Halovīns un mošķi, raganas svin savu nakts varenību
Halovīns.
Kā leģenda vēsta, naktī no 31. oktobra uz 1. novembri garu pasaule, mošķi un raganas svin savu varenību. Mūsdienās to dēvējam vārdā, Halovīns vai arī piemērots būs angliskais nosaukums “Halloween”.
Te būs iespējamā vieta TAVAI reklāmai! Nopietns reklāmdevējs gaidīts! Raksti vienosimies...Halovīns, ja kas nav skaidrs pareizā rakstībā!
Angļu valodā sauc „Halloween”, kas savukārt ir saīsinājums no pilnā nosaukuma „All Hallows’ Evening” – „Visu Svēto vakars”. Latviešu valodā atbilstoši angļu valodas izrunai šo vārdu atveido kā „Halovīns”.
Tagad ir skaidrība pareizā nosaukumā. Atzīšos, ka es arī grēkoju un neapzināti vai nezinot rakstīju ar “e”.
Tomēr, lielais vairums cilvēku pasaulē un arī Latvijā šo nakti atzīmē, kā jautru pasākumu ar pārģērbšanās rituāliem. Iesakņojusies tradīcija ar iešanu ciemos un “trakulīgu” klauvēšanu pie logiem, durvīm!
Parasti tas notiek diedelējot konfektes vai ko stiprāku, atkarīgs no gājēja vecuma. Pēc Holivudas filmām un seriāliem var rasties priekšstats, ka šo svētku dzimtene ir ASV. Patiesībā tā gluži nav, saknes meklējamas Lielbritānijā un Īrijā.
Halovīns un teritorija, kuras apdzīvoja ķelti.
Zemkopju un lopkopju tauta bija atkarīga no laika apstākļiem, tādēļ rīkojot svētkus, tā mēģināja izlūgties dieviem ražas gadu.
Izplatoties kristietībai, pāvests Gregors III un vēlāk arī Gregors IV 8. gadsimtā kristiešu Visu svēto dienu pārcēla no 13. maija uz 1. novembri, lai izskaustu ķeltu pagāniskās tradīcijas un piespiestu tos svinēt kristiešu svētkus.
Tradīcijām sajaucoties, izveidojušies svētki, ko pazīstam kā Halovīnu.
Tiem, kas „Halloween” atzīmē tāpēc, ka uzskata to par iešanu līdzi laikam, jo tā dara visa Eiropa un Amerika, ieteiktu uzklausīt cita veida informāciju no turienes.
Piemēram, Lielbritānijā garīdznieku grupa aicinājusi tirdzniecības tīklus padarīt „Halloween” labestīgu un neaizrauties ar ļaunuma simbolu izplatīšanu.
Itālijas Turīnas pilsētā notika akcija “Antihelovīns”. Tās laikā bērni un pieaugušie pārģērbās nevis par diedelējošiem mošķiem, bet gan par eņģeļiem un dāvināja garāmgājējiem balto šokolādi.
Dīvaini! Vajadzēja otrādi.
Tomēr mēs atzīmējam šo pasākumu ar nerimstošu optimismu un izdomu, jo katrs latvietis zina.
Halovīns un kostīmi ir pasākuma nagla.
Kostīms vajadzīgs, lai ļaunie gari nevarētu cilvēkus pamanīt un nodarīt ko ļaunu. Bērni iet no mājas uz māju, lūdzot saldumus un tā nesot namam svētību.
Halovīna svinību sagatavošanās posms Īrijas skolā.
Liepājā, pie manām namdurvīm.
Halovīns un 2017.gad. HALOVĪNI!
Halovīni 2018.gads!
HALOVĪNI 2019.gads!
Pēc tam sākas Covid ar savām briesmām! Šādi apmeklējumi bija pretrunā ar izsludinātajiem drošības pasākumiem. Nu re, jāgaida trakā kovida beigas.
Ir jau arī briesmīgās maskas, ja patīk! Šausmuļi ŠEIT!
Patīkamu ēverģēlību!
Labu Dienu un nakti!
Halovīns vai Helovīns?
Visu Svēto dienas priekšvakaru angļu valodā sauc „Halloween”, kas savukārt ir saīsinājums no pilnā nosaukuma „All Hallows’ Evening” – „Visu Svēto vakars”. Latviešu valodā atbilstoši angļu valodas izrunai šo vārdu atveido kā „Halovīns”.
Tātad Visu Svēto dienas priekšvakarā svinēsim „Halovīna svētkus”