļaudis tas neko principā nemainīs, bet bieži otrādi – paātrinās nolietojumu, jo radīsies kondensāts un pelējums tavā dzīvoklī un protams konstrukcijas sabruks.

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šī vietne izmanto Akismet, lai samazinātu surogātpastu. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.
Atgriezties uz augšu