Rudens, rudentiņš bagāts vīrs, daudz tu vedi vezumā

Rudens ir klāt, šodien iestāsies astronomiskais rudens.

Liepājā, 23.septembrī iestāsies astronomiskais rudens. Protams, citur Latvijā arī tas notiks, šaubu nav. Tika manīti pirmie aizlidojušos putnu bari. Vari tiem pamāt ar roku. Nu tā, sirds siltuma mierinājumam.

Rudens ir viens no gadalaikiem mērenajā joslā.

Tas iezīmē pāreju starp vasaru un ziemu. Rudens ir gadalaiks, kas Zemes ziemeļu puslodē iesākas, kad Saule savā redzamajā kustībā pa ekliptu šķērso debess ekvatoru rudens punktā, un beidzas, kad Saule nonāk ziemas saulgriežu punktā.

Viena no galvenajām rudens iezīmēm ir koku lapu krāsas maiņa, kas notiek neilgi pirms kokiem nobirst lapas.

Par rudens sākumu vēstī pirmās salnas. Rudens īpatnība ir mākoņains laiks, ilgstošs, smidzinošs lietus, migla. Rudenī pastiprinās vēja ātrums, plosās vētras. Taču var būt arī skaidrs un saulains laiks, kad temperatūra dienā var pacelties pat līdz 20 C un pat vairāk. To dēvē par atvasaru.

Kā vēsta tautas ticējums.

Kāds vējš pūtīs rudens iestāšanās laikā, tāds gaidāms viss rudens. Tāpat tautas ticējumos teikts, ja rudenī ir skaists laiks, tad būs agra ziema, bet ja rudenī ir daudz miglas, tad ziemā būs daudz sniega.

Ja rudeņos kurmji rok augstus rakumus, tad ziemā būs liels sniegs.

Par to liecinot arī septembrī ne reizi vien atskanējušie pērkona dārdi dažādās Latvijas vietās. Tomēr sinoptiķu prognozes vēsta, ka septembra pēdējās dienās būs krietni silts laiks. Šogad, tāds interesanti silts rudens, vai ne tā!

rudens

Senie latvieši rudens atnākšanu svinēja Miķeļdienā – 29.septembrī. Miķeļi svinēti kā ražas svētki, kuros godināts Jumis – auglības un pārpilnības simbols.

Rudentiņ, bagāts vīrs,
Daudz tu mums dāvināji:
Pilnas klētis labībiņas,
Pilnas ķešas sudrabiņa.

Rudens, ja kas- zināšanai.

Meteoroloģiskais jeb termālais rudens iestājas, ja vismaz piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par +15 grādiem.

Dažās novērojumu stacijās ziņo, ka meteoroloģiskais rudens sāksies ja diennakts vidējā gaisa temperatūra  būs zemāka par +15 grādiem. Reāli Latvijā līdz septembra beigām gaidāma meteoroloģiskās vasaras turpināšanās, iespējams valsts vēsturē vēlākais meteoroloģiskā rudens sākums.

Kalendārais rudens ik gadu sākas 1.septembrī un noslēdzas 30.novembrī. Solārie gadalaiki tiek iedalīti atbilstoši dienas garumam jeb saules spīdēšanas ilgumam. Solārais rudens Latvijā ik gadu sākas aptuveni 6.augustā un beidzas 5.novembrī, tādējādi astronomiskā rudens sākums ir solārā rudens vidus.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *