Gāzes līgums, pienācis laiks izvērtēt gāzes piegādātāju

Gāzes līgums.

Pirms slēgt jaunu līgumu, jāizvērtē esošā līguma izbeigšanas nosacījumi, tai skaitā, iespējamās soda sankcijas par līguma pirmstermiņa izbeigšanu.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Gāzes līgums, tas ir svarīgi!

Lai izvēlētos sev atbilstīgāko tarifu, ir jāsaprot, vai izvēlēties dabasgāzes biržai piesaistītu tarifu, kas nozīmē – tas var gan pieaugt, gan arī samazināties atkarībā no globālajiem procesiem, vai izvēlēties uz noteiktu laiku fiksētu tarifu.

Uz noteiktu laiku fiksētam tarifam lielākais pluss – noteiktība, tomēr, ja cena biržā gāzei krītas, šis samazinājums neattieksies uz jums.

Izvēloties dabasgāzes tirgotāju, rūpīgi jāizvērtē tirgotāju piedāvājumi, lai izvēlētais dabasgāzes tirgotājs, cena, līguma un norēķinu veids atbilst dabasgāzes patēriņa ieradumiem. Tāpat jāizvērtē līguma noteikumi, kāda būs cenas noteikšanas metode, līguma minimālais termiņš, papildu nosacījumi un līgumsods līguma laušanas gadījumā.

Gāzes līgums, piedāvājumi.

No 1. maija mājsaimniecībām gāzi piedāvās trīs uzņēmumi: AS “Latvijas gāze”; AS “Latvenergo”, kas tirgū piedalās ar zīmolu “Elektrum”; Igaunijas gāzes un elektrības tirgotāja “Eesti Gaas” meitaskompānija Latvijā SIA “Elenger”.

Piedāvājumi apkurei.

“Latvijas gāze” klientiem, kas izmanto vairāk par 250 kubikmetriem gāzes gadā, nākamajiem sešiem mēnešiem noteikusi cenu – 7,4 centi par kilovatstundu.
“Elektrum”, slēdzot fiksētu 24 mēnešu līgumu, klientiem, kuru gāzes patēriņš ir virs 500 kubikmetriem gadā, noteicis cenu ap 7,2 centiem par kilovatstundu.
Savukārt “Elenger” fiksētā cena, slēdzot gada līgumu, – 7,7 centi kilovatstundā.

Gāzes līgums

Mainīgā vai dinamiskais līgums ir tikai Elektrum.

Gāzes līgums, mainīgas cenas produkts

Mainīgas cenas produkta gadījumā dabasgāzes cena lietotājam tiek noteikta atbilstoši TTF (Title Transfer Facility) dabasgāzes biržas cenai, un tā var mainīties katru mēnesi atkarībā no norisēm pasaules dabasgāzes tirgū. Jāņem vērā, ka tirgotāji var piemērot maksu par tirdzniecības pakalpojumu, kas arī jāatspoguļo piedāvājumā un rēķinā.

Gāzes līgums, fiksētas cenas produkts.

Fiksētas cenas gadījumā tirgotājs piedāvā noteiktu nemainīgu cenu noteiktā laika periodā. Līgums parasti tiek slēgts uz pusgadu vai gadu, bet var tikt slēgts arī uz diviem vai vairāk gadiem, vai bez noteikta termiņa.

Vienlaikus jāņem vērā, ka tirgotājs var paturēt tiesības cenu mainīt, piemēram, reizi sešos mēnešos. Tādēļ, pirms fiksētas cenas līguma slēgšanas, ieteicams noskaidrot, cik bieži tirgotājs patur tiesības mainīt (pārskatīt) dabasgāzes cenu.

Tāpat arī tirgotājam ir pienākums vismaz mēnesi pirms līguma termiņa beigām par to informēt lietotāju, skaidrojot turpmākos rīcības variantus.
Slēdzot līgumu, jāpievērš uzmanība, vai paredzēta soda nauda par līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Tas ir būtiski, ja lietotājs vēlēsies mainīt gāzes produktu vai slēgt dabasgāzes piegādes līgumu ar citu tirgotāju.

Ko vēl svarīgi ņemt vērā?

Gāzes līgums

• Dabasgāzes tirgotāju var mainīt katru mēnesi līdz esošā mēneša 15.datumam. Piemēram, ja līdz š.g. 15.aprīlim tiek noslēgts jauns dabasgāzes tirdzniecības līgums, ar 1.maiju dabasgāzes piegādi nodrošinās izvēlētais tirgotājs. Savukārt produkta maiņu pie esošā tirgotāja var veikt katru mēnesi līdz esošā mēneša 31.datumam.

• Ar dabasgāzes tirgotāju piedāvājumiem var iepazīties tirgotāju tīmekļvietnēs vai konsultējoties telefoniski.

• Arī līgumu var pārslēgt tirgotāju tīmekļvietnēs vai arī telefoniski, bet pirms tam noteikti rūpīgi jāiepazīstas ar tirgotāja piedāvājumu, jāizpēta ne vien dabasgāzes cenas piedāvājums, bet arī līgums un tā nosacījumi (piemēram, uz cik ilgu laiku līgums tiek slēgts, vai par dabasgāzi tiks piemērota fiksēta vai mainīga (biržas) cena, kāda ir dabasgāzes tirgus cena biržā līguma slēgšanas brīdī, vai un kāds ir sods līguma pirmstermiņa izbeigšanas gadījumā). Līguma nosacījumi nedrīkst atšķirties no lietotājam izteiktā piedāvājuma.

• Ja šobrīd dabasgāzi lietotājs saņem no AS “Latvijas Gāze” par SPRK regulētu tarifu un līdz š.g. 15.aprīlim nebūs izdarīta izvēle par jauna dabasgāzes tirdzniecības līguma noslēgšanu ar kādu no tirgotājiem, dabasgāzi lietotājs turpinās saņemt no AS “Latvijas Gāze” par universālā pakalpojuma cenu.

• Atsevišķi piedāvājumi paredz arī izlīdzināto maksājumu (maksā katru mēnesi vienādu summu, balstoties uz vēsturiski vidējo dabasgāzes patēriņu).
Izlīdzinātā maksājuma gadījumā svarīgi apzināties, ka noteikta perioda beigās (ierasti pēc gada) tirgotājs veiks pārrēķinu atbilstoši faktiskajam lietotāja dabasgāzes patēriņam.

Pārrēķina rezultātā var konstatēt gan to, ka lietotājs ir pārmaksājis, gan to, ka lietotājam ir vēl jāpiemaksā starpība starp izlīdzināto maksājumu un faktisko patēriņu un reālajām izmaksām.
Proti, nesekojot līdzi faktiskajam dabasgāzes patēriņam un faktiskajām izmaksām, pēc pārrēķina var būt nepieciešams piemaksāt.

Ja neizdodas atrisināt strīdu ar dabasgāzes tirgotāju par iespējami netaisnīgiem līguma noteikumiem vai negodīgu komercpraksi, konsultāciju var saņemt PTAC, rakstot uz pasts@ptac.gov.lv vai zvanot uz 65452554.

• Plašāka dabasgāzes lietotājiem noderīga informācija SPRK sagatavotajos interaktīvajos materiālos: Biežāk uzdotie jautājumi un Dabasgāzes lietotāja rokasgrāmata.

Ko es izvēlējos?

Elektrum dinamisko, jo man patīk maksāt par patēreto katru mēnesi, bez kādiem pārrēķiniem un domstarpībām.

Kas tas ir?

Ja dabasgāzes cenas tirgū saglabāsies zemas, lietotājiem būs iespēja ietaupīt, izvēloties sev piemērotāku tirgotāju piedāvājumu. Starp citu, vasarā patēriņs būs nulle, bet ar citiem līgumiem maksāsi lielu cenu arī vasarā.

Tātad tā man ir mainīgā cena. Dabasgāzes cena lietotājam tiek noteikta atbilstoši TTF dabasgāzes biržas cenai, un tā var mainīties katru mēnesi atkarībā no norisēm pasaules dabasgāzes tirgū. Protams, norēķināšos pēc patērētā gāzes daudzuma.

Jāņem vērā, ka tirgotāji var piemērot maksu par tirdzniecības pakalpojumu, kas arī jāatspoguļo piedāvājumā un rēķinā. Neskatoties uz visu vasarā tas būs lētāk nekā pārējie līgumi.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

4 viedokļi par “Gāzes līgums, pienācis laiks izvērtēt gāzes piegādātāju

 • .
  .

  Sapratu ak sapratu, viltīgs gājiens,rudenī var pāriet uz terminēto, ja būs vajadzība.

  Atbildēt
 • .
  .

  2023./2024. gada apkures sezonā atbalstu energoresursu izmaksu daļējai kompensēšanai plānots sniegt mājsaimniecībām, kuru kopējie izdevumi par energoresursiem (elektroenerģiju, dabasgāzi, siltumenerģiju) pārsniedz noteiktu ienākumu daļu.
  Cik liela tā būs vēl neviens nezina. Tomēr labi k a plāno atbalstīt.

  Atbildēt
 • .
  .

  Eiropas gāzes cenas, kas piedzīvoja krasu kāpumu pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā, ceturtdien nokritušās zem 30 eiro par megavatstundu (MWh).

  Tik zema cena pēdējo reizi pieredzēta pirms nepilniem diviem gadiem.

  Nīderlandes “Title Transfer Facility” (TTF) biržā dabasgāzes cena par MWh nokritusies līdz 29,85 eiro.

  Šādā līmeni gāzes cena pēdējo reizi tika fiksēta 2021.gada jūnijā.

  Cenas kritumu acīmredzami veicinājis gan tas, ka Eiropa arvien lielākā mērā atsakās no Krievijas dabasgāzes piegādēm, atrodot alternatīvus piegādātājus un enerģijas avotus, kā arī apstāklis, ka Eiropā iestājas vasara.

  Atbildēt
 • .
  .

  Kariņa kļūdas.

  Pagājušā gada 23. augustu un 27. septembrī datētie valdības lēmumi piešķirt naudu dabasgāzes pirkšanai mats matā sakrīt ar dabasgāzes cenu virsotnēm TTF biržā.

  23. augusta lēmumam pirkt dabasgāzi par 193 miljoniem eiro atbilda TTF cenu absolūtais 26. augusta rekords ar 309 eiro par megavatstundu (MWh, dabasgāzes uzskaite ir atsaistīta no tilpuma mērvienībām).

  27. septembrī pasūtītais pirkums par 237 miljoniem eiro saskanēja ar biržas cenas atgriešanos virs 200 eiro/MWh pēc tam, kad atsitiens pret 26. augusta griestiem bija šīs cenas uz vairākām nedēļām piezemējis 170-180 eiro/MWh līmenī.

  Tagad no ažiotāžas cenām palikusi pāri tikai 1/12 daļa. 26. maijā dabasgāzes cena bija 24,5 eiro/MWh.

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *