Ārzemēs dzimušo latviešu bērni var zaudēt Latvijas pilsonību.

Viens stāsts… viena nelaime, bet problēma ir aktuāla daudziem dzīvojošiem ārzemēs. Četrgadīgo Emīliju Ādamsoni, kuru Austrālijas tiesa nolēma faktiski mātei atņemt, var zaudēt arī Latvijas valsts….

Meitenītes tētis apsver iespēju atņemt meitai Latvijas pilsonību… atsaucoties uz Latvijas likumu, kas nepieļauj dubulto pilsonību. Līdz šim Latvijas tiesu praksē tādu gadījumu nav bijis.

Šāds precedents ietekmētu arī tūkstošiem uz Īriju aizbraukušo Latvijas pilsoņu bērnus, kuriem arī ir dubultā pilsonība.

1223712963_vihodnie1_14

Emīlijai ir dubultā pilsonība. Viņa piedzima Austrālijā un par tās pilsoni kļuva automātiski. Bet Latvijas pase viņai izdota kā Latvijas pilsones meitai. Likums Latvijā aizliedz dubulto pilsonību.

Jānis Citskovskis PLML priekšnieka vietnieks : „Mēs zinām, ka eksistē tādas situācijas, bet likums par to klusē un šīs situācijas neregulē.”

Emīlijas tēvs nolēmis izmantot baltos plankumus likumā un pārraut Emīlijas saikni ar Latviju. Naturalizācijas pārvaldei tādā gadījumā būtu jāvēršas pret nepilngadīgo tiesā, lai pilsonību atņemtu. Nekas tāds vēl agrāk nav noticis.
Civilizētāks ceļš – kad ģimene par bērna pilsonību izšķiras kopā, viņam nav pieejams. Māte savu piekrišanu nedos, bet atruna, ka Austrālijas tiesa tēvu vienīgo noteikusi par aizgādni neder, jo Latvijai un Austrālijai nav tiesiskās palīdzības līguma.

Atliek tikai tiesa un tas radītu bīstamu precedentu. Pēdējo gadu tendence liecina, ka pieaug jauktās laulības. Arī uz Īriju un Lielbritāniju aizbraukušajiem latviešiem, bērni ir ar dubulto pilsonību.

Pagājušā gadā vien dzimuši vairāk nekā 2 tūkstoši bērnu, kuri varētu būt ar dubulto pilsonību.

Eiropā sākotnēji negatīvā attieksme pret dubultpilsonību, ir būtiski mainījusies, atzīst Kristīne Krūma, kura šos jautājumus pēta. Eiropas Padomes konvencija par pilsonību īpašu labvēlību šai ziņā nosaka bērniem.

Latvijā dubultās pilsonības aizliegumam ir vēsturiska izcelsme. Tai pamatā ir bailes no okupācijas sekām un Krievijas ietekmes. Tāpēc pilsonības likums nav vērts vaļā vairāk nekā 10 gadus. Jaunā ekonomiskā situācija un atvērtās robežas pieprasa arī citu regulējumu.

Pretējā gadījumā Latvija zaudēs savus pavalstniekus, kā Īrijā noslepkavotās Baibas Saulītes abus dēlus, kuriem neesot Latvijas pilsoņiem Latvija nevarēja īstenot aizstāvību, un tagad zēni dzīvo kaut kur Sīrijā.
izvilkums no TVnet

 

Ir viens viedoklis

  1. laimisk says:

    Valsts prezidents šonedēļ izsludinājis pieņemtos grozījumus Pilsonības likumā, kas stāsies spēkā no2013.g 1.oktobra.

    Likums paredzēs, ka Latvijas pilsoņiem un trimdā dzīvojošajiem latviešiem būs iespējams iegūt dubultpilsonību. Grozījumi likumā arī paredzēs atvieglojumus nepilsoņu un bezvalstnieku bērnu atzīšanā par Latvijas pilsoņiem.

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

četri × divi =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Šī vietne izmanto Akismet, lai samazinātu surogātpastu. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.