Koksa rūpnīca, Liepājā “HRC Libau” jūtas droši, par ietekmi uz veselību

Koksa rūpnīca.

Lai arī liepājnieki  ir negatīvi  izteikušies par koksa rūpnīcas celtniecību un tās lobēšanu. No Liepājas domes un Seska kunga puses domes vadībai  nav saistoši  pēc būtības.

 Varēja just iepriekš nolemto vienprātību deputātu lemtajā.

Lai arī liepājnieki  ir negatīvi  izteikušies par koksa rūpnīcas celtniecību un tās lobēšanu. No Liepājas domes un Seska kunga puses domes vadībai  nav saistoši  pēc būtības.

Lai arī liepājnieki  ir negatīvi  izteikušies par koksa rūpnīcas celtniecību un tās lobēšanu. No Liepājas domes un Seska kunga puses domes vadībai  nav saistoši  pēc būtības.

Koksa rūpnīca, kā tika domē uzklausītas liepājnieku vēlmes!

Interese par AS “HRC Libau” plānotā energokompleksa izveidi Liepājā bija priekš deputātiem nepatīkami  liela.

Nokļūstot līdz jautājumam par AS “HRC Libau” plānotā energokompleksa izveides Liepājā ietekmes uz vidi novērtējuma noslēguma ziņojumu, uzņēmuma vadība veica prezentāciju.

Izvērtās daudz un dažādas diskusijas deputātu vidū. E. Kosaka uzsvēra, ka jāņem vērā iedzīvotāju viedoklis un piesauca izmešus un toksiskās vielas, kuras nokļūs gaisā, notiekot akmeņogļu pārstrādei.

Jāpiebilst, ka pret neobjektīvo domes veikto telefon aptauju, kur atbildes bija domei izdevīgā formā noformulētas , tika pretstatīti daudzu tūkstošu iedzīvotāju savāktie protesti ar parakstiem.

Kā jau varēja paredzēt vides problēmas nav arguments lielākai daļai domnieku. Lai nebūtu neobjektīvs piedāvāju īsu tulkojumu par pētījumu no Vācijas par koksa rūpnīcas kaitīgumu …(Ietekme rūpniecībā izmantotiem avotiem uz bērnu veselību – Ziemeļreinā-Vestfālenē, Vācijā.)

Šī pētījuma mērķis bija izvērtēt  veselības stāvokli  bērniem, kas dzīvo tuvu rūpniecības avotiem.  Iet runa par Vāciju un tur atrodošos koksa rūpnīcu  (Duisburg North ), kādu ar Liepājas domes ’svētību’ grib celt Liepājā.

Veselība rezultāti  tika novērtēta gandrīz 1000 bērniem , kas dzīvo netālu no rūpnīcas. Vārds,  netālu…Liepājas mērogiem aptver pilnīgi visu Liepāju un esot valdošajiem vējiem no jūras arī tuvāko apkārni… ieskaitot Grobiņu.

Pēc veikto pētījumu datiem Vācijā , kur Iedarbības novērtējums ietvēra kaitīgās  ietekmes modelēšanu un  apkārtējā gaisa kvalitātes monitoringu, kā arī cilvēka biomonitoringu .

Tika pētīts  PAO (policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži) un benzola metabolīti urīnā, kā arī smago metālu daudzums asinīs un urīnā.

Pētījumi ietvēra bez vienkāršu analīžu veikšanas arī papildus pētījumus, kā tika veikti  plaušu funkcionālie testi, dermatoloģiskas pārbaudes, kā arī  RAST (radio allerģisko sorbentu tests), un ādas aplikāciju tests .

Svarīgākie rezultāti bija šādi.

Bērniem, kuri dzīvo tuvu koksa rūpnīcas (Duisburg North) ir palielinājies  PAO līmenis  urīnā. Bērniem  ir pieaugusi  elpceļu pretestība  un samazinājies  plaušu tilpums, salīdzinot ar tiem bērniem, kas  nedzīvo šādu rūpnīcu tuvumā, kā arī  tika konstatēta palielināta  svina koncentrāciju apkārtējā gaisā un asinīs bērniem.

 Ir secināts, ka neskatoties uz rūpnīcu tehniskajiem uzlabojumiem pēc visaugstākajiem ES  prasībām ietekme uz veselību ir vērtējama, kā slikta.

Joprojām turpinās pētījumi, kuru mērķis ir noskaidrot, vai palielināta PAO un DNS iedarbība  uz bērniem no Duisburgas North (koksa rūpnīca) ir vainojama  par lielo alerģisku sensibilizāciju izplatību šajā reģionā.

Vāciešiem šāda rūpnīca nepatīk, bet  Deputāts Gundars Krieviņš,  kā SEZ pārstāvis viennozīmīgi ir “par” rūpnīcu un skaidroja cilvēkiem, ka bažas par to, ka ne jau liepājnieki strādās izveidotajās darba vietās, nav pamatotas.

Domāju , ka ir pamatotas , jo dažas darbavietas nevar atsvērt sabojātu veselību tūkstošiem.

Jānis Vilnītis esošo situāciju salīdzināja ar R.Blaumaņa Trīnes tēlu: “Jaunībā viņa nevarēja izvēlēties starp pielūdzējiem, bet vecumā nevarēja atrast nevienu, kas viņu precētu. Laikam taču kavējas savās atmiņās.

Gunārs Ansiņš, uzsvēra, ka viņam ir vides zinātņu maģistra izglītība … ar to laikam tika dots mājiens par viszinoša cilvēka statusu.

