Lietuva var, ko domā par to Latvijas izlepušie bāleliņi

Lietuva var.

Tehnoloģiju uzņēmums “Teltonika” iecerējis Lietuvā būvēt pusvadītāju ražotni. Paredzēts, ka tas tiks izveidots ar Taivānas kolēģu atbalstu un izmantos Taivānas tehnoloģijas. Uzņēmums darbu sāks 2027. gadā un sastādīs konkurenci līdzīgiem uzņēmumiem Eiropā.

Te būs iespējamā vieta TAVAI reklāmai! Nopietns reklāmdevējs gaidīts! Raksti vienosimies...

Lietuva var, kā tas notika.

Visupirms jāatzīmē, ka Lietuvas varas iestādes ir paziņojušas par valsts nodomu kļūt par nozīmīgu spēlētāju pusvadītāju tirgū. Tomēr, tik viegli tas nenotika. Tas sākās pēc tam, kad Lietuva atļāva Taivānai 2021.gada novembrī atvērt vēstniecību Viļņā.

Pēc “Teltonikas teiktā”, lēmums sākt ražošanu 2027. gadā ir daļa no plāna sadarboties ar Taivānas Industriālo tehnoloģiju pētniecības institūtu. Starp citu, Taivāna Lietuvai solījusi palīdzēt izturēt Ķīnas ekonomisko spiedienu.

Jaunā uzņēmuma vērtība ir 14 miljoni eiro, tostarp Taivānas Ārlietu ministrijas dotācija ir desmit miljonu apmērā. Mikroshēmu ražošana, kas tika apspriesta 2021. gada nogalē, ir Taivānas sadarbības iespēja ar Austrumeiropas valstīm, tostarp Lietuvu.

Lietuva var, pēc Lietuvas varas iestāžu pārstāvju domām.

Taivāna palīdzēs Lietuvai ātri virzīties uz priekšu, sacensties ar pasaules spēcīgākajiem spēlētājiem un sasniegt ambiciozus mērķus. Tomēr, lai gan finansējuma apjoms diez vai nopietni pretendēs uz vadošo pozīciju pusvadītāju nozarē.

Kas zin, tas tikai sākums, zinot leišu gribu darboties, vis var izvērsties ļoti nopietni, priekš citiem konkurentiem.

Ķīna, reaģējot uz Lietuvas rīcību, oficiāli pazemināja diplomātisko attiecību līmeni, faktiski pārtrauca tirdzniecību ar to. Ar to vēl bija par maz un izdarīja spiedienu uz starptautiskiem uzņēmumiem, lai tie izstumtu savas piegādes ķēdes no Lietuvas.

Atbildot uz to, Eiropas Savienība ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas starpniecību apstrīdēja Ķīnas rīcību, apsūdzot Ķīnu diskriminējošā tirdzniecības praksē pret tās dalībvalsti.

Tā vai citādi Lietuvas tirdzniecības apjoms ar Taivānu 2022. gadā pieauga par trešdaļu. Papildus pusvadītāju darījumam parakstīti arī citi līgumi.

Saules moduļu ražotājs “SoliTek” ir paziņojis par 8 miljonu eiro aizdevumu no Taivānas “Eximbank”, savukārt biotehnoloģiju jaunais uzņēmums “Oxipit” saņems 3,5 miljonus eiro ieguldījumu no “Taiwania Capital”.

Vai šādas investīcijas palīdzēs cīnīties pret Ķīnas boikotu pret valsti, būs manāms tuvāko gadu laikā. Tomēr, jāatceras ko mūsdienās nozīmē pusvadītāju ražotne. Tā ne tikai dos milzīgu pienesumu Lietuvas ekonomikai, bet arī cels valsts prestižu pasaulē.

To ka latvju bāleliņi ir iepakaļ abām Baltijas valstīm zinām. Tas ir bēdīgs faktu konstatējums. Latvijā izveidojusies sistēma, kas grauj mūs no iekšienes. Pats paradoksālākais ir tas, ka mēs paši to apmaksājam. Mēs apmaksājam to, lai mūsu bērniem iestāstītu, ka šeit dzīvot nav vērts. Biznesa videi nav viegli attīstīties.

Netieši, bet zemapziņā tādas domas virmo lielākajam vairumam!

Mēs apmaksājam politiķus, kas “ražo” likumus un noteikumus, kuru izlasīšanai vien katram vajadzētu gadus, bet, lai saprastu, mūža nepietiks. Tā nu tas ir!

Lietuva var, bet ko mēs!

Labu Dienu!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *