Kafija uzmundrina, taču ir novērots pretējs efekts
Kafija uzmundrina.
Kafija tiek uzskatīta par uzmundrinošu dzērienu, kas sniedz mundrumu un enerģiju, kā arī uzlabo garastāvokli. Tas ir saistīts ar lielo kofeīna saturu kafijas pupiņās.
Te būs iespējamā vieta TAVAI reklāmai! Nopietns reklāmdevējs gaidīts! Raksti vienosimies...Kafija uzmundrina vai vienmēr?
Daudziem cilvēkiem kafija ir iecienītākais rīta pamošanās dzēriens. Tomēr dažos gadījumos pēc tasītes izdzeršanas gaidītā spēka pieplūduma vietā cilvēki izjūt miegainību, kas rada vēlmi apgulties un pasnaust.
Šīs apgrieztās ietekmes iemesls nepavisam nav kaut kādā organisma ekskluzivitātē. Vairumā gadījumu miegainība ir saistīta ar paša kofeīna iedarbību. Turklāt dažkārt vēlme gulēt pēc kafijas ir saistīta ar veselības problēmām.
Kafija uzmundrina, kāpēc kafija dažreiz var radīt vēlmi gulēt?
No sākuma noskaidrosim kāpēc mēs parasti jūtam enerģijas pieplūdumu pēc kafijas dzeršanas? Iemesls ir vairāku hormonu izdalīšanās, no kuriem viens ir kortizols. To sauc arī par cīņas vai bēgšanas reakcijas hormonu.
Patiesībā tas izraisa stresu un liek ķermenim darboties gatavības situācijā. Starp citu, tieši šī iemesla dēļ zinātnieki neiesaka dzert kafiju uzreiz pēc pamošanās, jo ķermenis jau ir stresa stāvoklī.
Kofeīns stimulē arī virsnieru dziedzeri ražot adrenalīnu un norepinefrīnu, kas ir stresa hormoni. Piemēram, adrenalīns paātrina sirdsdarbību un paaugstina asinsspiedienu.
Kafija uzmundrina, kofeīns noslogo ķermeni.
Tas nav vienīgais iemesls, kāpēc kafija palīdz jums pamosties. Kofeīns ir pazīstams arī ar spēju bloķēt adenozīnu. Tā ir molekula, kas veidojas mūsu organismā un izraisa miegainību un nogurumu. Nokļūstot smadzenēs, kofeīns pielīp pie adenozīna receptoriem un saista tos.
Tas būtu jāsaprot tā, receptori pārstāj būt jutīgi pret adenozīnu.
Kāpēc kafija var padarīt jūs miegainu?
Ir vairāki iemesli, kāpēc kafija var izraisīt miegainību. Viens no tiem ir adenozīns. Jā, kofeīns bloķē receptorus, bet adenozīns turpina ražot, kā rezultātā tas uzkrājas. Attiecīgi, kad kafija pārstāj darboties, cilvēks pēkšņi sāk vēlēties gulēt.
Otrs iemesls ir pats kofeīns. Pateicoties viņam, daudzi cilvēki, izdzerot tasi kafijas, izjūt enerģijas pieplūdumu. Tomēr kafija pati par sevi nesniedz ķermenim nekādu enerģiju. Tas tikai stimulē intensīvu molekulu patēriņu, kuras pēc sabrukšanas atbrīvo enerģiju (ATP).
Šīs molekulas tiek atjaunotas atpūtas laikā. Ja cilvēks atpūšas vietā turpina dzert kafiju, iestājas organisma izsīkums, kas arī rada miegainību.
Atceries, ka regulāri lietojot kafiju, samazinās jutība pret kofeīnu.
Turklāt, ja cilvēks bieži dzer kafiju, viņa jutība pret kofeīnu ar laiku samazinās. Smadzenes rada papildu adenozīna receptorus, un kofeīns pārstāj bloķēt adenozīnu. Tāpēc, izdzerot tasi kafijas, cilvēks var turpināt savu vēlēšanos gulēt. Ja kafija ir ar pienu, tad tā var palielināties miegainība.
Vai kafijā esošais teobromīns izraisa miegainību?
Ir vēl viena versija, kāpēc kafija var izraisīt miegainību, saskaņā ar kuru vainojams teobromīns. Tomēr, pēc vairāku ekspertu domām, šī versija ir mīts vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem ir tas, ka teobromīns pēc iedarbības uz ķermeni ir līdzīgs kofeīnam. Tas ir, tas arī izraisa dzīvīguma pieaugumu.
Turklāt kafijā praktiski nav teobromīna, jo gandrīz viss tas kafijas pupiņu nogatavināšanas stadijā pārvēršas par kofeīnu. Liels daudzums šīs vielas ir atrodams kakao. Attiecīgi teobromīns lielos daudzumos ir šokolādē, taču, kā zināms, tas nerada vēlmi gulēt.
Miegainība pēc kafijas var būt virsnieru izsīkuma simptoms.
Ja kafija padara jūs miegainu, tā ir slikta zīme. Kā jau noskaidrojām, smaga miegainība var rasties kādu laiku pēc kafijas dzeršanas. Tomēr, dažreiz cilvēki sāk vēlēties gulēt gandrīz uzreiz pēc šī dzēriena lietošanas. Pēc ārstu domām, tas ir slikts simptoms.
Labu Dienu!