Gauskāji vai tardigrades ir īpaši izturīgas dzīvās būtnes uz Zemes

Gauskāji.

Pēc izskata, nav tie skaistākie Zemes pārstāvji. Ķermeņa garums 0,05—1,3 mm. Posmi neskaidri izteikti. Ir četri pāri kāju, kas ir īsas, bez posmiem.

Varētu teikt, ka īsts briesmonis. Tomēr, šim briesmonītim ir unikālas spējas, kuras nevarēs pārspēt ne viena cita dzīva būtne.

Uz mūsu planētas dzīvo daudz pārsteidzošu dzīvnieku, un visinteresantākie no tiem ir tardigrades vai gauskāji.

Gauskāji.

Es nekādā gadījumā nepārspīlēju, jo šīs ir visizturīgākās radības pasaulē.  Tās var izturēt ekstremālas temperatūras, dzīvībai bīstamu gāzu iedarbību un pat dzīvot kosmosā.

Šīs sīkās radības zinātniekiem ir zināmas kopš 1770. gadiem, un tās joprojām tiek plaši pētītas.

Nesen tika atklāts vēl viens atklājums par gauskāju dzīvi. Amerikāņu zinātnieki veica vairākus eksperimentus un noskaidroja, kā šīs radības staigā pa dažādām virsmām.

Izrādījās, viņi staigā tāpat kā lieli kukaiņi. Šis atklājums nedaudz pārsteidza un pat mulsināja zinātniekus.  Zinātniskā darba rezultāti liecina par kopīga priekšteča klātbūtni gauskājos un kukaiņos.

Kas ir tardigrades vai gauskāji?

Tardigrades ir mikroskopiski bezmugurkaulnieki, kas pēc struktūras ir līdzīgi posmkājiem. To garums nepārsniedz 1,5 milimetrus, un tiem ir daļēji caurspīdīgs ķermenis

Gauskāju ķermenis sastāv no četriem segmentiem un galvas. Sānos ir četri īsu kāju pāri ar sīkām spīlēm, lai labāk pieķertos dažāda veida virsmām.

Uz galvas ir kaut kas līdzīgs sīkiem ilkņiem.  Aļģu un sūnu šūnu membrānu caurduršanai, kas kalpo tām kā pārtika. Tardigrādēm vai gauskājiem ir gremošanas, nervu, reproduktīvā un citas sistēmas.

Gauskāji

Tajā pašā laikā viņiem trūkst elpošanas un asinsrites sistēmu. Viņi ieelpo gaisu caur ādu, un asins vietā viņiem ir šķidrums.

Niecīgais izmērs un neparasta ķermeņa uzbūve nav gauskāju galvenās iezīmes. Dabaszinātnieks Lazzaro Spallanzani pamanīja, ka šīs radības atdzīvojās pēc gada bezdarbības.

Viņš uzskatīja šo parādību par augšāmcelšanos no mirušajiem. Tikai vēlāk tika atklāts, ka šīs sīkās radības nelabvēlīgos apstākļos iekrīt anabiozē.

Tiklīdz apkārtējie apstākļi uzlabojas, gauskāji atkal sāk savu nesteidzīgo dzīvi.

Gauskāji spēj izturēt neticamas slodzes.

  1. Temperatūra no -271 grādiem līdz +100 grādiem pēc Celsija.
  2. Augsts starojuma līmenis līdz 570 000 ren.
  3. Sērūdeņraža un oglekļa dioksīda iedarbība.
  4. Ārkārtīgi augsts spiediens līdz 6000 atmosfērām.
  5. Atklātas telpas apstākļi (kosmosa starojums).
  6. Augsts mitrums.

Šobrīd zinātne zina par aptuveni 1000 gauskāju sugu esamību.

Interesanti, ka zinātnieki ir izpētījuši gauskāju (Hypsibius dujardini) sugas pārstāvju staigāšanas stilu. Viņi dzīvo uz augsnes virsmas mitrās un tumšās vietās, un baktērijas tiem kalpo kā barība.

Lai gan tardigrades parasti sastopamas ūdenī, tās ir slavenas ar spēju izdzīvot un pat attīstīties ekstremālākajos apstākļos.

Kas var būt ekstrēmāks par kosmosu?

Patiesībā šī nav pirmā reize, kad šie mikroskopiskie dzīvnieki tiek nosūtīti uz kosmosa staciju.

Pētījumi parādīja, ka gauskāji izdzīvo un vairojas kosmosa lidojumu laikā un pat var izturēt ilgstošu kosmosa vakuuma iedarbību.

Zinātnieki  ir spējuši  noteikt tardigrādu genomu un noskaidrot, kā šos sīkos dzīvniekus ietekmē dažādi vides apstākļi, pamatojoties uz viņu gēnu ekspresiju.

Š informācija dod mums priekšstatu par to, kā viens no izturīgākajiem organismiem uz Zemes spēj izdzīvot skarbajos kosmosa lidojuma apstākļos.

Šīs zināšanas pavērs iespēju izstrādāt pretpasākumus vai ārstēšanu, kas palīdzēs aizsargāt astronautus garo kosmosa lidojumu laikā.

Tātad, uz priekšu kosmosa dzīlēs. Iespējams, ka ilgstošiem kosmosa lidojumiem pamatu liks tieši gauskāji. Saprotama lieta, ka nebūtu par ļaunu kosmonautiem pietuvināt šo būtņu spēju izdzīvot.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

2 Atziņas “Gauskāji vai tardigrades ir īpaši izturīgas dzīvās būtnes uz Zemes”

  1. aicis saka:

    interesnti! pat nezināju par šādiem tārpiem.

    1. laimisk saka:

      Tas nu galīgi nav tārps, drīzāk kukainis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top