Liepājnieki padomājiet par savu veselību ….. vai šie kungi, kas ļaujas  būt tā dieva kunga vietā ar  vides zinātņu maģistra izglītību ,  garantēt 100% liepājnieku izdzīvošanu ? Vai mums nepietiek ar metalurgu un citiem pasīvajiem  un aktīvajiem  smirdinātājiem  Liepājā.

Neviļus gribas jautāt…  Varbūt,  domei ir citi iemesli un intereses, ko plašai sabiedrībai neizprast ? Kā sacīt jāsaka…bez maģistra grādiem…

Iedzīvotāji  aizgāja no sēdes neapmierināti un sašutuši, jo visi nepaspēja izteikties… pirms notika balsošana, kurā 11 deputāti balsoja “par”, viens “pret”, viens “atturējās” un viens “nebalsoja”.

Kā pastāstīja “HRC Libau” valdes priekšsēdētājs Igors Povars, viņš saprotot iedzīvotāju satraukumu par savu un nākamo paaudžu veselību.

Taču biznes ir biznes …

PAPILDINU. 9.maijs 2012

Vietā, kur iecerēts būvēt energokompleksu jeb koksa ražotni, sākusies koku un krūmu izciršana, par ko satraukumu pauduši vides aktīvisti.

Pēc tam, kad bija saņemti vairāki satrauktu Laumas rajona iedzīvotāju zvani par to, ka Pulvera ielā 8 tiek cirsti ne tikai krūmi, bet arī lieli koki, par notiekošo devās pārliecināties arī biedrības “Radi Vidi Pats” aktīvisti.

Labu Dienu!

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

6 Atziņas “Koksa rūpnīca, Liepājā “HRC Libau” jūtas droši, par ietekmi uz veselību”

 1. tosmare saka:

  Kādreiz dievojās un meloja, ka nesmirdēs tā naftas produktu pārkrautuve, atnāciet vasarā pie Tosmares kanāla, smird un kā vēl, ja pareizie vēji viss laumas rajons dvako gāzes smakās un šajā teritorijā taisās būvēt vēl vienu piesārņotāju.
  Prāta nav, ja Jums, kas jau degradējušies un vienalga, padomājiet par bērniem, bet jums jau tas nerūp

 2. pv saka:

  Igors Povars ir skaidri pateicis, ka strādnieki būs no citurienes, jo šādu speciālistu Liepājā nav un tiks apmācīti palīgstrādnieki, kas pie pogu spaidīšanas netiks pielaisti. Par daudzajām darba vietām nesapņojiet, tas ir Krieviņa demogoģija, jo cita nekā nav ko teikt.

 3. Marij saka:

  SIA “Liepājas enerģija” noteikti nelaidīs garām iespēju iegādāties lētāku siltumenerģiju, ja AS “HRC Libau” akmeņogļu pārstrādes un enerģijas ražošanas komplekss tādu spēs piedāvāt, taču pagaidām šis projekts ir sākuma stadijā un pašlaik pamatoti par siltuma pirkšanu nevar spriest, informēja “Liepājas enerģijas” valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs.
  ….. Vai saprotat, ka ja pirks LE tad jau pieliks savu uzcenojumu un lētucis nesanāks…. SANĀKS OGĻU PUTEKĻI UN SAGANDĒTS GAISSSSSSS

 4. sandis saka:

  Es no Rīgas un man itkā po. toties nesaprotu naivos liepājniekus,kas domā ka dažas darba vietas var aiztāt sabojātu veselību. Es uz Liepājs jūrmalu tad vaire nebraukšu.
  Man liekas Liepājnieki ir taksimonāmi tad jau gan būvē tik augšā būs ko ostīt

 5. redzejums saka:

  Liepājas jaunieši Raivis Grigaļūns un Undīne Celitāne, sadarbībā ar vācu kolēģi Raineru Hartmanu.

  Ar velosipēdiem izbraukājot Dīsburgu un tās apkaimi, intervējot iedzīvotājus un zinātniekus, jaunieši savākuši ticamu un izsmeļošu informāciju par koksa ražošanu, tās plusiem un mīnusiem, riskiem, ietekmi uz vidi un veselību.

  Izrādās, lai ko apgalvotu koksa ražošanas atbalstītāji, smalkie putekļi, smago metālu un dažādu citu kaitīgu vielu daļiņas, kuru netrūkst izmešos, kā arī radioaktivitāte, kas izdalās ogļu degšanas procesā, it kā „nekaitīgajās” un „slēgtajās” ražošanas sistēmās, ļoti negatīvi ietekmē cilvēku veselību.

 6. no O.Kalpaka ielas saka:

  „Kāpēc „HRC Libau” intereses ir prioritāras, salīdzinot ar iedzīvotāju interesēm?” – jautāja Kosaka, norādot, ka deputātiem būtu bijis jāatrod cita vieta rūpnīcas kompleksa būvei, „nevis dzīvojamā rajonā tiešā tuvumā”.
  ………………………………………………………………………..
  Pilnīgi piekrītu Kosakas kundzei!Mums jau tā ir pietiekami ar ostas sabūvētajiem monstriem,kuri ,it sevišķi pa naktīm,kad cilvēki guļ un to neredz,pieputina pilsētu ar saviem ,kaut kādiem,brūnajiem mēsliem .Kalpaka ielā dzīvokļos logus nevar turēt vaļā,visi logi un palodzes pieputinātas brūnas.Un to mēs elpojam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top