Lielā Piektdiena, kas jāievēro un kādi ir pareizie ticējumi

Lielā Piektdiena.

Tā ir daļa no Klusās nedēļas, kas sākās Pūpolsvētdienā un ilgst līdz Klusajai sestdienai. Tāpat senči ticēja, ka šajā dienā ar dažādiem rituāliem iespējams veicināt labklājību, veselību un dzīves augšupeju.

Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:  

Lielā Piektdiena un ticējumi.

Lielajā piektdienā, kas latviešu folklorā tiek dēvēta arī par “Lielo Piektu”, pastāv ikdienas darbu aizliegums, jo ticējumi vēsta daudz interesantus pieņēmumus un norādījumus.

Lielā Piektdiena iesaka, ka jāiet pie skudru pūžņa, jānoliecas un jāļauj, lai skudras seju «apdzelda», tad būs balta seja. Tāpat senie latvieši ieteica “Lielo Piektu dienā” ielikt ūdens pudeli skudru pūznī un Lieldienu pirmajā dienā ar šo ūdeni mazgāties.

Lielās piektdienas rītā, kas pēc saules lēkšanas pieceļas, tas to gadu guļ lāča miegu, proti, nekad nevar pietiekami izgulēties un arvien gribas gulēt. Starp citu, “Lielo Piektu dienā” pa dienu nedrīkst atgulties, jo tad visu gadu miegs nākšot.

Lielās piektdienas rītā istabas gružus uzber uz otra saimnieka zemes, tad to gadu mājās nebūs ne blusu, ne mušu, savukārt lietus nes auglību ne tikai zemei, bet arī cilvēkiem.

Kas “Lielo Piektu dienā” rītā, pēc saules lēkšanas pieceļas, tas to gadu guļ lāča miegu. Lieldienu pirmo olu ēdot, nedrīkst to saskrāpēt, jo tad būs tik daudz slimību, cik olai skrambu.

Lielā Piektdiena

Lielā Piektdiena, kas jāievēro.

Ticējumos arī teikts, ka Lieldienu rītā pirms saules jāapēd vismaz 13 dzērvenes, jo tad būs sārti vaigi. Vajagot iet uz upi mazgāties, tad nemetīšoties vasarraibumi. Bet, ja tādi jau esot, tad tie noiešot. Starp citu, ja seju mazgās strautā, tad mazgātājs nebūs slinks, kā arī nenāks miegs.

*Ja Lielās piektdienas vakarā kārpas apsmērē mēness gaismā, tad tās noiet.
*Šajā dienā labāk nesukāt matus, jo tad vasarā, mežā ejot, vienmēr redzēs čūskas. Tomēr, ja vēlas garus matus, tad Lielās piektdienas rītā pirms saullēkta jāiet zem apiņiem un jāķemmējas, tad augšot gari mati kā apiņi.
*Ja matus sukās zem eglēm, tad galva nesāpēs.
*Ja Lielās piektdienas rītā istabas gružus uzber uz otra saimnieka zemes, tad to gadu mājās nebūs ne blusas, ne mušas.
*Lietus Lielajā piektdienā nes auglību – ne tikai zemei, bet arī cilvēkiem.
*Ticējumi vēsta, ja meitenes vēlas garus matus, tad Lielās piektdienas rītā pirms saullēkta jāiet zem apiņiem un jāķemmējas, tad augšot gari mati kā apiņi. Ja matus sukās zem eglēm, tad galva nesāpēs.

Lielā Piektdiena, burvestības.

1. Kas dzimis Lielajā piektdienā, tas var redzēt garus un viņa vārdiem ir liels spēks.

2. Lielajā piektdienā vajag agri celties, tad visu gadu ir čakls strādnieks.

3. Lielajā piektdienā alus jābrūvē, tad visu gadu trūkuma neredz.

4. Lielās piektdienas rītā, kas pēc saules lekšanas pieceļas, tas to gadu guļ lāča miegu – tas nozīmē, ka nekad nevar pietiekoši izgulēties; arvien gribas gulēt.

5. Dienu aizvada mājās, neiet ciemos. Vakarā jo īpaši jāpaliek mājās, jo tad raganas apkārt staigājot.

6. Lielajā piektdienā viss jāapkopj un jāizdara priekš saules noiešanas.

7. Nedrīkst neko aizdot vai atdot savam kaimiņam vai kādam citam, citādi visa mantība pāries šī cilvēka rokās.

8. Lielajā piektdienā nedrīkst neko pacelt, ko zemē atrod, jo tad burvji staigā apkārt un izmētā savas nešļavas.

9. Ja grib aizsargāties pret raganām, tad Lielās piektdienas rītā jāaiziet uz mežu, ar 9 griezieniem jānogriež pīlādzis, jāatvelk ačgārni uz māju un jānoliek tajās vietās, kur raganas nāk.

Lielā piektdiena un baznīca.

Tā ir saukta arī par Svēto piektdienu vai Krusta dienu, kristiešiem saistās ar Jēzus nāves dienu. Tajā ar gavēšanu un lūgšanām piemin Jēzus sišanu krustā.

Dažviet pasaulē notiek procesijas, kurās atveido Jēzus Krusta ceļa gājienu uz Golgātu. Pieminot Jēzus krustā sišanu un nāvi, daudzviet baznīcās tiek apklāti altāri, tiek izmantota melnā un violetā krāsa, kas simbolizē ciešanas, skumjas, nāvi un iznīcību.  Baznīcas ierastie rituāli ir daudz pieklusinātāki, netiek pasniegts Svētais vakarēdiens.

Lielā piektdiena ir izteikti kristīga tradīcija, taču latviešu folklorā tai atrodami daudzi ticējumi, kurus jau mēs apskatījām šajā rakstā.

Šogad (2023) Lielā piektdiena ir 7.aprīlī, bet pirmās Lieldienas 9.aprīlī.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *