Gaidāms zvaigžņu lietus, Geminīdu plūsma

Geminīdu plūsma.

Romantiķiem un astronomiem jau šonakt būs iemesls pavadīt nakti ārpus mājvietas, jo raugi…naktī 14.decembrī, debesīs būs vērojams “zvaigžņu lietus”.

Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:  

Pie vainas būs Geminīdu meteoru plūsma.

Tiek prognozēti aptuveni 100 meteori stundas laikā. Aptuveni 3% no Geminīdu meteoriem aiz sevis atstāj ar aci pamanāmu švīku, kas vērojama vēl kādu brīdi pēc tam, kad meteors jau apdzisis.

Tas ir tas burvīgais sajūsmas brīdis, kad bērnībā aizgūtnē paziņojām…mammu, māāāmmu …zvaigzne krīt!

Vienmēr dabūjām atbildi, ka kaut kas ir jāvēlas un tas noteikti piepildīsies. Ja gribat daudz labu paprasīt meteoram vai „krītošajām zvaigznēm”… uz priekšu.

Šo meteoru avots nav komēta, bet gan «3200 Phaethon», kas ir «Apollo» grupas asteroīds un dažkārt lido tuvu garām Zemei.

Decembrī būs vērojamas arī citas «krītošās zvaigznes» jeb meteoru plūsmas.
Nākamnedēļ gaidāma Monocerotīdu un Chi Orionīdu plūsma, taču neviena no šīm plūsmām nav pietiekami spēcīga.

Tāpat būs vērojama Sigma Hidrīdu plūsma – tie ir vieni no ātrākajiem meteoriem, kurus labos apstākļos var novērot pēc pusnakts līdz pat rīta ausmai.

Savukārt 16.decembrī gaidāma Piscīdu plūsma, kas tika atklāta 1973.gadā. Šī ir jauna un maz izpētīta, kā arī ļoti vāja plūsma. Sagaidāmi ne vairāk kā astoņi meteori stundas laikā.

Naktī uz 23.decembri gaidāma Ursīdu plūsma. Tā kā tas ir nenorietošais zvaigznājs, meteorus var skaitīt visu nakti, bet labāk tos vērot ap plkst.23 vai agri no rīta.

Šīs plūsmas izcelsmes avots ir Tatla komēta. Ja debesis ir tumšas, stundas laikā varot saskaitīt līdz pat 20 meteoriem, taču šoreiz novērojumiem traucēs Mēness.

Ja meteoru krišana vai ieiešana zemes atmosfērā notiek bieži varam jau poētiski izteikties par meteoru lietu…. skaisti.  Šo kosmisko skaistumu redzam tāpēc, ka meteors lielā ātruma ieiet zemes atmosfērā un berzes rezultātā sadeg.

Geminīdu plūsma
Starp citu…lielākie eksemplāri var nonākt līdz zemei, kur tad arī ir atrodami. Runā, ka esot dārgi. Meteorīta primārā pazīme ir apsviluši un pakusuši sāni, ja tādu atrodi…zini, viņam ir vērtība.

“Krītošo zvaigžņu” novērojumus vislabāk veikt maz apgaismotā vietā ar iespēju pārraudzīt plašu debess apgabalu.

Galvenais lai nebūtu mākoņu un spilgts mēness netraucētu ķīķerēt debesīs.

Labu Dienu un nakti!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *