Gāze, tuvojas atvērtais dabasgāzes tirgus, informācija

Gāze.

Šodien “delfos” parādījās raksts, “Kas jādara gāzes lietotājiem un kam pievērst uzmanību”, bet ak vai!  To lasīt var tikai viņiem noskaitot naudiņu. Taču gribas zināt! Tāpēc savācu informāciju un paskaidrošu, kas un kā.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Gāze, satraukums un neziņa.

No 2023. gada 1. maija mājsaimniecībām būs pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus. Akciju sabiedrība “Latvijas gāze” vairs neturpinās pildīt publiskā tirgotāja funkciju. No Enerģētikas likuma ir izslēgts jēdziens “saistītais lietotājs” un “publiskais tirgotājs”.

Līdz ar izmaiņām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) vairs nenoteiks dabasgāzes tarifus saistītajiem lietotājiem.

Tomēr SPRK uzraudzīs, vai dabasgāzes tirgotājs, izsakot universālā pakalpojuma piedāvājumu, būs ievērojis visus normatīvajos aktos noteiktos universālā pakalpojuma piedāvājuma nosacījumus. SPRK joprojām noteiks arī dabasgāzes pārvades, uzglabāšanas un sadales pakalpojumu tarifus.

Saskaņā ar grozījumiem Enerģētikas likumā normatīvais regulējums papildināts ar jēdzienu “universālais pakalpojums”, t. i., garantētas tiesības uz dabasgāzes piegādi noteiktā kvalitātē par viegli un skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu.

Tādējādi, līdzīgi kā elektroenerģijas apgādē, arī dabasgāzes tirgotājiem pakalpojuma piedāvājumos mājsaimniecību lietotājiem būs jāiekļauj universālā pakalpojuma piedāvājums.

Gāze, tomēr un vēlreiz tomēr.

Ekonomikas ministrija (EM) skaidro, ka pašlaik notiek darbs pie universālā pakalpojuma nosacījumu izstrādes, top jauni Ministru kabineta noteikumi. Regulējumu šajā jomā izstrādās jaunā Klimata un enerģētikas ministrija.

Mērķis ir ieviest pārskatāmu, uz ilgāku laika periodu fiksētu cenas piedāvājumu, kas visiem mājsaimniecību gāzes tirgotājiem būtu jāpiedāvā kā viens no saviem cenu piedāvājumiem.

Ja mājsaimniecības lietotājam nebūs spēkā esoša tirdzniecības līguma ar dabasgāzes tirgotāju par apgādi ar dabasgāzi no 2023. gada 1. maija, dabasgāzes piegādi šim galalietotājam nodrošinās pašreizējais tirgotājs saskaņā ar universālā pakalpojuma nosacījumiem.

Dabasgāzes tirgus liberalizācija neietekmēs pieejamās norēķinu metodes – klienti, tāpat kā līdz šim, varēs izvēlēties gan izlīdzināto maksājumu, gan maksāt pēc faktiskā patēriņa.

Starp citu, “Elektrum” piedāvājumu cenas šobrīd ir līdz pat 18 % zemākas nekā šobrīd noteiktā dabasgāzes regulētā cena valstī, kuru nodrošina publiskais tirgotājs.

Vienlaikus šobrīd pieejamā cena klientiem ir arī zemāka par valsts kompensācijas mehānismā noteiktajiem cenu griestiem, kas nozīmē iespēju samazināt savus apkures rēķinus jau šobrīd.

Taču bez līguma un nosacījumiem, kaut kā negribu ticēt, zinot šā uzņēmuma apetītei. Atceramies elektrību cenu lielumu!

Gāze, ar liriku pabeidzam, secinājumi.

1. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija pārtrauks regulēt dabasgāzes tarifu lielākajam no piegādātājiem – AS “Latvijas gāze” (“LG”), kam ir publiskā tirgotāja statuss, un uzņēmums būs tiesīgs gāzes cenu noteikt pēc saviem ieskatiem.

2. “Latvijas gāzes” mājas lapā rodamā informācija liecina, ka klienti par to tikšot informēti individuāli jau līdz 1. maijam, nosūtot informāciju uz klienta norādīto e-pasta vai pasta adresi. Taču līdz pat šodienai, 27.marts, tas nav izdarīts!

Gāze, ja ir vēlme mainīt gāzes tirgotāju.

1. Vajadzētu pievērst uzmanību tam, kādi ir piedāvājumi un kurš no tiem ir visatbilstošākais tavām interesēm.

2. Izvērtējiet ne tikai sākotnējo cenu, bet arī līguma darbības termiņu, cenas garantiju, patēriņa apjoma nosacījumus un citus iespējamos nosacījumus.

Izvērtē cenu un varēšanu.

1. Mājsaimniecībā, kurā dabasgāze tiek izmantota apkurei un kurā var izmantot vairākus energoresursus, ir izdevīgāk izvēlēties dabasgāzes līgumu ar cenu, kura ir piesaistīta vairumtirdzniecības tirgum un dod klientam iespēju izvēlēties tos resursus, kuri konkrētajā mirklī ir konkurētspējīgāki.

2. Klientam, kuram ir svarīga ilgtermiņa stabilitāte, būtu jācenšas slēgt līgumu uz garāku termiņu ar, iespējams, mazliet augstāku, bet ilgtermiņā garantētu cenu.

Gāze, universālais pakalpojums.

1. Būs pieejams ikvienam klientam, pakalpojumam būs tirgus cenai piesaistīti cenu griesti.

2. Tie kuri izvēlēsies palikt pie līdzšinējā piegādātāja, joprojām būs pieejama dabasgāze par augstāku, tomēr tirgus situācijai piesaistītu un samērīgu cenu.

Nobeigumā.

Ierēdņi sola, ka pēdējais brīdis noslēgt līgumu ir 15. aprīlis. Vienošanos par cenu un citiem strīdīgajiem jautājumiem tuvākajās nedēļās panāks un noteikumi valdībā būs apstiprināti 4. aprīlī.

Tas ir kārtējais pierādījums tam, ka valdība guļ un pat teiktu ir nekompetenta. Tas viss jau ir novēlots lai neteiktu vairāk.

Gāze
Personīgi man simpatizē norēķins pēc faktiskā patēriņa, bet nezinot līguma zemūdens akmeņu daudzumu pat nezinu, palikt pie gāzes apkures vai pāriet uz citu apkures veidu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

2 viedokļi par “Gāze, tuvojas atvērtais dabasgāzes tirgus, informācija

 • .
  .

  AS “Latvijas gāze” koncerna neto apgrozījums deviņos mēnešos bija 580,268 miljoni eiro, kas ir 2,1 reizi lielāks nekā attiecīgajā periodā pērn, bet koncerna neto peļņa sasniedza 96,578 miljonus eiro!

  Atbildēt
 • .
  .

  AS “Latvijas gāze” dabasgāzes universālā pakalpojuma cenu mājsaimniecībām, kas būs spēkā no maija, izziņos tuvāko dienu laikā, vienlaikus norādot, ka dabasgāzes cena būs par 20-40% zemāka nekā šobrīd.

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *