Izlūkdienesti, globālā un paredzamā skatījumā
Izlūkdienesti ir katrā valstī un nodarbojas ar vienu un to pašu- spiego.
Būtu naivi domāt, ka spiego tikai tādas valstis kā Krievija, Ķīna un Irāna.
Spiego visi! Jā, pilnīgi visi un lielu „sadraudzību”, tā sauktajos draudzīgos dienestos varam pilnīgi droši negaidīt. Ir spiegošanā sfēra, kur draudzība starp izlūkdienestiem nav iespējama jau pēc savas būtības.
Atšķirība starp neitrāliem, draudzīgiem un nedraudzīgiem dienestiem sliecas izzust, un tas attiecas uz ekonomiskā un zinātniskā potenciāla aizsardzību.
Kas ir spiegi?
Spiegi parasti uzdodas par diplomātiem, žurnālistiem, lobijiem, uzņēmējiem vai studentiem. Līdz ar izlūkošanas datu vākšanu tie cenšas ietekmēt augstāko amatpersonu pieņemamos lēmumus.
Paskatoties uz Latvijas deputātu un pat ministru neadekvāto lēmumu un darbību secīgu virknējumu, gandrīz jāsāk domāt par viņu piederību kādam no citu valstu izlūkdienestiem.
Nu kaut vai tizlās darbības ap un ar “čekas maisiem”. Droši vien zināt, ka Latvijai arī ir savi izlūkdienesta spēki. Satversmes aizsardzības birojs (SAB).
SAB pamatfunkcijas ir:
• Ārvalstu izlūkdienestu darbības Latvijā identificēšana, kontrole un neitralizācija;
• Latvijas valstij nozīmīgas izlūkošanas informācijas ieguve ārvalstīs.
Apskatīsim ievērojamāko ārzemju izlūkdienestu nosaukumus un īsu aprakstu.
ISI
ISI – Pakistānas izlūkdienests. Praktiski nodarbojas ar to pašu, ko visu valstu izlūkdienesti…vāc informāciju, apstrāda utt. Dibināts 1948.gadā un šobrīd pasaulē, spiego aptuveni desmit tūkstoši aģenti.
CIP (Centrālā izlūkošanas pārvalde, CIP)
CIP – ASV izlūkdienests ir pazīstama visā pasaulē. Piedalījies vairāk nekā sešās starptautiskās operācijās, slavenākā no tām ir operācija ‘Cyclops’, kas notika kara laikā Afganistānā.
Nodarbojas ar izlūkošanu, data vākšanu , slepenas operācijas un terorisma apkarošana, kā arī konsultē ASV politiķus.
MI6
MI6 – Lielbritānijas izlūkdienests, kas bieži tiek salīdzināts ar amerikāņu CIP. Spiegojot lepojas ar augstu reaģēšanas māku.
Labi pārdomāta iekšējās struktūras un funkciju veiktspēja. Seko līdzi valsts iekšpolitikai. Visvairāk pārsteidz fakts, ka šī struktūra iegūst aģentus caur internetu.
FSB (ФСБ – Российская разведка)
FSB – skaitās krievu spiegu inteliģences kalve. Tika dibināta 1995.gadā, un kopš tā laika tās darbinieku (spiegu) daudzums pieaudzis līdz 350 tūkstošiem. Nodarbojas ar robežu drošību monitoringu, izlūkošanu, pretterorismu un pretizlūkošanu.
Vieglāk būtu uzdot jautājumu, kurā valstī nav Krievijas spiegi… ticiet ir visās.
DGSE
DGSE – Francijas izlūkošanas aģentūra, kas izveidota 1982. Tās galvenie mērķi … valsts drošība un izlūkošanas vākšana. Izlūkošanas aģentūra ir daļa no Aizsardzības ministrijas.
Par vienu no veiksmīgākām operācijām tiek uzskatīta , kad tās pārstāvji (spiegi) tika nosūtīti, lai atbalstītu Lībijas nemierniekus.( 2011.gada maijā)
BND
BND – Vācijas izlūkošanas aģentūra, kas tika izveidota 1956 gada aprīlī. BND izlūkdienestā nodarbināti vairāk nekā 6000 darbinieku. Tās pārstāvji (spiegi) ir bijuši daudzās veiksmīgās operācijās, īpaši jāatzīmē banku darbības kontrole Lihtenšteinā.
Mossad
Mossad – Izraēlas izlūkdienests , kas dibināts 1949 gadā. Tiek pakļauts tieši valsts prezidentam. Ir daudz operāciju, kas saistītas ar slepkavībām, piemēram, vispretrunīgākā pēdējā operācija , kur Dubajā tika nogalināts Mahmoud al-Mabhuh . (Hamaz)
RAW
RAW – Indijas izlūkošanas aģentūra, kura izveidota 1968 gada septembrī. Galvenie mērķi ir slepenas operācijas, kā arī informācijas vākšana un pretterorisma operācijas.
Veiksmīga operācija 2009.gadā Nepālā,kur lielākā daļa no vainīgajiem tika saukti pie atbildības.
Asis
Asis – Austrālijas izlūkdienests, kas dibināta 1952 gadā. Nodarbojas ar izlūkošanu un aizsargā Austrālijas ekonomiskās intereses . Veiksmīga operācija Papua-Jaungvinejā, kur palīdzēja apspiest neatkarības kustību vairākās pilsētās.
CSIS
CSIS – Kanādas militārās izlūkošanas aģentūra, kas izveidota pēc tēla un līdzības ar MI6 un CIP. Tika izveidota 1984gadā. CSIS cieši sadarbojas ar ASV izlūkdienestu, un kopā piedalās daudzās slepenās operācijās.
Tā lūk… piemirsu pateikt, ka mūs novēro no kosmosa un kur nu vēl milzīgais video kameru novērošanas tīkls. Mobilos sakarus pat nepieminu.
Skaidrs, ka spiego !
Labu Dienu!