Krāpnieks, šoreiz no Facebook, kā atklāt līdzīgas krāpšanas
Krāpnieks.
Ir daudz krāpniecisku shēmu, kas ar katru dienu kļūst arvien sarežģītākas. Sākšu ar pavisam nesenu gadījumu, precīzāk, divas dienas atpakaļ. Pats interesantākais , ka tas nāca no “Facebook”
Krāpnieks no sociālas vietnes.
Lai saprastu par ko iet runa ieliku ekrāna kopiju, kas nāca it kā no Facebook. Pat ne it kā, bet tieši konta ziņojuma ietvaros.
Lai saprastu tekstā rakstīto to pārtulkoju:
Tika konstatēts, ka jūsu konts pārkāpj Pakalpojuma autortiesību politiku. Drošības nolūkos, lūdzu, verificējiet savu kontu, noklikšķinot uz tālāk esošās saites.
/centerconfirmation.start.page/
Ja neapstiprināsiet, mūsu sistēma automātiski slēgs jūsu kontu un jūs vairs nevarēsit to izmantot. Mēs vienkārši dodam viņam 12 stundas, lai viņš atveseļotos.
Nu “jauki”, jāsāk kaut ko darīt!
Taču, ja ievelk elpu un mierīgi apdomā, ko iesaku darīt visiem, saprotu, ka ziņa rakstīta Maķedonijā. (tā rakstīto atpazīst Google tulkotājs) Tas jau būtu pirmais brīdinājums, ka te kaut kas nav kārtībā.
Taču redzama saite uz kuras var uzklikšķināt. (to nekad nevajadzētu darīt, iespējama pikšķerēšana) To arī no datora nedarīju, bet interese taču liela un nervu nomierināšanas pasākumā izvilku no atvilktnes senu planšeti, kurai bija iespēja ieiet internetā.
Ievadīju linku un to atvēru!
Ko domājat, nekas briesmīgs nenotika, bet tika veikts klasisks krāpniecības mēģinājums. Prasība ievadīt e-mail un paroli no “Facebook” konta. Kā papildus prasība, it kā drošībai, telefona numuru.
Ja to izdarītu, tad varētu atvadīties no sava “Facebook” konta!
Ko viņi ar to darītu nezinu, taču piekrīti, patīkami nebūtu. Ja jau rakstu par šādu tēmu tad nu vēl par atslēgvārdiem, kurus tu vari sagaidīt no krāpniekiem, ja tev piezvana.
Krāpnieks, telefona zvans.
Krāpnieku var atklāt pēc atslēgvārdiem, kas rada spiedienu uz upura emocijām. Frāzes, kuras uzbrucēji izmanto visbiežāk.
“Īpašais piedāvājums jums”
Krāpnieku uzdevums ir pārliecināt upuri, ka viņš ir īpašs, nevis tikai viens no tūkstošiem abonentu, kuriem tiek zvanīts. Ja uzbrucēji zina vismaz daļu informācijas par personu (vecums, ģimenes stāvoklis vai banka), viņi to izmantos. Piemēram, izplatīta shēma ir “īpašie piedāvājumi” daudzbērnu ģimenēm, pensionāriem, pastāvīgajiem klientiem utt.
“Piedāvājums spēkā tikai šodien”
Šī frāze liek upurim sākt uztraukties, ka viņš varētu palaist garām kādu izdevīgu piedāvājumu. Tāpēc krāpnieki izdarīs uz jums spiedienu, liekot jums izdarīt izvēli ātrāk, bez vilcināšanās. Visām “ierobežotām akcijām” vai “uzņēmuma dzimšanas dienas dāvanām” vajadzētu likt domāt, ka tā ir tālruņa krāpniecība.
Krāpnieks, klasika par ko brīdina visas bankas.
“Nosauciet savu kredītkartes informāciju”
Krāpnieki, kas uzdodas par bankas darbiniekiem, cenšas no upura izvilkt viņa bankas datus – pilnu kartes numuru, CVV/CVC kodu, kartes derīguma termiņu. Taču īsti bankas darbinieki nekad neprasa šādu informāciju, jo viņiem pašiem nav tiesību to zināt.
Vēl viena frāze, ko īsts bankas darbinieks nekad nepateiks.
Krāpnieks, “Jūsu kartē konstatēta aizdomīga darbība”
Bailes par saviem ietaupījumiem spēlē krāpnieku rokās, tāpēc viņi bieži biedē savus upurus ar pēkšņām norakstīšanām un it kā aizdomīgām darbībām kartē.
Ja cilvēks sāk krist panikā, viņš var viegli nodot savus datus iebrucējiem. Svarīgi atcerēties, ka aizdomīgu darbību gadījumā ar karti banka to automātiski bloķē. Klientam jāzvana bankai uz uzticības tālruņa numuru un nekādi citādi.
Krāpnieks, “Jūsu kartē ir ienācis liels naudas pārvedums”
Krāpnieki ziņo, ka kāds mēģina pārskaitīt lielu summu uz cietušā karti. Pēc tam viņi jautā, vai klients vēlas apstiprināt šo nodošanu. Ja upuris piekrīt, uzbrucēji pieprasa bankas datus vai nosūta saiti, kas it kā ļauj apstiprināt pārskaitījumu. Vietne, protams, ir pikšķerēšana.
Krāpnieks, “Jūsu SIM karte ir bloķēta/atkārtoti izsniegta”
Krāpnieki uzdodas par mobilo sakaru operatoru un informē cietušo, ka viņas SIM karti kāds ir bloķējis vai atkārtoti izsniedzis. Kad abonents atbild, ka viņš šīs darbības nav veicis, uzbrucēji piedāvā viņam apstiprināt savu identitāti un lūgt diktēt pilnus pases datus.
Ar šo informāciju viņi var pieteikties ātrajam kredītam iestādēs, kur tam nepieciešami tikai pases dati.
Krāpnieks, “Tu esi izlozes uzvarētājs”
Izplatīta un diezgan elementāra shēma. Tās mērķis ir piespiest cietušo pārskaitīt savus bankas rekvizītus, lai saņemtu “balvu” vai iemaksātu komisiju (nodokli) uz krāpnieku kontu.
Krāpnieks, “Nauda tika pārskaitīta uz jūsu bankas karti kļūdas dēļ”
Šī shēma var ietvert divus posmus. Pirmajā posmā cietušais saņem SMS šķietami no bankas ar ziņojumu par naudas līdzekļu saņemšanu kartē. Pirms personai ir laiks pārbaudīt savu kontu, krāpnieki sāk otro posmu – zvanu no bankas. Tajā krāpnieks bankas darbinieka vārdā apliecina, ka pārskaitījums saņemts, taču tas ir kļūdains, tāpēc jāatdod.
Tālāk viss ir atkarīgs no uzbrucēju iztēles – viņi var pieprasīt upura bankas rekvizītus, kodu no SMS it kā, lai apstiprinātu atgriešanos utt.
Neuzķeraties uz krāpnieciskām shēmām!
Labu Dienu!