Kas jādeklarē VID, kādas summas var iztikt bez deklarācijas

 

 

Kas jādeklarē VID?

Diezgan nopietns jautājums visiem liepājniekiem.

Saprotams, ka arī visiem Latvijas bāleliņiem.

Šoreiz runa neies par uzņēmumu un dažādu veikalu atskaitījumiem nodokļu veidā.

Kā zinām, tautā ir populārs teiciens. Nav iespējams izvairīties no nodokļiem un nāves.

Tāpēc parunāsim par nodokļiem, kurus būtu jāatdod valstij.  Ja naudu dodam, pārskaitām draugiem vai kādam no ģimenes.

Kas jādeklarē VID.

Savstarpēji bez IEROBEŽOJUMIEM GADA LAIKĀ DRĪKST PĀRSKAITĪT VIENS OTRAM, KAS NAV RADINIEKI LĪDZ 1425 eiro.

Tā nedrīkst būt atlīdzība par kādu saimnieciskās darbības pakalpojumu. TĀPĒC VEICOT PĀRSKAITĪJUMU, MAKSĀJUMA UZDEVUMĀ precīzi jānorāda maksājuma mērķis.

Piemēram, var rakstīt, dāvinājums.

Personām, kas nav radinieki, dāvinājums gada laikā nedrīkst pārsniegt 1425 eiro un tad no summas netiks ieturēts nodoklis.

Starp citu, 1425 eiro saņemšana gadā ir robeža, virs kuras jāsāk maksāt nodoklis.  Jebkuram, kurš saņem lielāku summu gadā no personas, kas nav radinieks.

Piemēram, pāris bez bērniem, kas nav precējies, dzīvo atsevišķi, bet vēlas veikt savstarpēju naudas dāvinājumu, kas lielāks par 1425 eiro, to apliks ar iedzīvotāju nodokli.

Summa 1424 eiro ir robeža.

No kuras būs jāsāk maksāt iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) jebkurai personai, kura saņem lielāku summu par 1425 eiro gadā no personas, kas nav radinieks.

Izņēmums ir, ja pārskaitītās finanses paredzētas, piemēram, ārstniecībai vai izglītībai.

Izņēmums, ja pārskaitītā summa ir paredzēta, piemēram, ārstniecībai vai izglītībai. To jānorāda maksājuma uzdevumā, kā arī par naudas izlietojumu ir jāsaglabā čeks kā pierādījums par izlietošanu šim mērķim.

Kas jādeklarē VID

Ja naudas dāvinājums arī no tuviem radiniekiem gadā pārsniedz 10 000 eiro.

Šī nauda ir jādeklarē VID, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā.

Piemēram, ja pieaugusi meita vēlas atvieglot vecāku ikdienu, katru mēnesi mammas kontā ieskaita, piemēram, 100 eiro. Gadā atbalsta summa sasniegs 1200 eiro un nebūs jādeklarē VID.

Starp tuviem radiniekiem (vecāki, meita, dēls) saņēmējam nav jāmaksā ienākumu nodoklis līdz 4000 eiro gadā, bet virs 4000 ir jādeklarē VID.

Līdzīgi, arī starp laulātajiem, kuri nedzīvo kopā (nav kopīga mājsaimniecība), ja gadā savā starpā pārskaita līdz 4000 eiro gadā, ienākumu nodokli starp šiem laulātajiem nav jāmaksā, bet summa jādeklarē VID.

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja ar dāvinātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei. Veicot maksājumu, maksājuma mērķī ir jāraksta dāvinājums.

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. pantā noteikts, ka ar nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja dāvinātāju ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē.

Šis atbrīvojums attiecas uz vecākiem, vecvecākiem, bērniem, mazbērniem, brāļiem, māsām, vecāku brāļiem vai māsām, brāļu un māsu bērniem!

Ja dāsni ir bijuši vairāki radinieki, arī tad nodoklis nav jāmaksā, taču būs jādeklarē no katra dāvanā saņemtā naudas summa, ja tā gadā pārsniedz 10 000 eiro.

Skaidrā naudā arī tuviniekam var uzdāvināt tikai līdz 7200 eiro.

Kas jādeklarē VID, ja no viena radinieka gadā saņemtais dāvinājums ir lielāks par 10 000 eiro, tas ir jādeklarē kā neapliekams ienākums.

Ja no tuva radinieka saņemts dāvinājums vai vairāki dāvinājumi, kas pārsniedz 10 000 eiro gadā, nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam ir jāiesniedz gada ienākuma deklarācija.  Tajā norādot saņemto summu deklarācijas D1 pielikumā – ailē “Neapliekamie ienākumi”.

Norādīt naudas pārskaitījumu kā dāvinājumu ir vienkāršākais veids, lai lieki nedomātu par iespējamo nodokļa maksājuma pienākumu saņēmējam.

Ienākumus neveido darījumi, ja naudu pārskaitām no viena sava konta uz citu.

Ja pārskaitot naudu norādiet mērķī aizdevums un mērķi kādam nolūkam aizdodiet (piemēram, dzīvokļa remontam).

Par naudas saņemšanu nodoklis nebūs jāmaksā, jo nauda vēlāk tiek atgriezta aizdevējam un nav gūts ienākums.

Līdz ar to, nebūs jāmaksā nodoklis. Atgriežot aizņemto naudu, maksājuma uzdevumā norādiet par ko aizdevuma mērķi (piemēram, par dzīvokļa remontu).

VID var pārliecināties par bankas klienta darījumu vēsturi, kā noformēti maksājumu uzdevumi, vai saņemtā nauda izlietota maksājuma uzdevumā norādītajam mērķim. Kas jādeklarē VID, avots: https://jauns.lv/

Jā, nodoklis 2021 gadā, nāk ar citiem jaunumiem, lai Latvijas pingvīniem būtu “jautrāk”!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top