Latvija trešie, starp Baltijas valstīm pēdējā vieta

Latvija trešie.

Ja domājat , ka runa ies par sportu maldāties. Parunāsim par algām un nodokļiem. Jā, mēs esam iedzinēju lomā. Iespējams, ka vēl ļaunāk, mēs atpaliekam ar katru gadu arvien vairāk.

Latvija trešie, netici!

Lūk sausie dati, kas liecina par Latvijas vilkšanos astē.

Bruto vidējā alga vislielākā ir Lietuvā, bet viszemākā Latvijā (Latvijā 1277 eiro mēnesī, Lietuvā 1590 eiro mēnesī, Igaunijā 1548 eiro mēnesī).

Tomēr, salīdzinot gan vidējo algu, gan citus algu raksturojošus rādītājus Baltijas valstīs, jāņem vērā būtiski atšķirīga nodokļu nomaksas sistēma.

Lietuvā ir ievērojami lielāka darba ņēmēju nodokļa daļa. Tas nozīmē to, ka ir lielāka atšķirība starp bruto un neto algu – lietuviešu algas “uz papīra” izskatās relatīvi labāk nekā “uz rokas”.

Neto vidējā alga vislielākā ir Igaunijā (1255 eiro), tai seko Lietuva (1008 eiro) un atkal tikai trešajā vietā Latvija (939 eiro mēnesī).

Tomēr atšķiras ne tikai darbaspēka nodokļu sadalījums, bet arī nodokļu kopējais slogs, kas vislielākais ir Latvijā. Vienam strādājošajam tas ir viszemākais Igaunijā, bet strādājošajiem ar bērniem – Lietuvā.

Latvija trešie
Latvija trešie arī izglītībā.

Lielākā Latvijas algu starpība ar Baltijas valstu vidējo līmeni vērojama izglītībā. Igaunijā minimālā pedagogu alga pērn bija 1315 eiro (vidējais bruto atalgojums nozarē ir nedaudz lielāks, 1432 eiro 2021. g.).

Šogad minimālā alga pedagogiem Igaunijā palielināta līdz 1412 eiro, un ir dzirdētas runas, ka pedagogiem algas varētu palielināt līdz 120% no valsts vidējās algas. Latvijā izglītības nozarē strādājošie saņem vidēji 80% no valsts vidējās algas.

Latvijā minimālā algas likme pedagogam ir 830 eiro, tomēr sarunas par tās iespējamo palielināšanu iet komplektā ar noteiktās slodzes palielināšanu.

Jāpiemin, ka nozarē strādā ne tikai pedagogi, bet arī dažādi citi nodarbinātie, kas iesaistīti izglītības procesā, uz kuriem šie pedagogu minimālās algas noteikumi neattiecas.

Igaunija 6,6% no IKP 2020. gadā ieguldīja izglītībā (top 3 vieta Eiropā, Latvija 5,9% no IKP, 6. vieta, Lietuva 5,2%, 13. vieta).

Tomēr arī relatīvi augstāks atalgojums pedagogiem Igaunijā vēl nav spējis risināt problēmas, kas tur ir līdzīgas kā citās Baltijas valstīs. Personāla novecošanās un problēmas piesaistīt jaunus darbiniekus.

Latvija trešie, kāpēc? Izsaki savas domas komentāros.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 
Noklikšķiniet, lai novērtētu šo ziņu!
[Kopējais: 0 Vidējais: 0]

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Latvija trešie, starp Baltijas valstīm pēdējā vieta”

  1. Ainars saka:

    Ja Putins nenobumbos mūs ar kodolieročiem, dzīve turpināsies, un tā nesolās būt viegla. Visas cenas neizbēgami celsies, un gāzei ziemā tā varbūt būs divreiz augstāka.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top