Latvijā būs novērojams 21. gadsimtā ilgākais pilns Mēness aptumsums

 

 

Mēness aptumsums ir interesants astronomisks pasākums, ko mums nodrošinās neizmērojamais kosmoss.

2018. gada 27. jūlija vakarā un naktī uz 28. jūliju Latvijā būs novērojams 21. gadsimtā ilgākais pilns Mēness aptumsums.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To bez grūtībām būs iespējams novērot ar neapbruņotu aci.

Kā vērot Mēness aptumsumu?

Galvenais priekšnoteikums veiksmīgiem novērojumiem ir skaidras debesis un piemērota novērojumu vieta, kurā skatu dienvidaustrumu un dienvidu virzienā neaizsedz ēkas vai koki.

Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī.

Aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, pēc tam sāksies aptumsuma daļējā fāze, kam sekos pilnā fāze.

Aptumsums ieies vēsturē ar ilgāko pilna aptumsuma jeb asiņainā mēness fāzi šajā gadsimtā – tā ilgs 103 minūtes.
Aptumsumu varēs novērot Eiropā, gandrīz visā Āzijā, Okeānijā, Āfrikā, un Dienvidamerikā. Vienīgais kontinents, kas ticis bešā, ir Ziemeļamerika.

27. jūlijā Mēness aptumsuma maksimālās fāzes brīdis visur Latvijā būs pulksten 23:22. Jāņem vērā, ka šīs dienas vakarā Mēness lēks:

Rīgā pulksten 21:36
Liepājā – pulksten 21:46,
Daugavpilī – pulksten 21:20.

Saule rietēs Rīgā pulksten 21:46, Liepājā – pulksten 21:56, Daugavpilī – pulksten 21:30, bet aptumsuma pilnā fāze sāksies pulksten 22:30, kad debesis vēl būs salīdzinoši gaišas.

Mēness aptumsums

Mēness atradīsies zemu virs horizonta dienvidaustrumu pusē, tādēļ aptumsuma sākumā daļa no Mēness diska uz gaišā debesu fona “izzudīs”, bet aptumsuma maksimālās fāzes brīdī debesis jau būs pietiekami tumšas.

Tad gan, bez bēdām, varēs novērot Mēness disku sarkanīgā vai brūnganā tonī.

Aptumsuma pilnā fāze Latvijā beigsies jau 28. jūlijā pulksten 0:13, daļējā fāze beigsies pulksten 1:19. Aptumsums pilnībā beigsies pulksten 2:29, kad Mēness izies no Zemes pusēnas. Šajā brīdī beigsies aptumsuma pēdējā – pusēnas fāze.

Nākamā iespēja novērot pilnu Mēness aptumsumu Latvijā būs jau pavisam drīz – 2019. gada 21. janvāra rītā. Taču pēc tam līdz nākamajam pilnam Mēness aptumsumam būs jāgaida seši ar pusi gadi – līdz 2025. gada 7. septembrim.

Rūpīgi sagatavojamies un veicam priekšdarbus Mēness aptumsuma jautriem, saviesīgiem vērojumiem!

Labu vakaru!

 

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

2 viedokļi par “Latvijā būs novērojams 21. gadsimtā ilgākais pilns Mēness aptumsums

 • .
  .

  Alus kaste un būs pilns aptumsums!

  Atbildēt
 • .
  .

  Ар алу непиетикс янем водка

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *