Latvijas algas, kam labas un kam ne visai iepriecinošas

Latvijas algas.

Temats nav iepriecinošs, jo cik zināms no tautas valodām, tās vienmēr ir par mazs. Apskatīsim šo jautājumu no divējādām pusēm. Teikšu tā, salīdzinājumos, vai pareizāk teikt no viena gravja otrā!

Latvijas algas un to lielums.

Latvijā vidējā alga ir 1362 eiro bruto jeb 997 eiro uz rokas, kas ir 7,5% pieaugums, salīdzinot ar pagājušo gadu.  Kādai tad vajadzētu būt normālai algai Latvijas pašreizējos apstākļos?

Normāla alga ir tā, kuru saņemot, cilvēkam pēc tam nepaliek bēdīgi. Viena doma būs emocionāla, otra ir praktiskā sajūta – vai es varu nerēķināties par saviem pamatizdevumiem, komunālajiem un tā tālāk. Trešā, vai es varu uzturēt sevi un savu ģimeni.

Latvijas algas

Trešā daļa jeb 34% aptaujāto Latvijas algoto darbinieku vecumā no 18 līdz 60 gadiem ir norādījuši. To, ka reaģējot uz pieaugošo dzīves dārdzību, plāno lūgt algas pielikumu savam darba devējam. Cik tad prātīgais latvietis grib?  Vidēji, viņš būtu apmierināts ar 2000 eiro mēnesī!

Latvijas algas, tie kas netaisās neko lūgt.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāta mēnešalga pirms nodokļu nomaksas ir 8611,31 eiro. Algu izmaksā no EP budžeta. Pēc tam, kad tiek atskaitīti Eiropas Savienības (ES) nodokļi un apdrošināšanas iemaksas, tā ir 6710,67 eiro.

Uzmanību!

Tas nebūt nav viss.

Vēl ir piemaksa 4513 eiro mēnesī, paredzēta to izdevumu segšanai, kas deputātiem radušies, strādājot dalībvalstī, kur tie ievēlēti.
Piemēram, deputātu biroju uzturēšanas izmaksu, sakaru un pasta izdevumu, kā arī datortehnikas un telemātikas aprīkojuma iegāde. Arī nenoskaidrotu darbību nodrošināšana un uzturēšanas izmaksu segšana.

Deputātiem saistībā ar darba pienākumiem bieži jāceļo savā ievēlēšanas dalībvalstī un ārpus tās, piemēram, lai apmeklētu konferences vai dotos darba vizītēs.

Tādēļ par darbu ārpus ievēlēšanas dalībvalsts deputāti var saņemt izdevumu kompensāciju par ceļa, uzturēšanās un citiem ar to saistītiem izdevumiem līdz 4454 eiro gadā.

Vēl ir dienas nauda 320 eiro dienā (!) EP sesiju laikā.

Ja deputāts dodas darba braucienā, lai piedalītos oficiālās sanāksmēs ES teritorijā, EP viņam maksā vienotas likmes piemaksu 304 eiro apmērā par katru dienu. Dienas nauda paredzēta viesnīcas, maltīšu un citu izdevumu segšanai.

Vēl deputāti var algot sev atbalsta personālu par nepilniem 25 tūkstošiem gadā, bet tā ir nauda, ko saņem palīgi, nevis viņi paši. Tas gan netraucē šajos amatos pieņemt arī savus radus un draugus.

Latvijas algas

Nesaprotami paradoksi.

Jācer, ka viņiem ar saviem ienākumiem pietiks, lai pārdzīvotu nākamo ziemu – nenosaltu un nenomirtu badā. Tas protams ir sarkastisks joks. Nevaru nepieminēt vēl vienu aspektu.

Deputāte Tatjana Ždanoka, kura pārstāv ne tikai viņu eirodarbam deleģējušos Latvijas vēlētājus, bet pie viena arī Krievijas Federāciju, Kremli un Putinu. Tas ir vienas deputātes darbs uzreiz divām valstīm!

Ždanoka bija starp 13 deputātiem, kas balsoja pret Eiropas Parlamenta rezolūciju, kas nosodīja Krievijas agresiju Ukrainā.

Nu kolosāli, viņai par to maksā naudu, gan ES, gan domāju, ka arī Putļers.  Vai nav jauki? Krievijas armija slepkavo, izvaro, aplaupa Ukrainas civiliedzīvotājus, bet 13 deputāti to nenosoda. Un starp viņiem ir arī “mūsu Tatjana”!

Latvijas algas un Latvijas politiķi.

No 2023. gada premjera alga kāps par 52%, pārējiem ministriem – par 42%, savukārt Saeimas priekšsēdētājam – par 75%.
Valsts prezidents pašreizējo 6260 eiro vietā nākamgad saņems 7962 eiro pirms nodokļu nomaksas. Saeimas priekšsēdētājs 4565 eiro vietā saņems 7962 eiro.

Ministru prezidenta alga pieaugs no 5216 līdz 7962 eiro, parlamenta deputāti 2963 eiro vietā nākamgad saņems 3981 eiro.
Ministriem alga pieaugs no 4952 eiro līdz 7052 eiro, bet parlamentārajiem sekretāriem – no 3841 līdz 6256 eiro.

Tāpēc “priecāsimies”, ka vismaz kādas ļaužu grupas Latvijā var justies kaut cik nodrošinātas.

Uz ko es te velku!

Ja domā, ka skaudība- NĒ! Vienkārši mums ir iemesls no tautas kalpiem prasīt normālu darbu un attieksmi pret Latviju. Kā pirmo darbiņu iesaku atbrīvoties no Dažu indivīdu iespējām tikt Eiropas Parlamenta paspārnē.

Pirmo kandidātu virzu Tatjanu Ždanoku. Pat ieteiktu “samest” viņai naudu vilciena biļetei līdz Maskavai, kur viņai ir vieta. Tā lūk, domāju, ka parastie latvju pingvīni spēs pārziemot un sagaidīt pavasari ar normālām (ES) algām.

Labu Dienu, latvju pingvīni!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

3 Atziņas “Latvijas algas, kam labas un kam ne visai iepriecinošas”

  1. No Saiemas saka:

    Līdz ar grozījumiem likumā noteikts, ka par kandidātu Eiropas Parlamenta vēlēšanās nevarēs pieteikt un ievēlēt Eiropas Savienības pilsoni, kurš ir bijis PSRS, Latvijas PSR valsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai pretizlūkošanas dienesta štata darbinieks (izņemot personas, kuras bijušas tikai PSRS vai attiecīgo Latvijas PSR Valsts drošības komitejas plānošanas un finanšu, administratīvi saimnieciskās struktūrvienības darbinieki).

    Aizliegumi attieksies arī uz personu, kura pēc 1991.gada 13.janvāra darbojusies PSKP (LKP), Latvijas PSR Darbaļaužu internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē, Kara un darba veterānu organizācijā, Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā vai tās reģionālajās komitejās.

    Tātad, Ždanoka var braukt uz Maskavu! EP viņai vairāk nespīd

  2. Kukuvas saka:

    Lielāko algas pieaugumu iegūs Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētājs, Ministru prezidents, Augstākās tiesas priekšsēdētājs, Satversmes tiesas priekšsēdētājs – par aptuveni 40%, pārsniedzot 7500 eiro.

    Par aptuveni 30% turīgāki kļūs ministri, kuru atalgojums turpmāk būs vidēji 6700 eiro, tikpat saņems arī valsts kontrolieris un tiesībsargs.

    Ģenerālprokurora alga sasniegs 7280 eiro, Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietniekam – 6500 eiro. Ministriju parlamentārajiem sekretāriem pieaugums būs visai jūtams – no līdzšinējiem 3900 uz 6000 eiro.

    Uz šā fona apdalīti izskatīsies Saeimas deputāti, kuru algas sasniegs vien 50% no Saeimas priekšsēdētāja algas – tautas kalpi, kuri papildus neieņems nekādus citus amatus, turpmāk pelnīs 3800 eiro uz papīra.

  3. ansiņš i saka:

    Saeimas priekšsēdētājs nākamgad saņems 7962 eiro lielu atalgojumu (pirms nodokļu nomaksas).
    Turklāt, Saeimas priekšsēdētājam tiks segti reprezentācijas izdevumi 20 procentu apmērā no noteiktās mēnešalgas, tas ir, nākamgad 1592 eiro.

    Tātad Jaunā Saeimas priekšsēdētāja atalgojums kopā ar reprezentācijai paredzētajiem izdevumiem nākamgad būs aptuveni 9550 eiro mēnesī.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top