Liepājas kapi, mirušo atceres diena Liepājas kapos

Liepājas kapi.

Kapu kopšanas tradīcija pavisam noteikti ir latviešu kultūras vērtība. Ne velti tā iekļauta Latvijas kultūras kanonā, kurā norādīts, ka kapu kopšanas tradīcija ir viena no kultūrvēstures mantojuma redzamajām zīmēm.

Mūsu kultūrā ir pieņemts rūpēties par aizgājēja kapavietu, izrādot cieņu un mīlestību. Tā ir tradīcija, kas tiek nodota no paaudzes paaudzē.

Liepājas kapi, tradīcijas.

Taču, viss kaut kādā mērā mainās, arī kapu kopšanas tradīcijas. Varbūt ne būtiski, bet dažas nianses noteikti. Piemēram, kapu apstādījumiem ir modes tendences, kas laika gaitā mainījušās.

Mūsdienās aizvien biežāk daudzgadīgos zaļos augus (mirtes, rāfes, efejas u.c.) aizstāj viengadīgi ziedoši augi. Populārākas kļūst slēgtas vai daļēji slēgtas kapu virsmas, kas, manuprāt, parādās tādēļ, lai atvieglotu rūpes, kas nepieciešamas kapu uzturēšanai.

Liepājas kapi

Arī kapu apmeklēšanas paradumi mainās. Tas saistīts ar ikdienas steigu un migrāciju uz ārzemēm, tomēr cilvēki turpina aprūpēt mirušo tuvinieku atdusas vietas.

Cilvēki dodas uz kapiem ne tikai godināt mirušos un izpaust sēras, bet arī tādēļ, lai uzturētu saikni ar mirušo tuvinieku un pārdomātu eksistenciālus jautājumus. Tā ir īpaša vieta, kas glabā atmiņas, sāpes, bailes, skumjas, stāstus un cerības.

Kapsētas kā kultūrvēstures mantojuma redzamās zīmes vēstī par sabiedrības vērtībām, tradīcijām, pagātnes notikumiem un reliģiskām praksēm.

Liepājas kapi, kā piešķir kapavietu?

Tas notiek klātienē Liepājas Kapsētu pārvaldē. Kapavietas uzturētājs uzrāda personu apliecinošu dokumentu, uzraksta iesniegumu un noslēdz līgumu ar Kapsētu pārvaldi.

Pieprasot kapavietu, jāiesniedz miršanas apliecības kopija (uzrādot oriģinālu). Kapavietas uzturētājs izvēlas kapavietu atvērtā vai daļēji slēgtā kapsētā. Atvērtās kapsētas ir Dienvidu kapsēta, Vecā kapsēta un Garnizona kapsēta.

Daļēji slēgtās ir Centrālā, Līvas un Ziemeļu kapsēta. Tur vietu piešķir tikai gadījumā, ja kapavietas pieprasītājam jau ir līgums par kapavietas uzturēšanu šajā kapsētā, piemēram, ģimenes kapavieta.

Noslēdzot līgumu, Liepājas Kapsētu pārvalde sazinās ar izvēlētās kapsētas pārzini un tiek piešķirta vieta kapsētā, norādot sektoru, rindu un vietu.

Liepājas kapi, Liepājas pilsētas administratīvajā teritorijā atrodas sešas kapsētas:

Dienvidu kapsēta –14,8 ha;
Centrālā kapsēta – 17,35 ha;
Līvas kapsēta – 5,54 ha;
Ziemeļu kapsēta – 4,56 ha;
Vecā kapsēta – 4,31 ha;
Garnizona kapsēta – 3,91 ha.

Liepājas kapsētās būs svecīšu vakars jeb Mirušo piemiņas diena.

Svētdienā pirms Pirmās adventes. Šogad 26. novembrī. Tradicionāli šajā dienā tiek sakoptas kapu kopiņas, novāktas lapas, uzsegti egļu zari un iedegtas svecītes aizgājušo tuvinieku piemiņai.

Nekādi īpaši ceremoniāli pasākumi kapsētās netiks organizēti, bet Kapsētu pārvalde aicina šajā dienā sakopt savu tuvinieku kapus un aizdegt svecītes to piemiņai.

Atsaucīgu Mirušo Piemiņas Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top