Latvijas karogs… mērķis ir popularizēt Latvijas valsts simbolus sabiedrībā.

Stiprināt nacionālo pašapziņu, kā arī uzlikt par pienākumu ministrijām un pašvaldībām pie savām ēkām izkārt Latvijas karogu.

Likumprojekts arī paredz valstī ieviest Latvijas valsts karoga vimpeļa lietošanas tradīciju.

Likumprojektā, kas vēl jāapstiprina Saeimai, būs aizliegts izmantot Latvijas karogu pie ēkām, kas atrodas avārijas stāvoklī, kuru fasāde tiek remontēta, kā arī „citās nepiemērotās vietās un apstākļos”.

Likums arī liegs lietot bojātu, izbalējušu, netīru vai saburzītu Latvijas karogu.

Tāpat paredzēts, ka „lietošanai nederīgu Latvijas valsts karogu iznīcina diskrētā veidā, publiski nepieejamā vietā sadalot pa krāsu lentām”.

Iepriekšējais likums par valsts karogu pieņemts 1994. gadā.

latvijas_karogs_proporcijas

Jaunais likums nosaka precīzas krāsu proporcijas Latvijas karogā, kā arī sarkanās krāsas toni, karogu izkārtojumu valsts vizīšu laikā, amatpersonu kabinetos, vēlēšanu dienās, svētku, atceres un citās atzīmējamās dienās, telpās un automašīnās un dekoratīvos nolūkos.

lv

Likums paredz arī Latvijas karoga vimpeļa izmantošanas nosacījumus un izskatu. Domāts, ka tas būs „trapecveida auduma lente Latvijas valsts karoga krāsās un krāsu proporcijās”.

 

To nedrīkstēs lietot karoga kātā pie ēkas fasādes, un tas nebūs karoga aizstājējs, taču iedzīvotājiem tam būs jāgarantē „pienācīga cieņa”.

Likumprojekts “Latvijas valsts karoga likums”

 

PAPILDINĀJUMS

Saeima 2009.gada oktobŗiī galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus valsts karoga likumā, kas sagatavoti, lai precizētu likumu atbilstoši mūsdienu starptautiskajai praksei un protokola normām.

Jaunais likums regulē karoga izvietošanu pie ēkām un telpās, uz valsts amatpersonu dienesta automašīnām, kā arī karoga lietošanu svētku, atceres, atzīmējamās dienās un vēlēšanu dienā. Likumā noteikta arī Latvijas valsts karoga un citu karogu lietošanas protokolārā kārtība.

Tāpat likumā paredzēti gadījumi, kad valsts karogu lietot aizliegts, piemēram, pie ēkām, kas atrodas avārijas stāvoklī vai kurām tiek veikts fasādes remonts. Aizliegts lietot arī bojātu, izbalējušu, netīru vai citādi nepiemērotu Latvijas valsts karogu. Lietošanai nederīgu karogu var iznīcināt diskrētā veidā.

Atšķirībā no līdzšinējā regulējuma jaunajā likumā noteikts, ka valsts karogs būs pastāvīgi lietojams arī pie nozaru ministriju un pašvaldību domju ēkām.

Latvijas valsts karogu izkāršanas datumi:

Karogs jāizkar pie Saeimas, Ministru kabineta, pilsētu domju, rajonu un pagastu  padomju, visu veidu iestāžu, uzņēmumu un organizāciju ēkām, kā arī dzīvojamām ēkām:

16. februāris Lietuvas neatkarības diena. (pēc 2012.g skaidrojumiem, privātpersonām pēc saviem ieskatiem)

24. februāris Igaunijas neatkarības diena. (pēc 2012.g skaidrojumiem, privātpersonām pēc saviem ieskatiem)

25. marts* Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena.

1. maijs Latvijas Satversmes sapulces sasaukšanas diena, Darba svētki.

4. maijs Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena.

14. jūnijs* Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena.

17. jūnijs* Latvijas okupācijas diena.

4. jūlijs* Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena.

21. augusts – Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas  gadadiena

11. novembris Lāčplēša diena.

18. novembris Latvijas proklamēšanas diena.

Decembra 1. svētdiena* Pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upuru piemiņas diena

* sēru noformējumā.

Valsts karogu var pacelt vai citādi lietot arī tautas, darba vai ģimenes svētkos, atceres dienās, kā arī citos gadījumos, garantējot pienācīgu cieņu pret valsts karogu

PAPILDINU…

Latvijas valsts karoga likuma 8. pants nosaka, ka Lietuvas valsts atjaunošanas dienā (16. februārī) un Igaunijas Republikas neatkarības dienā (24. februārī) līdzās Latvijas valsts karogam Rīgas pils Svētā gara tornī, pie Saeimas galvenās ēkas un Ministru kabineta ēkas novieto attiecīgi Lietuvas nacionālo karogu vai Igaunijas karogu.

Savukārt Latvijas valsts karogs pie privātpersonām piederošām ēkām un dzīvojamiem namiem ne Lietuvas, ne Igaunijas valsts svētkos vairs nav jāpaceļ.

Agrāk šāda prasība likumā bija iekļauta, bet 2009. gada 29. oktobrī, pieņemot Latvijas valsts karoga likumu, šāda prasība tika svītrota saskaņā ar abpusējības principu, jo arī Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājiem Latvijas valsts dibināšanas svētkos savs nacionālais karogs nav jāpaceļ.

***

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 405 „Latvijas valsts karoga likuma piemērošanas noteikumi”, karogu paceļ ne vēlāk kā plkst. 9.00 un nolaiž ne agrāk kā plkst. 21.00.

PAPILDINU

Turpmāk iedzīvotājus vairs nevarēs sodīt par valsts karoga neizkāršanu svētku un sēru dienās pie savām dzīvojamām ēkām – tas izriet no Satversmes tiesas

lentite2-crop

5 Atziņas “Latvijas karogs un lietošana.”

  1. svarīgi saka:

    1.maijā stājās spēkā 2010.gada aprīlī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi par Latvijas valsts karoga likuma piemērošanu, kas paredz,

    ka turpmāk karoga mastam jābūt baltā vai alumīnija krāsā, kā arī jālieto karoga kāta dekoratīvais uzgalis.

  2. laimisk saka:

    Latvijas valsts karoga likums paredz, ka Latvijas valsts karogu pie publisko personu ēkām, privāto tiesību juridisko personu un personu apvienību ēkām, kā arī dzīvojamām ēkām novieto 1.maijā, 4.maijā, 11.novembrī un 18.novembrī. Savukārt Latvijas valsts karogu sēru noformējumā pie ēkām novieto 25.martā, 14.jūnijā, 17.jūnijā, 4.jūlijā un decembra pirmajā svētdienā.
    “Ikdienā drīkst lietot karoga vimpeli, bet tajās dienās, kad jāpaceļ valsts karogs, vimpelis nederēs – tā vietā jābūt Latvijas valsts karogam.”

    Latvijas valsts karogu lieto arī citos Ministru kabineta vai pašvaldību noteiktajos gadījumos. Tāpat Latvijas valsts karogu var lietot tautas, reliģiskajos un ģimenes svētkos, atceres dienās un citos gadījumos, garantējot tam pienācīgu cieņu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *