Līgo un Jāņu dienu pasākumi Liepājā

Līgo.

Kas tie par Līgo svētkiem bez kārtīgas pacienāšanās! Tāpēc iecienīti ir dažādi pirmssvētku tirdziņi, kur varam iegādāties visvisādus labumus sev un arī dāvanas līgotājiem.

Rožu laukums pārvērtīsies par vietu, kur virmo Līgo svētku noskaņa un to visu izbaudām 19., 20. un 21. Jūnijā.

Katru dienu no pulksten 9 līdz 17 ikvienam tur būs iespēja gatavoties saulgriežu atzīmēšanai, jau laicīgi sarūpējot visu nepieciešamo gan svētku galdam, gan dažādām svētku aktivitātēm.

Tirdziņā būs iespēja iegādāties Latvijā brūvētu alu un kvasu, sieru, kūpinātas zivis un gaļu, lauku maizīti, sklandraušus un tortes, sukādes, mājas vīnu, zemenes, medu, saldējumu, konfektes un vārītos krēmus, kā arī dažādus citus labumus.

Tos ir sarūpējuši mājražotāji no Liepājas, Kuldīgas, Talsu, Siguldas, Tukuma un citiem rajoniem.

Toties Liepājas Pētertirgū šo īpašo spēku varēs izbaudīt no 20.–23.jūnijam, kad kā jau katru gadu būs Līgo tirdziņš, kur tirgotāji tirgos gan Jāņu zāles, gan košos Jāņu vainagus.

Būs svaigi siets siers, pīrāgi un kūpinājumi svētku galdam. Varēs iegādāties arī rokdarbnieku un amatnieku darinājumus.

Līgo20.jūnijā no 11 tirgus teritorijā ielīgos kopā ar folkloras kopu no Lieģiem, izskanēs Līgo dziesmas, ticējumi, paražas un saulaini sveicieni vasarai.

Folkloras centra “Namīns” pagalmā svētdien, 21.jūnijā, pulksten 17 ikviens aicināts uz Ielīgošanu.

Piedalīsies ziedu dizaina studija “Liepzars”, Liepājas folkloras kopa “Saknes”, “Vēlavas”, Liepājas TMKC bērnu deju kolektīvs “Krustiņi” un Liepājas Valsts tehnikuma jauniešu deju kolektīvs “Odziņa”, vadītāja Inta Āboliņa.

Folkloras kopa “Atštaukas” stāstīs ticējumus, atgādinās par latviešu tautas parašām, kas saistītas ar vasaras saulgriežiem.

Vispārējai izziņai…

Vasaras saulgrieži svinami 21. un 22.jūnijā, kad ir atbilstīgākā enerģētika dažādu rituālu veikšanai, vainagu pīšanai, rotaļās iešanai un tautas dziesmu dziedāšanai.

Senajā Latvijā Jāņi svinēti kopš aizvēsturiskiem laikiem, krietni vēl pirms ieradās “kultūras nesēji” krustneši ar viltus mācībām.

To, ka šobrīd Latvijā svētkus svin pāris dienu vēlāk, savā laikā uzspieda kristīgā baznīca, piesaistot Jāņu svinēšanu Jāņa Kristītāja dzimšanas dienai, ko Romas katoļu baznīca svētī 24. jūnijā, lai cīnītos pret nekristīgajām paražām.

Vārds “līgo” līvu valodā nozīmē “lai top”. Katra līgotne ir kā maza buram dziesmiņa, kas, īstā laikā un īstā vietā nodziedāta, nes milzu svētību. Tāpēc arī līgošana senāk notika, sākot no Zāļu dienas līdz pat Jāņu rītam.

Jāņu līgotnes ir ļoti dažādas – draiskas, uzmundrinošas. Lielākā daļa pieder pie tām, ko varētu nosaukt par enerģētiskajām. Tās ir līgotnes, kuras ar savu enerģiju attīra mūs, apkārtni. Ar līgo dziesmu vibrācijām latvietis izskalo no savas dvēseles ikdienas rūpes un bēdas.

Aplīgošana ir veltīšana, kad ļaudis ar vainagiem un Jāņu zālēm apstaigā savas sētas, tīrumus, dārzus, dziedādami Jāņu dziesmas un nolikdami Jāņu zāles un vainagus ar nozīmi – nest svētību un laimi cilvēkiem, vairot bagātību un turību sētā.

Aplīgo arī lopus, tāpēc pušķošana, aplīgošana un veltīšana ir ļoti nozīmīgas Jāņu norises jeb rituālu darbības.

Jauka ir arī pāri ugunskuram lēkšanas tradīcija. To darīja, lai attīrītos no visa liekā. Jaunie ļaudis lēca, sadevušies rokās, lai burvju spēks tos savienotu kopā.

Jāņu vainags, kas pīts no trejdeviņām zālēm, ir kā maģisks aplis, kas, galvā uzlikts, sargā no nelaimēm, slimībām un nelabvēļiem. Vainags ir viens no raksturīgākajiem, būtiskākajiem un obligātajiem latviešu vasaras saulgriežu rituālajiem elementiem.

Lustīgu līgošanu!

Tas nekas, ka var līt…liepājniekus tas neuztrauc!

Līgo

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 
Noklikšķiniet, lai novērtētu šo ziņu!
[Kopējais: 0 Vidējais: 0]

Dalies ar šo ziņu

5 Atziņas “Līgo un Jāņu dienu pasākumi Liepājā”

 1. Līga saka:

  Svētkos, 23.-24.jūnijā, Latviju no rietumiem var sasniegt ciklons, lielākā lietus varbūtība prognozēta Kurzemē.

  Iespējami vairāki scenāriji atkarībā no ciklona spēka un virzības – gan plašs un spēcīgs lietus, vējains un vēss laiks, gan silts un visai sauss laiks ciklona siltā sektora ietekmē.

 2. Līga saka:

  2015. gada 23.jūnijā Liepājas 3.pasta nodaļa tirdzniecības centrā “Rietumu centrs” strādās no pulksten 10.00 līdz 18.00. 2015. gada 24.jūnijā visas “Latvijas Pasta” pasta nodaļas būs slēgtas.

  Liepājas sabiedriskais transports 23. un 24. jūnijā – Līgo dienā un Jāņu dienā – kursēs pēc brīvdienu kustības saraksta. Sabiedriskā transporta pasažieri aicināti pievērst uzmanību kustību sarakstiem.

  Arī pirmdien, 22.jūnijā, sabiedriskais transports Liepājā kursēs pēc brīvdienu kustības saraksta, savukārt sestdien, 27.jūnijā, pēc darba dienu kustības saraksta.

 3. Janka saka:

  Līgo svētki Liepājā, koncertestrādē “Pūt, vējiņi!”, 23.jūnija vakarā aicinās lielus un mazus līgotājus uz Līgo svētkiem, lai kopīgi radītu īstu svētku noskaņu.

  Pulksten 20.30 Līgo nakti ieskandinās atraktīvais pūtēju orķestris “Palangos orkestras” ar deju grupu no Lietuvas, pulksten 22 Saules pavadīšanu un Jāņuguns iedegšana latviešu tautas tradīcijās kopā ar Ievu Tālbergu, Elgu Jonasi, Gitu Liepiņu, Agitu Ēķi un Grobiņas Jāņubērniem.

  Pulksten 23 – 4 Līgo nakts dejas ar grupu “Tālbraucēji” piedāvājot gan pašsacerētas, gan latviešu estrādes klasikas dziesmas, gan arī pasaules poproka un kantrī mūzikas pērles.

  Biļešu cena 3 eiro un tās nopērkamas “Biļešu paradīze” kasēs un svētku vakarā no pulksten19.30 biļetes arī koncertestrādes “Pūt, Vējiņi!” kasē. Jāņiem un Līgām, kā arī bērniem līdz 12 gadu vecumam (uzrādot personas apliecinošu dokumentu) ieeja bez maksas.

