Liepājas bāka, aizmirstība vai tomēr bākas atdzimšana

Liepājas bāka ir Liepājas neatņemama sastāvdaļa.

Visu šo ilgo laiku tā godam pilda savu dienestu – precīzi raida signālus, lai jūras braucēji atrastu ceļu uz ostu.

Bāka ir dažādu notikumu mēma lieciniece – tā pieredzējusi gan negantas vētras, gan vairāku karu šausmas.

Liepājas bāka slejas Tirdzniecības kanāla pašā malā.

Tā redzama no kanāla krastiem, bet sevišķi labi no tilta. Taču piekļūt bākai ir ļoti sarežģīti – tam nepieciešama ne tikai SEZ, bet arī Zivju konservu rūpnīcas atļauja, jo ceļā uz bāku jāšķērso šā uzņēmuma teritorija.

Būves ārējā veidolā nekas nav mainījies, kopš bāka uzcelta. Tornis veidots no lietām čuguna konstrukcijām, kas sastiprinātas ar skrūvēm.

Torņa augstums (ar lampas mehānismu) ir 32,4 metri, tā diametrs pie zemes ir 6,03 metri, virsotnē – 3,36 metri. Liepājas bāka pilnībā tika uzbūvēta 1868. gadā. Unikāla celtne ar apaļu formu, bāku cēlusi angļu firma.

Čuguna veidņu biezums apakšējām sekcijām ir 35 milimetri, augšējām – 25 milimetri. Tornī iespējams uzkāpt pa vītņveidīgām kāpnēm. Jānosoļo 149 pakāpieni – veseli septiņi stāvi. Tagad bāka izskatās pagalam noskumusi un noplukusi.

Izskanējusi informācija, ka bāka, kura spītējusi sāļajiem jūras vējiem teju pusotru gadsimtu un tagad pamatīgi nogurusi, pelnīto remontu un uzpošanu tā arī nesagaidīs.

Starp citu, tā ir vienīgais ķeta segmentu konstrukcijas bākas tornis Latvijā.

Tajā atrodas un ir apskatāmi citās Latvijas bākās zaudēti tehniskie risinājumi un ierīces. Varu minēt šādus interesantus apskates objektus bākas iekšienē.

Rotējošā galda atsvaru šahta un ķeta lējuma ažūri, vītņu kāpņu pakāpieni un konsoles, fokusa/kupola 12 šķautņu telpas dzidrināto stiklu stiklojums.

Bāka ir izteiksmīga, vizuāli uztverama Liepājas ostas un pilsētas panorāmas sastāvdaļa, kas skatāma gan no jūras, gan Dienvidu mola, gan no kanāla promenādes puses.

Bākas apbūves kompleksā ietilpst uzrauga dzīvojamā un mašīnmāja, kuras apvienotas zem viena jumta. Liepājas ostas bākas komplekss ir iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Man ir video no 2008. gada, bet tāpēc jau savu aktualitāti tas nav zaudējis:

Cerams, ka Liepājas bāka atgūs savu spožumu, kā interesants tūristu apskates objekts.

Liepājas bāka

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Liepājas bāka, aizmirstība vai tomēr bākas atdzimšana”

  1. laimisk saka:

    Uzņemta bāka tika deviņdesmitajos ar videokameru, kas vēl 1999. gadā bija retums. Domāju privātā lietošanā…un tās lielās VHS kasetes 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top