Limfostāze, pārmērīgs šķidruma daudzums ekstremitātēs

Limfostāze.

No kurienes rodas pietūkums uz rokām un kājām, kā izkliedēt limfas stagnāciju? Limfostāze ir stāvoklis, kad limfas aizplūšanas dēļ ķermeņa audos uzkrājas pārmērīgs šķidruma daudzums un veidojas pastāvīga tūska.

Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:  

Lai no tā atbrīvotos, parasti tiek izmantotas dažādas limfodrenāžas metodes. Rakstā par to, kā darbojas limfodrenāža, kādi vingrinājumi palīdz izkliedēt limfu un kādi pārtikas produkti veicina tās sabiezēšanu.

Limfostāze, kas ir limfa?

Asinis nav vienīgais šķidrums, kas nepārtraukti cirkulē organismā. Mazākos asinsvados – kapilāros, kur asins plūsma ir lēnāka, notiek vielu apmaiņa starp audiem un starpšūnu telpu. Daļu no tā audos drenē limfātiskie kapilāri, kuri uzsūc plazmu un barības vielas no starpšūnu telpas.

Limfātiskiem kapilāriem saplūstot, veidojas lielie limfvadi. Viena no galvenajām limfātiskās sistēmas funkcijām ir šķidruma līdzsvara saglabāšana organismā.

Diennaktī veidojas 2 litri limfas, kas cirkulē pa limfvadiem, cauri limfmezgliem un vēlāk nonāk atpakaļ asinsritē. Miera stāvoklī 1/3 limfas cirkulācijas apakšējās ekstremitātēs nodrošina skeleta muskulatūras kontrakcijas.

Zināms, ka 2/3 no cirkulācijas mehānisma nodrošina iekšējais pumpis – limfvadu gludās muskulatūras kontrakcijas un vārstuļu darbība.

Limfostāze un limfātiskā sistēma.

Tā ir svarīga imūnsistēmas, sirds un asinsvadu un asinsrites sistēmas sastāvdaļa. Tas sastāv no šķidruma (limfas), traukiem, kas transportē limfu, un orgāniem, kas satur limfoīdos audus. Limfātiskā sistēma ir iesaistīta organisma šūnu un audu vielmaiņā un attīrīšanā.

Limfātiskā sistēma ietver tādus orgānus un audus kā aizkrūts dziedzeris, kaulu smadzenes, liesa, mandeles, adenoīdi, aizkrūts dziedzeris, limfmezgli un asinsvadi, apendikss un Peijera plankumi tievajās zarnās. Tāpat kā vēnu sistēma, limfātiskā sistēma transportē šķidrumus visā ķermenī.

Atšķirībā no asinsrites sistēmas limfātiskajā sistēmā nav “sūkņa”, kas ļauj šķidrumam pārvietoties, tāpēc drenāža notiek pašas limfas spiediena, asinsvadu sieniņu kontrakciju un skeleta muskuļu kustības dēļ.

Kāpēc rodas Limfostāze vai Limfedēma?

Limfedēma rodas, kad ir izjaukts līdzsvars starp limfas pieplūdi un atplūdi sistēmā. Limfas stāze var rasties no dažādām limfātiskās sistēmas saslimšanām tajā skaitā pie vainas var būt audzēji.

Ja veikta limfmezglu vai citu limfātiskās sistēmas orgānu rezekcija, aptaukošanās gadījumā, nepietiekamas limfvadu vārstuļu darbības vai samazinātas limfvadu kontraktilitātes rezultātā u.c

Galvenās limfātiskās sistēmas funkcijas.

1. Optimāla šķidruma līmeņa uzturēšana organismā.
Limfātiskā sistēma savāc lieko šķidrumu, kas plūst no šūnām un audiem visā ķermenī un atgriež to asinsritē, pēc tam recirkulē pa visu ķermeni.

2. Ķermeņa aizsardzība pret svešķermeņiem.
Limfātiskā sistēma ir daļa no imūnsistēmas. Tas ražo un atbrīvo limfocītus un citas imūnās šūnas, kas atklāj un iznīcina baktērijas, vīrusus, parazītus un sēnītes. Atkritumproduktu un patoloģisko šūnu transportēšana un izvadīšana no limfas.

3. Tauku uzsūkšanās no gremošanas trakta. Limfa absorbē šķidrumus no zarnām, kas satur taukus un olbaltumvielas, un pārnes tos atpakaļ uz asinsriti.

Faktori, kas ietekmē limfas plūsmu

Stāvokli, kurā notiek limfas stagnācija, sauc par limfostāzi. Šī pataloģija var izraisīt orgāna tilpuma palielināšanos saistaudu proliferācijas, tā darbības traucējumu, iekaisuma, sekundāras infekcijas un citu nepatīkamu seku dēļ.

Kas ir ekstremitāšu Limfostāze?

No kurienes rodas pietūkums uz rokām un kājām, kā izkliedēt limfas stagnāciju?

Limfostāze
Limfostāze, cēloņi.

  • sirds un asinsvadu sistēmas slimības;
  • urīnceļu sistēmas slimības;
  • traumas, ādas traumas un ķirurģiskas iejaukšanās;
  • mikrocirkulācijas traucējumi dažādu hronisku slimību dēļ, piemēram, cukura diabēts;
  • izteikta slodze uz ekstremitāti, valkā kurpes ar augstiem papēžiem;
  • infekcijas slimības;
  • staru terapija, onkoloģiskās slimības – piemēram, rokas limfostāze bieži attīstās pēc piena dziedzera izņemšanas;
  • grūtniecība.

Limfostāzi var palielināt arī mazkustīgs dzīvesveids, alkohola un nikotīna lietošana, kā arī liels sāls, kūpinātas gaļas un ogļhidrātu daudzums uzturā.

Limfostāzes stadijas un simptomi.

Ir trīs limfostāzes stadijas:
1. viegla – neliela pārejoša tūska;
2. mērena – pastāvīgs pietūkums;
3. smaga – ziloņu slimības, neatgriezeniska tūska, fibroze, cistu veidošanās.

Dažkārt pirmā stadija ietver latento limfostāzi – traucētas limfas cirkulācijas sākumposmā, kas jau ir organismā, to joprojām nav iespējams atpazīt.

Vieglā stadijā tūska, kā likums, parādās vēlā pēcpusdienā un pazūd līdz rītam. Pēc lielas slodzes vai dienas, kas pavadīta uz kājām, pietūkums var palielināties.

Ar mērenu limfas stagnāciju tūska no rīta nepazūd, āda sabiezē un stiepjas – tas var izraisīt sāpes. Visbeidzot, smagā stadijā limfātiskās sistēmas traucējumi kļūst neatgriezeniski.

Pietūkušai ekstremitātei mainās proporcijas, parādās elefantiāze.

Turklāt šajā posmā cilvēkam tiek diagnosticēts paaugstināts nogurums, svīšana, pārmērīga matu augšana, izteikts ādas sabiezējums, audu augšana ar tuberkuliem. Var rasties trofiskas čūlas, ekzēma, un sepse ir vissmagākais novārtā atstātās limfostāzes rezultāts.

Kā saglabāt limfātiskās sistēmas veselību?

Izvairieties no saskares ar toksiskām ķīmiskām vielām, piemēram, pesticīdiem vai tīrīšanas līdzekļiem, kas var uzkrāties organismā un neļaut tam filtrēt atkritumus.

Dzeriet pietiekami daudz ūdens, lai novērstu dehidratāciju un palīdzētu limfai viegli pārvietoties visā ķermenī. Vadiet veselīgu dzīvesveidu, kas ietver regulāras fiziskās aktivitātes, pareizu miegu, pareizu uzturu un slikto ieradumu noraidīšanu.

Pārgājieni un skriešana, joga, pilates, peldēšana un elpošanas vingrinājumi arī palīdz uzlabot limfas plūsmu.

Diafragma ir atbildīga par limfas kustību mūsu ķermenī. Ja pirms gulētiešanas iedzērāt ūdeni un pamodāties ar pietūkušu seju, aktīvi elpojiet un pietūkums pāries. Turklāt regulāri kardiotreniņi palīdzēs mazināt noslieci uz tūsku, jo stimulē diafragmu.

Trīs veidi, kā izkliedēt limfas sastrēgumu.

1. Vingrinājums: viegli savelkot rokas vai kājas muskuļus, tas palīdzēs izvadīt no ķermeņa lieko šķidrumu un samazināt pietūkumu.

2. Manuālā (manuālā) limfodrenāžas masāža. Terapeiti, kuri apgūst šo tehniku, izmanto vieglu, tikko pamanāmu spiedienu, lai pārvietotu šķidrumu pietūkušajā ekstremitātē uz zonu ar aktīviem limfātiskajiem asinsvadiem.

Limfostāze

3. Kompresijas apakšveļa. Cieši pieguļošās elastīgās piedurknes vai zeķes rada spiedienu uz roku vai kāju, stimulējot limfātiskā šķidruma aizplūšanu no audiem.

Labāk ir valkāt šādu apakšveļu speciālista uzraudzībā, kas garantē pareizu kompresijas pakāpi un pareizu piegulšanu. Varat arī izmantot elastīgos pārsējus.

Limfostāze

Manuālajai limfodrenāžai ir kontrindikācijas: cilvēkiem ar ādas infekcijām, asins recekļu klātbūtni vai vēzi aktīvā stadijā nevajadzētu izmantot šo metodi.

Vēl viena procedūra, kas palīdz uzturēt limfas plūsmu, ir kontrastduša. Tas nomierina ķermeni, stimulējot leikocītu veidošanos un uzlabo skābekļa plūsmu audos. Tomēr šī šķietami pilnīgi drošā procedūra nebūt nav parādīta visiem.

Kontrastdušai ir vairākas kontrindikācijas.

Anēmija, sirds un asinsvadu slimības, ļaundabīgi audzēji, grūtniecība un zīdīšana, menstruācijas, ādas slimības, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Hematopoētiskās sistēmas slimības, neiroloģiskas pataloģijas, tromboflebīts, elpceļu vīrusu infekcijas.

Pastāv viedoklis, ka limfas izkliedēšanai palīdz arī aparatūras limfodrenāža (presoterapija) – masāža, kas tiek veikta nevis ar rokām, bet ar speciāla aparāta palīdzību.

Presoterapija tiek veikta ar aproču palīdzību: tās tiek uzliktas uz rokām, kājām un rumpja, un tad tur tiek padots saspiests gaiss. Tomēr, šīs metodes efektivitāte nav pierādīta.

Lai normalizētu drenāžu, pirmkārt, ir jānosaka stagnācijas cēlonis un jāveic pamata slimības terapija.

Limfostāze, pareizs uzturs?

Lai saglabātu limfātiskās sistēmas un visa organisma veselību kopumā, ir svarīgi lietot pārtiku ar pretiekaisuma īpašībām. Antioksidantus (piemēram, riekstus un sēklas), zaļumus, svaigus dārzeņus un augļus, salātus un pārtiku, kas bagāta ar omega-3 taukskābi.

Tādi pārtikas produkti kā bietes, granātāboli, dzērvenes, kajēnas pipari un svaigi mārrutki palīdzēs uzturēt normālu limfas plūsmu. Tie satur lielu skaitu fermentu un bioflavonoīdu.

Bioflavonoīdi.

Tie ir augu pigmenti, kas atrodami dārzeņos un augļos, piešķirot tiem spilgtas krāsas. Bioflavonoīdi ir bagāti ar antioksidantiem, palīdz stiprināt kapilārus un uzlabo vielmaiņas procesus.

Vēl viens svarīgs punkts ir hidratācija. Ar ūdens trūkumu organismā limfa kļūst biezāka un lēnāk pārvietojas pa traukiem.
Limfostāze, kā izkliedēt limfas stagnāciju?

Iepriekš tika uzskatīts, ka ūdens patēriņa norma bija pusotrs līdz divi litri dienā, bet tagad mediķi ir vienisprātis, ka šķidrums jādzer pēc vajadzības.

Svarīgi atzīmēt, ka cukurotas sulas un gāzētie dzērieni var pasliktināt stāvokli, labāk dot priekšroku tīram ūdenim.
No kādiem pārtikas produktiem vajadzētu izvairīties ar limfostāzi?

Viens no galvenajiem ieteikumiem limfas stagnācijas gadījumā ir kontrolēt sāls uzņemšanu, jo tas saglabā ūdeni organismā.

Pacientiem, kuriem ir problēmas ar limfas cirkulāciju, jāievēro diēta, izņemot kūpinātus, sāļus, pikantus un pārmērīgi saldus ēdienus. Tāpat ieteicams atturēties no smēķēšanas, alkohola, kofeīna, gāzēto un šķīstošo dzērienu lietošanas.

Kas vēl var palīdzēt?

Limfātiskajai sistēmai nav nepieciešams īpašs atbalsts. Lai tas darbotos pareizi, pietiek ievērot dažus ieteikumus. Veselīga dzīvesveida principi limfātiskās sistēmas darbībai:

  • veselīgi ēst un dzert pietiekami daudz tīra ūdens;
  • regulāra atpūta;
  • gulēt 7-9 stundas katru dienu;
  • stresa mazināšana, relaksācijas prakses: joga, elpošanas vingrinājumi, meditācija;
  • fiziskās aktivitātes vairākas reizes dienā;
  • regulāras pārbaudes un medicīniskās pārbaudes, ko veic speciālisti.

Ja izteikts augšējās vai apakšējās ekstremitātes pietūkums nesamazinās vairākas nedēļas, nekavējoties jāmeklē speciālista padoms un jāpārbauda vielmaiņas procesu stāvoklis organismā.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *