Insults, kā pareizi rīkoties un noteikt tā esamību
Insults.
Insults ir smags smadzeņu asinsrites pārkāpums, kad asinis nenokļūst noteiktā smadzeņu daļā. Visi insulti ir sadalīti divos veidos. Išēmiskā un hemorāģiskā.
Išēmisks insults.
Rodas, kad asins receklis bloķē asinsvada lūmenu, neļaujot asinīm nokļūt smadzenēs.
Hemorāģisks insults.
Attīstās, kad asinsvads plīst un smadzenēs rodas asiņošana.
Insults, pirmās pazīmes.
Tās var parādīties gan pirmajās sekundēs, gan visas dienas laikā. Tātad varam konstatēt, ka slimība notiek ātri, ja skatāmies no insulta sākuma punkta.
Tas viss ir atkarīgs no smadzeņu bojājuma apgabala un apjoma. Tāpēc ir svarīgi pēc iespējas ātrāk nodrošināt specializētu medicīnisko aprūpi.
Attiecīgi jums ir jāzina simptomi, lai pēc iespējas agrāk būtu aizdomas par insultu. Biežākie simptomi ir sejas asimetrija.
Insults, simptomi.
Viena sejas puse nekustas, ir noslīdējis mutes kaktiņš vai pat acs kaktiņš. Ja jūs cilvēkam uzdodat jautājumu, piemēram, attēlo kaut kādu sejas izteiksmi. Mēs redzēsim, ka viena sejas daļa atšķirsies no otras.
Pēkšņi cilvēkam viena acs sāk skatīties uz sāniem, tā var būt arī insulta pazīme. Vēl viens simptoms ir runas nesakarība. Sajūta, ka cilvēks paņēmis mutē putru un runā neartikulēti.
Briesmīgs simptoms ir ekstremitāšu nejutīgums, un tam raksturīgi, ka nejūti kreiso kāju vai kreiso roku. Tas izpaužas vienā ķermeņa pusē.
Aizdomas par insultu var radīt arī ilgstošas neparastas intensitātes galvassāpes, no kurām nepalīdz pretsāpju līdzekļi. Tas ir, galva sāp asi, spēcīgi un neparasti.
Gados vecākiem cilvēkiem insults var izpausties dezorientācijā. Pēkšņi pacients ir apmaldījies telpā un laikā, nesaprot, kur atrodas, kāda ir diena utt. Mēs nerunājam par cilvēkiem ar progresējošu demenci, bet gan par akūtu dezorientācijas stāvokli.
Kas jādara, ja ir aizdomas par insultu?
Smagu izpausmju gadījumā radiniekiem vai tuvumā esošajiem cilvēkiem steidzami jāsazinās ar ātro palīdzību. Ja simptomi ir viegli, tad cilvēks pats var zvanīt pa tālruni.
Parasti, ja ir aizdomas par insultu, pacientam tiek nosūtīta specializēta medicīnas komanda. Šādi pacienti ir jānogādā nevis parastā slimnīcā, bet gan asinsvadu centrā.
Ko nevajag darīt pirms ārstu ierašanās?
Tuvinieki nereti cenšas palīdzēt saviem mīļajiem, sāk dot aspirīnu, pretsāpju līdzekļus u.c. Viņi var izmērīt spiedienu. Tas, visticamāk, būs augsts, jo ar insultu tā ir kompensējoša reakcija.
Ķermenis patstāvīgi palielina spiedienu, lai piesātinātu smadzenes ar asinīm. Tāpēc insulta gadījumā nevajadzētu dot zāles, kas samazina asinsspiedienu.
Pirmajai palīdzībai jāietver tikai fiziskas metodes. Jāatpogā krekla augšējās pogas un jānodrošina svaigs gaiss. Atkārtoju - pirms ārstu ierašanās nekādus medikamentus nevar dot.
Parasti tiek dotas trīs stundas, lai laicīgi sniegtu specializētu aprūpi insulta gadījumā. Ja jūs iekļausities šīs trīs stundās, tad sekas pēc insulta cilvēkam būs minimālas. Ar savlaicīgu medicīniskās palīdzības sniegšanu izredzes ir ļoti lielas. Pretējā gadījumā var būt invaliditāte līdz pat nāvei.
Insulta profilakse.
Lai samazinātu insulta risku, jāievēro veselīga dzīvesveida pamatnoteikumi. Ēst daudzveidīgu un kvalitatīvu pārtiku, sportot, pavadīt laiku svaigā gaisā, atpūsties un likvidēt sliktos ieradumus.
Pacientiem, kas vecāki par 40 gadiem, periodiski jāveic medicīniskās pārbaudes. Ir svarīgi veikt savlaicīgu hronisku slimību ārstēšanu, kas var palielināt insulta risku.
Labu Dienu!