  Arī Liepājas apkārtnē Saulgriežu sagaidīšana notiks gan ar svētku tradīciju ievērošanu, gan lustīgām zaļumballēm.

  Tie, kuriem tuvas senču tradīcijas, tīk dabas tuvums un ir vēlme no sirds izdziedāties, aicināti 20.jūnijā Saulgriežus svinēt Papes “Vītolniekos”, kur no pulksten 17 notiks Zāļu vakars ar zāļu lasīšanu un vainagu vīšanu.

  Pirmie Jāņabērni tiks cienāti ar skābeņu zupu. Jāņu ielīgošana turpināsies ar Jāņa bērnu aplīgošanu, Jāņa mātes un Jāņa tēva pušķošana, zāļu mešana “laidarā”.

  No pulksten 21 notiks saulrieta svētīšana jūrmalā ar saules pavadīšana jūrā, Jāņuguns iedegšana kāpās un lāpu gājienu uz Jāņa sētu.
  Savukārt no pulksten 23 Jāņu nakts svinēšana turpināsies “Vītolnieku” sētā ar Jāņu ugunskura iedegšanu, skaistāko Jāņa dziesmu izdziedāšanu, Jāņu nakts goda mielastu, kā arī rotaļām un dančiem. Pasākums vainagosies pulksten 04 ar Jāņu saules gaidīšanu un sveikšanu.

  Rucavas kultūras namā Līgo svinēšana notiks 23.jūnijā, kur pulksten 20 Rucavas kultūras namā būs skatāma Neretieša luga “Tautiski un latviski Jāņu dienu sagaidot”.

  Pēc izrādes kopīga jāņuguns iedegšana un zaļumballe līdz rīta gaiļiem ar Pāvilostas vokāli instrumentālo ansambli “Piemare”. Arī Rucavas novada Dunikas pagasta Brūnu birzī, 23.jūnijā notiks līgošana, kur ap saulrieta laiku pulksten 22.45, tiks iedegts kopīgo ugunskurs un notiks lustīgi Līgo danči grupas “Rucavas muzikanti” vadībā.

  Nīcas parkā 23.jūnijā līgotājus pulcēs “LĪGO, Nīcas novadiņš!”, kur pulksten 20 priecēs Gulbja dīķa Jazz Band koncerts, savukārt pulksten22 sāksies Līgo balle ar grupu “Duets”.

  23.jūnijā Grobiņas novadā līgotājus gaidīs Medzē, kur pulksten 22 Līgo ballē muzicēs “Misters X”, savukārt Dubeņos pulksten 23 Līgo ballē muzicēs grupa “Hano”.

  Savukārt tie, kas Saulgriežos vēlas apstāties no ikdienas burzmas un atrast līdzsvaru sevī, ir aicināti 21.jūnijā no pulksten 19 uz “Vasaras Saulgriežiem Ziemupes jūrmalā” ar Saules pavadīšanas rituāliem, Jāņzāļu pirti, rotaļām un mierpilnai rīta gaismas sagaidīšanai.

  Vērgales muižas laukumā Līgo zaļumballe 23.jūnijā pulksten 23 kopā ar Arvi un Aivaru.

  Pāvilostas Upesmuižas parka estrādē 23.jūnijā pulksten 20 Līgo svētki tiks svinēti ar Pāvilostas amatierteātra izrādi “Sievasmātes senču laiki”. Gada īsākā naktī būs iespēja ne tikai izdancoties grupas “Jautrais Trombons” vadība, bet arī noskaidrot Kurzemes stiprāko vīrieti daiļā dzimuma nešanas sacensībās kalnā.

  Kazdangas pusē līgotājus gaidīs Rudes muižā 21.jūnijā, lai kopā ar folkloras kopu “Zīle” vasaras saulgriežus sagaidītu latvisko tradīciju garā. 23.jūnijā pulksten 22 “Līgo nakts balle” ar Aldi Briljonoku Dzirnezeru laukumā. Savukārt 27.jūnijā Kazdangu ieskandinās starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 2015″.

  Durbes novadā, pie Vecpils saieta nama, 23.jūnijā pulksten 22 ikviens aicināts uz Līgo nakts Zaļumballi ar vokālo grupu ‘’Princips” līdz pat saulrietam.

  23.jūnijā Gramzdas mednieku parkā no pulksten 22 “Nakts balle” ar grupu “K.K.A.M.B.”. Kalētu pagastā sportiskas dienas garumā sportiskas aktivitātes un vietējo labumu tirdziņš, bet vakarā pulksten 20.30 parkā “Priediena” ugunskura iedegšana, Lieģu kultūras nama lauku kapellas koncerts un latviska deju mūzika DJ pavadībā.

  Priekulē, Valtas birzī, pulksten 20 “Līgo koncerts” kopā ar Kultūras nama dziedātājiem, dejotājiem un aktieriem, svētku ugunskura iedegšana un balle ar grupu “Abi Divi”. Savukārt Virgas parkā pulksten 22 Līgo balle ar grupu no Talsiem “No Boundaries”.

  Aizputes novadā ikviens aicināts uz “Cīravas Saulgriežu svētkiem” svētdien, 21.jūnijā, kur interesanti būs gan lieliem, gan maziem visas dienas garumā.

  Plašā pasākumu programma sāksies 4 no rīta ar sacensībām makšķerēšanas entuziastiem. No pulksten 12 ģimenes aicinātas uz sportiskām aktivitātēm, pulksten 14 notiks Motoparāde, kurā ar ar vecāku vai jaunāku laiku braucamrīku var piedalīties ikviens interesents. Dzirnavās pulksten 16 notiks muzikāla lekcija “Folklora un mūsdienu mūzika – kompozīcija un improvizācija”, kā arī līdz pat pulksten 23 atvērta kinozālīte.

  No pulksten 17 koncertprogramma “Ērģeles un multiinstrumenti”. Vakara gaitā latviešu koklētāja Laima Jansone, grupa “Zari”, “Dzelzs Vilka Jauno Jāņu Orķestris”, teātra izrāde, laikmetīgās dejas norises, 3D video mappinga instalācijas un video šovs. Pusnaktī apmeklētājus priecēs Peldošo ugunsskulptūru šovs un Saulgriežu nakts balle ar grupu “Piemare”.

  Arī Skrundas pusē plaša vasaras saulgriežu programma – 21.jūnijā pie Nīkrāces saieta nama notiks vasaras saulgriežu ielīgošanas svētki “Nāc nākdama Jāņu diena, Tev ir daudz gaidītāju” ar Vaiņodes amatierteātri “Kuratieši” un senioru deju kolektīvu “Virši”.

  Pulksten 22 balle kopā ar muzikantu Māri no Baldones. 22.jūnijā no pulksten 10 pie Skrundas muižas – mājražotāju tirdziņš. Pulksten 11 uzstāsies folkloras kopa “Medainis”. 23.jūnijā pulksten 19 Skrundas estrādē izrāde “Senais latvietis” un pulksten 23 zaļumballe kopā ar grupu “Neoplans”. Savukārt pulksten 22 Raņķos, Sudmalkalnu birzī Līgo svētku zaļumballe kopā ar Snēpeles muzikantiem.

 4. Janka saka:

  Sods par ugunskuru kurināšanu pilsētas pludmalēs – līdz 71 eiro, par ugunskuru kurināšanu apstādījumos – līdz 350 eiro, par ugunsdrošības noteikumu neievērošanu – līdz 350 eiro, Piejūras dabas parkā – līdz 1000 eiro, bet par ugunskuriem aizsargājamajās teritorijās pie Baltijas jūras – līdz 1400 eiro.

 5. Janka saka:

  Zaļumballe Saldus pilsētā

  Kalnsētas parka estrādē Līgo svētku koncerts «Savējie sapratīs». Plkst. 20:00 skaistākās, jautrākās melodijas, kas iekarojušas klausītāju sirdis, jaunos, nedzirdētos aranžējumos skanēs aizraujošā koncertšovā, ko izpildīs Normunds Jakušonoks kopā ar Jāņa Ķirša vadīto Rīgas Zelta kori. Plkst. 22:00 lustīga Līgo nakts balle kopā ar Rūtu Dūdumu. Biļešu cena 3,00 EUR.

  Zaļumballe Tukumā

  Ja Līgo vakarā plānojas būt Tukumā, izdancoties zaļumballē kopā ar grupu «Tukuma Jāņi» varēs Tukuma Durbes estrādē. Sākums 23.jūnijā pulksten 22.00. Adrese: Durbes estrāde, Tukums, Tukuma novads.

  Zaļumballe Preiļos
  Atzīmējot vasaras saulgriežu svētkus, Preiļu parka estrādē notiks Līgo nakts ugunskurs un zaļumballe, kurā par muzikālo pavadījumu rūpēsies mūzikas grupa «Zenīts». Ielīgot Latviju ir aicināts gan jauns, gan vecs!

  Zaļumballe Lubānā
  Vasaras saulgriežu svētku jestrajā pasākumā Jums spēlēs grupa «Ķirmji». Ar Lubānas pašvaldības finansiālu atbalstu, Līgo ballē ieeja bez maksas. Sliktu laikapstākļu gadījumā – Lubānas pilsētas klubā.

  Zaļumballe Krāslāvā
  Jāņu zaļumballe un ugunskurs estrādē, izbaudot vasaras saulgriežu gaidīšanas svētkus. Apmeklēt pasākumu ir aicināts ikviens interesents – gan jauns, gan vecs, gan liels, gan mazs. Uz tikšanos lustīgajā ielīgošanā!

  Zaļumballe Bauskā
  Atzīmējot vasaras saulgriežu svētkus – Līgo nakti – Bauskas Pilskalna estrādē notiks balle kopā ar grupu «Rīgas iela». Izbaudīt Līgo lustes ir aicināts gan liels, gan mazs, gan jauns, gan vecs. Uz tikšanos svētkos!

  Zaļumballe Vircavā
  Vasaras saulgriežu svētku Līgo zaļumballe kopā ar mūzikas grupu «Bruģis» Vircavas parkā. Mīļi aicināts ir ikviens dejot un lustēt gribētājs. Izbaudīsim šos skaistos vasaras svētkus kopā! Uz tikšanos ballē!

  Zaļumballe Ciemupē
  Ar no trejdeviņām zālītēm pītiem vainagiem galvās un Jāņu zālēm rokās aicinām uz Jāņu nakts zaļumballi. Pie ugunskura līgosim kopā ar grupu «Hameljoni».

  Zaļumballe Ventspilī
  Vasaras saulgriežu zaļumballē spēlē Ģirts Alsters ar grupu «Jūras vilki», kā arī DJ ANss. Šos svētkus iespējams izbaudīt, ļaujoties jestrām un lustīgām dejām. Iedejosim Jāņu dienā kopā! Uz tikšanos svētkos!

  Zaļumballe Ugālē
  Jau 4. gadu pēc kārtas Ugāles Jāņkalniņā svinēsim īsāko nakti gadā – vasaras saulgriežus. Visi laipni aicināti uz koncertu 20.00, kā arī koncerta laikā apskatīt dok.filmu «Jāņi Jāņkalniņā toreiz un tagad». Kura Jāņu nakts noris bez zaļumballes, šogad zaļumballē ziņģēs grupa «Piemare» no Pāvilostas. Laipni gaidīti Ugāles Jāņkalniņā 23. jūnijā plkst.20.00 lustīgi aizvadīt gada īsāko nakti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top