Labākā apkure, vai kādu apkures veidu izvēlēties privātmājā

Labākā apkure.

Protams, ka nav ilgi jādomā lai pateiktu, ka tā, kas ir vislētākā. Tomēr der apsvērt visas iespējas, jo 2022. gada reālijas ar kurināmā cenām nes savas korekcijas.

Labākā apkure, viss paliek dārgāks.

Valdība mudina atteikties no gāzes apkures. Saprotams, ka galvenais iemesls ir iegūt neatkarību no Krievijas gāzes. Otrs iemesls, ka gāze kļuvusi nenormāli dārga!

Tā nu šī raksta autors , kuram ir privātmāja, nonācis dilemmas priekšā. Gāze dārgi, toties ir uzstādīts gāzes katls un pie ērtībām ātri pierod.

Pāriet uz citu apkures veidu?

Protams , ka var, bet katrs šāds solis maksās krietnu naudas žūksni. Nemaz nerunājot par remontu pēc šādas pārejas. Iesākumam noskaties video, no skaidrojumiem cik kas maksā:

No video izriet , ka pieņemams ir variants Gaiss-ūdens, bet tā elektrības cena būs ievērojama. Manā gadījumā to var glābt saules paneļi.

Taču ak!

Lai tos uzstādītu valdība, manā gadījumā Liepājas būvvalde, liek ievērojamus neērtības šķēršļus.

Lūk ko viņi pieprasa izpildīt.

Liepājas Būvvaldē aizvien biežāk vēršas klienti ar jautājumiem par saules paneļu izvietošanu uz/vai pie mājas vai arī personas īpašumā esošajā zemesgabalā.

Lai būtu ievēroti apbūves noteikumi, Būvvalde atgādina saules paneļu izvietošanas kārtību, kas būtu jāzina ikvienam liepājniekam.

Liepājas Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi (TIAN) nosaka.

Iekārtas ar jaudu līdz 20 kW, kuras ražo enerģiju pašpatēriņam un kuru izvietojums vai darbība nerada traucējumus kaimiņiem. Atļauts izvietot zemesgabalā brīvi stāvošu izvietotu iekārtu, kuras augstums nedrīkst pārsniegt to attālumu līdz kaimiņu zemesgabaliem.

Attiecībā uz saules bateriju jeb paneļu izvietošanu uz jumtiem TIAN nosaka aprobežojumus tikai to izvietošanai aizsargājamās apbūves teritorijās. Kur tās izvietojamas tā, lai nebūtu pārredzamas no publiskās ārtelpas.

Aizsargājamās apbūves teritorijas ir nozīmīgas kultūrvēsturiskas teritorijas Vecliepājā, Jaunliepājā un Karostā, kurās saglabājama vēsturiskā apbūve, pilsētvides mērogs. Arī raksturs un elementi, un kurās ir noteikti īpaši apbūves noteikumi.

Publiskā ārtelpa.

Ir ielas, laukumi, parki, skvēri, krastmalas, pagalmi, kas bez ierobežojumiem pieejami sabiedrībai, neatkarīgi no tā, kā īpašumā tie atrodas. TIAN izpratnē daudzdzīvokļu apbūves rajonos arī namu pagalmi ir publiska ārtelpa.

Neatkarīgi no ēkas atrašanās vietas Liepājā, lai saules baterijas labāk iederētos pilsētvidē un, kas būtiski, būtu pasargātas no mūsu pilsētai tik raksturīgo vēju postījumiem. Līdz ar to no iespējama kaitējuma bateriju īpašnieku un citu personu mantai un pat dzīvībai.

Ieteicams izvēlēties stiprinājumu guleniski tieši uz jumta plaknes.

Gadījumos, ja rodas grūtības patstāvīgi izvērtēt, vai iecerētais izvietojums atbilst TIAN, ir iespējams konsultēties būvvaldē, sazinoties ar būvvaldes arhitektiem.

Saules paneļu izvietošanai uz jumta vai zemesgabalā jāsaņem Būvvaldes saskaņojums.

Saskaņošanai Būvvaldē iesniedz:

– izvietojuma plānu (jumta plāns vai zemesgabala plāns uz topogrāfiskā uzmērījuma pamatnes)
– izvietojuma vizualizāciju;
– informāciju par iekārtu parametriem (elementu skaits, izmēri, svars, jauda);
– transformatora (u), pievadu u.c. ar saules bateriju izvietošanu saistīto jauno iekārtu izvietojuma shēmas (ēkā, kam tiks pievadīta enerģija);
– izvietojuma konstruktīvos risinājumus (balstījums zemē vai stiprinājums pie jumta konstrukcijas), kuru drošumu apliecinājis sertificēts būvinženieris.

Pirms iesniegšanas izskatīšanai Būvvaldē.

Saules paneļu izvietošanas iecere un tehniskie risinājumi jāsaskaņo ar nekustamā īpašuma īpašnieku. Kopīpašuma gadījumā, ar īpašnieku kopību, saņemot vairākuma – 50 procenti īpašnieku plus viens – atbalstu un apsaimniekotāju.

Ja saules paneļu izvietošana skar citu fizisku vai juridisku personu intereses, piemēram, atrodoties komunikāciju aizsargjoslās, tuvu kaimiņu zemesgabalam u.tml. Būvvalde var norādīt uz nepieciešamību saņemt papildu saskaņojumus.

Tas tikai par saules paneļiem, bet kas būtu jāveic, ja gribētu mājai uzcelt piebūvi vai katlu māju. Bail pat padomāt! Saskaņošana, projekts, protams, ne jau lēts, ugunsdzēsēju slēdziens, elektriķi utt.

Kāds ir mans secinājums!

Pagaidām jaunas apkures izveidošana, konkrēti manā gadījumā, var sasniegt 15-20 tūkstošu Eiro. Tas vēl pa lēto! Tātad, nolēmu nogaidīt. Jā būs dārgi, maksāt par gāzes izmantošanu, bet ir doma, ka pēc gadiņa vai diviem cena var nokrist.

Ieguldot jaunā apkurē, tā sāks atmaksāties ne ātrāk, kā pēc gadiem desmit. Ja saproti lietu būtību, tad jauna apkure nemaz nebūs par velti ikmēneša izmaksās.

Domāsim zaļi, bet ar sapratni un sevis pažēlošanu!

Labu Dienu!

 

3 komentāri par “Labākā apkure, vai kādu apkures veidu izvēlēties privātmājā

  • at
    Permalink

    Pavirša tā spiedelēšana. Kaut vai tas, cik ļoti atšķirīgas izmaksas ir, ja gaiss-ūdens siltumsūkni vieno klāt pie radiatoriem vai siltajām grīdām.
    Piefiksēju vēl vairākas būtiskas nianses, bet slinkums rakstīt.

    Vēl arī der atgādināt, ka pagaidām parādās tikai pirmās spekulācijas par valsts atbalstu. Šobrīd tikai gāzei un elektrībai, granulai vai malkai - nē.

  • at
    Permalink

    Grozi kā gribi, labi nav!

  • at
    Permalink

    Starp citu, tikko aizej uz malkas krāsni, tas nozīmē, ka reizi dienā, ļoti aukstos periodos divas reizes dienā krāsns ir jākurina.

    Lai arī cenu atšķirība starp dažādiem kurināmiem ir ievērojama, pārslēgšanās no viena kurināmā uz otru nemaz nav tik veikla. Vieglāk tas ir mājsaimniecībām, kurām ir gāzes apkure un vēl saglabājušās malkas krāsnis. Tās, pieaugot gāzes cenai, var izmantot kā alternatīvu.

    Tā ātri nomainīt kurināšanas paradumus nemaz nevar, piemēram, malkas krāsni pret granulu katlu vai gāzes katlu pret granulu katlu. To var izdarīt tikai pakāpeniski.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.