Gāzes cenu paradoks
Jauns Latvijas sasniegums…dārgākā gāze Eiropā. Pat nesaprotu… dusmoties vai ņemt mietu un iet slānīt tos visus latvju negaušus un ierāvējus, kas dzīvo uz Tautas rēķina.
Man ir pamatotas aizdomas, ka korumpētībā ieslīgusī Latvija no šī parādu un visdārgāko pakalpojumu sloga bez Tautas jaunas atmodas nebūs spējīga izkļūt.
Ko tad jaunā valdība ir paveikusi savas Tautas labā…imitē darbību un ne vairāk.
Praktiski mērķis jau ir viens… izbraukt uz vienkāršās Tautas pleciem un pārējais viņus neuztrauc. Ekonomikas ministrs Artis Kampars, neskatoties uz Krievijas koncerna «Gazprom» izteikumiem, ka nav iemesla mainīt gāzes cenas Latvijai, pauž pārliecību, ka izdosies ar kaimiņvalsts uzņēmumu vienoties par cenu izmaiņām.
Būtiskākais arguments sarunās ar Gazprom būs uzsvars uz alternatīvu gāzes piegādes risinājumu – Briseles gaiteņos virzīto projektu par jaunu sašķidrinātās gāzes termināļa celtniecību Baltijas reģionā.
Tikai jāsaprot, ka iet runa par miljardu izmaksām… un kas ieguldīs šādu naudu Latvijas ekonomikā. Vai tie nav kārtējie sapņi par ‘ labo’ tēvoci Krievijā.
Un atkal esam sliktākie un mazāk domājošie. Varbūt ne dumjākie…vienkārši pie mums ir daudz zagļu – tā saucamajā valdības ‘elitē’.
Kā citādi lai saprot paradoksu, ka Igaunijā un Lietuvā Gazproms savu preci pārdod par lētāku cenu.
Kā izmiekls kaimiņu acīs ir Inčukalns, no kura tiek padota gāze arī uz Pleskavas apgabalu! Kā ir izveidojusies šī neloģiskā situācija (Latvijā gāzei būtu jābūt lētākai nekā kaimiņos), un kurš pie tā vainīgs.
Kas paceļ cenu astronomiskos augstumos … Gazproms vai pašmāju, darboņi ‘Latvijas gāzes’ vadītājs Adrians Dāvis kopā ar regulātora svētību (Ir redzēts, kā regulatora vadītāja Andrejeva svin “Slāvu restorānā” kopā ar Dāvi savu apstiprināšanu amatā) piemuļķo un nekaunīgi grābj pēdējo santīmu no Latvijas iedzīvotājiem.
Rodas pamatots jautājums, kā nonācām pie šādas situācijas ? Mazs ieskats vēsturē.
1994.gadā valsts uzņēmums “Latvijas Gāze” tika pārveidots par Valsts Akciju Sabiedrību “Latvijas Gāze” un tika iekļauts privatizējamo objektu sarakstā.(prihvatizācijā)
VAS “Latvijas Gāze” pirmā privatizācijas kārta notika 1997.gadā. Pēc privatizācijas par VAS “Latvijas Gāzes” īpašniekiem kļuva: Krievijas akciju sabiedrība “Gazprom” (34%), Vācijas uzņēmums E.ON Ruhrgas International AG (47,23%) un Latvijas uzņēmums – Sabiedrība ar ierobežotu atbildību SIA “Intera Latvija” (16%), atlikušie 2,77 % akciju tika sadalīti starp iedzīvotājiem.
Uz 2009.gada decembri A/S “Latvijas Gāze” skaitījās, kā privātā kompānija ar stingrām monopoltiesībām visā Latvijas teritorijā piegādāt, uzglabāt un realizēt dabasgāzi.
A/S “Latvijas Gāze” Latvijas teritorijā ir 442 000 klientu, kas patērē dabasgāzi, mājsaimniecībā, māju apkurei un maltītes pagatavošanai.
A/S “Latvijas Gāze” no Inčukalna dabasgāzes krātuvēm nodrošina klientus no Igaunijas, Lietuvas un Ziemeļrietumu Krievijas apgabalus ar dabas gāzi. Vai jūs esat aizdomājušies ar kura gādību ‘Latvijas Gāze’ tika nodota privātajā kontrolē ?
1997. gadā par Latvijas Republikas premjerministru bija neviens cits, kā Andris Šķēle.
Tieši, kad Andris Šķēle bija Latvijas Republikas premjerministrs, tika dota “zaļā” gaisma “Latvijas Gāzes” privatizācijai.Nākamā VAS “Latvijas Gāzes” akciju pārdošana ārvalstu investoriem notika laika periodā no 1999.gada oktobra līdz 2000.gada martam. Kas ir zīmīgi, tajā laikā par Latvijas Republikas premjerministru atkal bija Andris Šķēle.
No tā izriet, ka “Latvijas Gāzes” nonākšana privātajā rokās notika premjerministra Andra Šķēles laikā. Gribētu iztēloties to vagonu ar skanošo, ko Šķēle dabūja no krieviem. Starp citu …Ne Igaunija, ne Lietuva nav uzdāvinājusi savas gāzes struktūras…
Man ir sajūta, ka monopoluzņēmums ‘Latvijas Gāze’ un pietuvinātā ‘elite’ savā varas apziņā balansē uz bezkaunības un visatļautības robežas. Krievijas cena Latvijai par dabasgāzes tūkstoš kubikmetriem ir Ls 144, savukārt, Latvijas patērētāji par tūkstoš kubikmetriem dabasgāzes maksā no 302 – 510 latiem! (atkarībā no izmantošanas veida)
Vai jautājumi ir ?