Horoskops, atmaskošu bieži pieņemtos maldu uzskatus
Horoskops.
Bieži vien, lasot horoskopu vai veicot personības testu, esam pārsteigti par to, kā tieši rakstītais atbilst tieši mums. Kā tas var būt, jo tas taču sastādīts tūkstošiem cilvēku. Piemēram tiem, kam sakrīt zodiaka zīme.
Horoskops un maldi.
Tomēr, visbiežāk šīs sakritības ir viegli izskaidrojamas ar psiholoģiju. Kas ir Barnuma efekts, un kā tas ietekmē mūsu informācijas uztveri?
Lūk mazs piemērs no horoskopa:
“Šodien ir īstais laiks, lai svarīgu lietu novestu līdz loģiskam noslēgumam. Var rasties grūtības, taču jūsu neatlaidība palīdzēs jums pārvarēt šķēršļus. Laika gaitā situācija mainīsies un pavērsies jaunas iespējas.”
Kura zodiaka zīme, jūsuprāt, atbilst šai astroloģiskajai prognozei? Pareizi, jebkura.
Horoskopa princips.
Visa veida zīlēšana, horoskopi un pareģojumi tiek skaidroti ar Barnuma efektu. Slavenais amerikāņu šovmenis “Phineas Barnum” savās priekšnesumos izmantoja tādus trikus, kas mūsdienās ir izplatīti reklāmā un mārketingā.
Viņš nopelnīja daudz naudas, manipulējot ar cilvēka zinātkāri. Šo efektu sauc arī par Foreru – pēc psihologa, kurš 1948. gadā veica eksperimentu, kas pierādīja Barnuma fenomena darbību.
Noslēpums ir tāds, ka pareģojums sākotnēji tika izteikts ar tādu nenoteiktības un vispārinājuma pakāpi, ka to var attiecināt uz jebkuru personu. Izlasām horoskopu, atpazīstam sevi un šajā brīdī pārstājam kritiski vērtēt saņemto informāciju.
It īpaši, ja avots ir uzticams.
Piekrītiet, jūs noticēsit populāra astrologa pareģojumam ātrāk nekā kaimiņa solījumiem, kurš iemācījās pareģot no Taro grāmatas.
Barnuma-Forera efekts ir viens no kognitīvo traucējumu piemēriem.
Kognitīvā neobjektivitāte ir prāta lamatas. Tas slēpjas tajā, ka mēs bieži interpretējam realitāti, balstoties nevis uz mūsu pašu loģiku, bet gan automātiski, sekojot sabiedrībā izplatītajiem uzskatiem.
Vienkārši sakot, mēs domājam modeļos. Spilgti kognitīvo traucējumu piemēri:
1. Bieža melu atkārtošana padara maldināšanu ticamu
2. Dzejoļi tiek uztverti kā teksts ar dziļu jēgu
3. Pavēles un skarbas prasības rada vēlmi pretoties kā mēģinājumi ierobežot mūsu brīvību
4. Zināmu cilvēka īpašību novērtējuma projicēšana uz nezināmām īpašībām.
Jāatzīmē, ka Barnum efekts attiecas ne tikai uz horoskopiem. Mārketinga speciālisti izmanto šo efektu reklāmas veicināšanai, daudzi psiholoģiskie testi ir balstīti uz šo pašu parādību. Starp citu arī gaišreģi un zīlnieki aktīvi izmanto šo cilvēka personības īpašību.
Horoskops, es joprojām ticu!
To, ka dažas prognozes un pareģojumi piepildās, var izskaidrot ar citu psiholoģisku paradoksu, ko sauc par “pašpiepildošo pravietojumu”.
Amerikāņu psihologs Roberts Mertons 1948. gadā attīstīja ideju par pašpiepildošo pravietojumu no Tomasa teorēmas:
“Ja cilvēks definē situāciju kā reālu, tā ir reāla savās sekās.”
Pašpiepildoša pareģojuma psiholoģiskā parādība ir tāda, ka mūsu cerības uz pareģojuma piepildījumu lielā mērā nosaka mūsu uzvedību. Protams arī to, kā mēs interpretējam citu cilvēku reakcijas un notiekošos notikumus.
Tas ir, kad esam stingri pārliecināti par astroloģisko prognozi, rīkojamies tā un atrodam tādu apstiprinājumu tās precizitātei, līdz ar to provocējam pareģojuma piepildīšanos. Mēs iegūstam to, kam ticam.
Sieva, kas uzticas savam vīram, ārsts, kurš ir apņēmies pacienta atveseļoties, skolotājs, kurš studentu uzskata par spējīgāku. Tā vai citādi, ar savu rīcību veidojam tādu attiecību kontekstu, kurā pašcieņa pieaug otra cilvēka pārliecībā, un viņa panākumi vairojas.
Tā arī ir daļa no Barnum efekta.
Tātad, savā ziņā ticība optimistiskai prognozei vai pareģojumam joprojām darbojas mūsu labā, palīdzot mums atklāt jaunus resursus mērķu sasniegšanai un palielinot ticību mūsu spējām.
Labu Dienu!
Man patīk šie pareģojumi, vienmēr viņi ir kaut cik pozitīvi, tāpēc tos lasu. Nomierina!