Golfa straume,neapturami, samazina savu tecējuma ātrumu

Golfa straume apstājas, vai ir pamats satraukumam?

Var rasties neapdomāts secinājums. Nu un kas? Lai taču apstājas un mierīgi saplūst ar Atlantijas okeāna ūdeņiem. Tomēr, tas nesīs globālas izmaiņas klimatā.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Kariņš par to teiktu: “Draugi nebūs labi!”

Kāpēc Skandināvijā klimats ir tik ideāls cilvēku dzīvošanai?

Jā, un Britu salas nekad nav pārklātas ar ledu? Tieši tā, mūs apsilda Golfa straume. Vēl nesen, Golfa straume uzmanīgi un rūpīgi sildīja visu Eiropu.

Diemžēl mēs esam pieredzējuši neticamo faktu, ka Golfa straume ir gandrīz apstājusies. Dažus gadus atpakaļ var saukt par pārejas gadu uz globālo klimata izmaiņu sākumu uz visas planētas.

Golfa straume

Rietumu plašsaziņas līdzekļi sāk publicēt rakstus, paziņojot, ka Golfa straume apstājas. Tas, viņuprāt, būs jauna ledus laikmeta sākums. Tiek izteiktas versijas, ka vairāk nekā 50% cilvēces var nomirt aukstuma dēļ.

Nu tas, protams ir mazliet pārspīlēts.

Vismaz es tā domāju.

Tomēr, jauns pētījums, kurā piedalījās pētnieki, ir atradis konsekventus pierādījumus par okeāna straumju ātruma samazināšanos.

Tātad, tas tomēr notiek arī 2021. gadā!

Golfa straumes sistēma, kas pazīstama arī kā Atlantijas meridionālās apgāšanās cirkulācija (AMOC), ir vājākā pēdējo 1000 gadu laikā.

Žurnālā Nature Geoscience publicētājā rakstā ir teikts.

“Golfa straumes palēnināšanās mūsu gadsimtā ir bezprecedenta un, iespējams, ir saistīta ar cilvēka izraisītām klimata pārmaiņām”.

Golfa straume ir galvenais siltuma pārdales mehānisms un izšķirošs pasaules klimatam. Pēkšņa AMOC palēnināšanās var izraisīt traucējumus visā pasaulē.

Tostarp pēkšņu reģionālā jūras līmeņa paaugstināšanos, lielu nokrišņu un sauso klimata zonu stāvokļa izmaiņas.
Starptautiskā pētnieku grupa, kas sastāvēja no Īrijas, Lielbritānijas un Vācijas zinātniekiem, spēja rekonstruēt AMOC plūsmas vēsturi pēdējo 1600 gadu laikā.

Izmantojot vairākus un neatkarīgus rādītājus, tostarp datus no koku gredzeniem arī no ledus serdeņiem. Tika pētītas okeāna nogulsnes un koraļļi, kā arī no vēsturiskiem datiem, piemēram, kuģu žurnāliem.

Salīdzināto datu analīze norāda,  lai gan AMOC līdz 19. gadsimtam ir bijis samērā stabils, okeāna straumju sistēma sāka mazināties, pēc apmēram 1850. gada.

Pēc tam sekoja krasāks kritums. 20. gadsimts.

Pētījuma rezultāti balstās uz iepriekšējiem pētījumiem, kurus vadīja pētījuma līdzautors Dr David Thornalley (UCL Geography). Dr Thornalley:

“Kaut arī klimata modelēšana jau sen ir paredzējusi AMOC palēnināšanos, cilvēku izraisītas sasilšanas rezultātā! Jaunākais pētījums parāda, ka tas tā arī ir”.

Mūsdienu Atlantijas okeānā notiek bezprecedenta pārmaiņas, ja salīdzinām ar iepriekšējo tūkstošgadi. Skaidrs, ka okeāna cirkulācijā, ietekmē jūras ekosistēmas. Tas notiek gan virszemes, gan dziļūdens ūdeņos.

Cilvēcei būs jāņem vērā šīs notiekošās izmaiņas, cenšoties saglabāt un pārvaldīt jūras resursus. Citādi Īrija var pārvērsties par ledus valstību. Nebaidu, bet ar no tā izejošām sekām.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *