Ģimenes finanses, jautājums bieži netiek risināts pareizi
Ģimenes finanses un problēmas.
Finanses ir izplatīts šķiršanās un nelaimīgu ģimeņu cēlonis. Pētījums liecina, ka gandrīz 40% laulību izjūk naudas problēmu dēļ.
Ģimenes finanses un plānošana.
Daudzi pāri vienojas par ģimenes budžeta plānošanu. Ieteicams to veikt ar pilnu pārliecību un kompetentu plānošanu.
Diezgan bieži, pateicoties tam, jūs varat izvairīties no daudzām problēmām. Pat attiecībās un uzturēt spēcīgu un draudzīgu ģimeni.
Ģimenes finanses, budžeta veidi.
Tradicionāli ģimenes budžets ir sadalīts 3 veidos.
1.Kopīgais.
Tas nozīmē, ka pārī līdzekļi netiek sadalīti “manējos” un “jūsējos”. Visi 100% no viņu ienākumiem tiek pievienoti “vienam katlam”.
Kopbudžets vairāk piemērots pāriem, kuri kopā dzīvo ilgāk par vienu gadu, kā arī ģimenēm ar bērniem un pāriem, kur viens no laulātajiem pelna ievērojami vairāk par otru.
Katram laulātajam ir vienāda pieeja naudai un vienādas tiesības ar to rīkoties. Tomēr, šeit var būt grūti izvēlēties dāvanas, nu kaut vai uz Ziemassvētkiem.
Tāpat pie šāda budžeta ir jāsarunā visi izdevumi (gan lieli, gan mazi). Spontāni pirkumi var radīt nesaskaņas.
2.Atsevišķi.
Katrs izmanto savu nopelnīto naudu, kā vēlas, neapspriežot tēriņus ar partneri. Kopējās izmaksas tiek dalītas vai nu uz pusēm, vai pēc vienošanās.
Šāds budžets ir raksturīgs pāriem, kuri nedzīvo kopā vai tikko ievākušies un tikai sāk kopīgu dzīvi.
Šādas budžeta pārvaldības priekšrocības ir finansiāli neatkarīgas viena no otras. Katrs ir atbildīgs tikai par saviem izdevumiem un ienākumiem.
Mīnusi ir tādi, ka var rasties domstarpības un pat konflikti tēriņos kopīgām vajadzībām.
3.Jaukts.
Katrs ietaupa daļu no paša nopelnītās naudas vispārējām ģimenes vajadzībām, bet daļu atstāj saviem personīgajiem izdevumiem.
Šeit svarīga ir partneru vienošanās. Kopīgus līdzekļus var tērēt tikai norunātām lietām, bet personīgo naudu - pēc saviem ieskatiem.
Šis budžeta veids ir piemērots pāriem, kur abiem laulātajiem ir stabili ienākumi un viņi dzīvo kopā.
Galvenais pluss šeit ir katra laulātā finansiālā neatkarība. Bet šāda veida budžetam ir nepieciešama regulāra uzraudzība un “datu optimizācija” vismaz pāris reizes gadā.
Finanšu kļūdas, kas var novest pie šķiršanās.
Personīgo izdevumu slēpšana. Jā, tā notiek jo 2/3 laulāto pāru slēpj dažus personiskus pirkumus un parādus no sava partnera.
Iemesli var būt dažādi, taču agri vai vēlu viss atklāsies un no problēmām izvairīties nevarēs.
Uzkrājumu trūkums, finanšu spilvens agri vai vēlu ietekmēs finanses. Problēmas, pēkšņas grūtības darbā un citi negatīvi notikumi var sagraut ģimenes budžetu un rezultātā sagraut attiecības ģimenē.
Mēģinājumi mainīt un kontrolēt vienam otru. Katram ir savs stils, kā rīkoties ar naudu: kāds zina, kā ietaupīt, un kāds vēlas iztērēt visu uzreiz.
Šajā gadījumā labāk nekavējoties noskaidrot visas otra vēlmes un vienoties par budžeta uzturēšanas plānu.
Vēlme pārsteigt apkārtējos ar savu bagātību , salīdzināt sevi ar apkārtējiem, mēģināt līdzināties kādam citam, arī nožēlojami ietekmēs ģimenes budžetu.
Ir ļoti svarīgi dzīvot savu iespēju robežās un tēriņiem pieiet atbildīgi, paļaujoties uz savām iespējām un vēlmēm.
Ģimenes finanses, tas nav viegli.
Bieži gadās, ka ģimenē strādā tikai viens no laulātajiem, visbiežāk vīrs. Tas nekādā gadījumā nedrīkst nozīmēt, ka sievai nav balsstiesību finanšu jautājumos. Pozīcija “es pelnu, tāpēc lemju” noteikti ne pie kā laba nenovedīs.
Nostājai, ka vīrietis ir apgādnieks un viņam ir jāpelna vairāk un jāpārvalda nauda, jau sen nav nozīmes . Finanses ir jāpārvalda kādam, kurš zina, kā to izdarīt labāk un par labu visiem ģimenes locekļiem.
Apvienot finanses kopīgā vai pat jauktā budžetā pāriem ar dažādiem naudas pārvaldības stiliem nav gluži gudri. Galu galā viena partnera vaļasprieki un ieradumi var sabojāt visu ģimeni.
Saskaņā ar pētījumu vissliktākās attiecības ir tās, kurās dominē merkantilisms, tāpēc ērtību attiecības reti ilgst ilgi un ir vēl mazāk laimīgas.
Veidi, kā savā starpā atrisināt naudas problēmas.
Nav īsti svarīgi, kādu budžeta veidošanas veidu ģimene izvēlas un kurš pieņem galvenos lēmumus par tēriņiem. Ir lieliski, ja pāris prot sarunāt finanses, pārrunā ilgtermiņa mērķus un kā tos sasniegt.
Ģimenes finanses vai finanšu plāns.
Jāpārrunā, ko topošie laulātie redz pēc 5, 10, 15 gadiem (tas ietver mājokļa iegādi, auto, bērnu izglītību, uzkrājumus un citus svarīgus mērķus un sapņus).
Pēc tam sastādiet šo izdevumu plānu pa mēnešiem vai gadiem un sekojiet tam, analizējiet un, ja nepieciešams, mainiet nosacījumus.
Ja ģimenei nav atsevišķa budžeta, var vienoties, cik katrs var tērēt , neprasot dzīvesbiedra atļauju. Neplānoti pirkumi no viena partnera var nodarīt būtisku kaitējumu visam ģimenes budžetam un iedragāt uzticību attiecībām.
Finanšu drošības spilvena izveidošana.
Jā, sakiet ko gribat, bet tas ir viens no svarīgākajiem punktiem. Tas ietver uzkrājumus “lietainai dienai”, no kura var nodzīvot noteiktu laiku. Ja pēkšņi pazūd galvenais ienākumu avots.
Lieli izdevumi var būt neplānoti, un jums ir jābūt tam gatavam.
Lai izveidotu šādu “ligzdas spilvenu” ir jāseko līdzi ienākumiem un izdevumiem 2-3 mēnešus un jāaprēķina savi ikmēneša tēriņi. Finanšu spilvena lielumu aprēķina pēc formulas.
Ikmēneša izdevumu summa reizināta ar “beznaudas” mēnešu skaitu. Piemēram, ja jūsu izdevumi mēnesī ir €1000 un jūs vēlaties veidot krājumus 3 mēnešiem, tad jums ir jāuzkrāj €3000.
Optimālais periods, kuram jums vajadzētu būt naudas krājumam, ir no 3 līdz 6 mēnešiem.
Finanšu jautājumi ir regulāri jāapspriež.
Ir lieliski, ja laulātie var atklāti runāt viens ar otru par jauniem tēriņiem, pielāgot uzkrājumu mērķus, izvirzīt jaunus mērķus un sadalīt izdevumus.
Šādus jautājumus visērtāk apspriest mēneša beigās, vienlaikus pārrunājot arī finanšu plānus nākamajam.
Kāds ir veids, kā pārvaldīt budžetu jūsu ģimenē? Varbūt jums ir kas piebilstams?
Labu Dienu!