Etiķis, tā dažāda izmantošana dārzā un saimniecībā

Etiķis.

Tas ir dabisks produkts, ko var izmantot dažādos veidos. Lielākā daļa cilvēku ir pazīstami ar etiķi, kā uzticamu konservantu. Taču, vai zini, ka šī viela var atvieglot jūsu dārza darbus.

Etiķis, daži vārdi par šo šķidrumu.

Etiķis var būt pavisam vienkāršs vai arī ekskluzīvs. Pie mums ar etiķi parasti saprot atšķaidītu etiķskābi, ko iegūst, bioķīmiski saraudzējot etilspirtu ar etiķskābes baktēriju palīdzību.

Ja koncentrācija pārsniedz 70%, to sauc par etiķa esenci, ja tā ir 3-9% - par etiķi. Etiķa esenci pie mums vairs oficiāli mazumtirdzniecībā neizplata, jo, neuzmanīgi lietota, tā var radīt smagus apdegumus.

Parastais etiķis, saukts arī par balto etiķi, gatavots no etiķskābes, to atšķaidot dažādā koncentrācijā, pildīts stikla vai plastmasas pudelēs.

Izmanto konservēšanā un tādu ēdienu gatavošanā, kur etiķa garšu nav vajadzības izcelt. Bieži lieto dažādām saimnieciskām vajadzībām.

etiķis

Apskatīsim labākos etiķa izmantošanas veidus dārzā, par kuriem, iespējams, neesi dzirdējis.

Etiķis, cīņa ar nezālēm un sūnām.

Ja kas, ir lielisks veids, kā atbrīvoties no nezālēm, kas parādās gājēju celiņu spraugās un bruģētās vietās dārzā. Lai iznīcinātu zāli, vienkārši apsmidziniet vai laistiet to ar 9% tīru balto etiķi. Izsmidzināšana iznīcina nezāles 2-3 dienu laikā pēc uzklāšanas.

Labākam efektam ir 70% etiķa esences daļēja izmantošana. Vienu daļu esences atšķaida 3 daļās ūdens, pievieno vienu ēdamkaroti sāls un 10 pilienus trauku mazgāšanas līdzekļa.

Visas sastāvdaļas rūpīgi sajauc un apsmidzina uz augiem.

Etiķis var arī palīdzēt noņemt sūnas no dārza celiņiem, kas var padarīt dārza celiņus slidenus un bīstamus. Sajauciet vienādās daļās ūdeni un etiķi smidzināšanas pudelē un uzklājiet uz sūnām klātās vietas.

Pagaidiet dažas stundas un pēc tam noņemiet mirušās sūnas ar stingru slotu vai skrāpi.

Etiķis un māla podu tīrīšana.

Māla podi dārzā izskatās ļoti stilīgi. Taču, novecojot, tie absorbē kalciju, minerālvielas un sāļus no ūdens un mēslošanas līdzekļiem, tāpēc tie izskatās, maigi izsakoties, neglīti.

Par laimi, tos var viegli notīrīt ar etiķa un ūdens šķīdumu. Lai to izdarītu, atšķaidiet etiķa esenci ūdenī proporcijā 1:4 un rūpīgi noslaukiet podus ar šo šķīdumu, izmantojot sūkli.

Pēc tam ietiniet podu mitrā drānā un atstājiet vienu stundu. Pēc tam rūpīgi noskalojiet tos ar ūdeni.

Etiķis, veicini sēklu dīgšanu.

Lai atvieglotu sēklu dīgšanu un arī iznīcinātu dažus patogēnus, iemērciet sēklas vieglā etiķa šķīdumā.

Paņemiet 1 daļu 9% etiķa un atšķaidiet to 9 daļās ūdens. Sēklas tiek turētas šajā šķīdumā 7-8 stundas (varat vienkārši atstāt uz nakti).

Ja sēklām ir ļoti blīvs apvalks vai nepieciešams ilgs dīgtspējas laiks, iedarbības periods tiek pagarināts līdz 24 stundām. Pēc tam noskalojiet tos ar ūdeni un sējiet kā parasti.

Etiķis, nevēlamu dzīvnieku atbaidīšana.

Daudzi dzīvnieki, tostarp tipiski dārza kaitēkļi, piemēram, grauzēji, kurmji, kaķi, suņi ienīst spēcīgo etiķa smaku.

Jūs varat novērst nevēlamus viesus no sava dārza, iemērcot dažus vecus priekšmetus baltajā etiķī un pakarinot tos uz knaģiem visā dārza perimetrā. Īpaša uzmanība jāpievērš tām vietām, kur tie parādās visbiežāk.

Arī čūskām nepatīk etiķis. Vislabākais veids, kā lietot šo vielu, ir izsmidzināt baltā etiķa šķīdumu ap teritorijas perimetru un visām ieejām vai izejām, ko čūskas var izmantot jūsu dārzā.

Ja pamanāt dārzā šņācošus “viesus”, šādas procedūras jāveic regulāri.

Dārza instrumentu tīrīšana no rūsas.

Izmantojot etiķi, jūs varat noņemt rūsas pēdas no dārza instrumentiem un novērst tās turpmāku veidošanos.

Vienkārši izsmidziniet vai iemērciet instrumentus neatšķaidītā etiķī un atstājiet dažas minūtes. Pēc tam instrumentu rūpīgi izskalojiet un notīriet.

Izmantojot etiķi, jūs varat noņemt rūsas pēdas no dārza instrumentiem un novērst tās turpmāku veidošanos.

Etiķis, cīņas ar skudrām.

Skudras labi atpazīst smakas, kā saka zinātne, izmantojot savas antenas. Viņām nepatīk etiķa smarža un skudras to uztver kā draudus. Šajā sakarā etiķis ir ļoti efektīvs, kā kukaiņu atbaidīšanas līdzeklis.

Lai atbaidītu skudras, sajauciet vienādos daudzumos ūdeni un etiķi (balto vai ābolu sidra etiķi) un periodiski izsmidziniet šķīdumu skudru pūžņos dārzā un vietās, kur tie pārvietojas.

Griezto ziedu mūža pagarināšana.

Arī etiķis palīdzēs pēc iespējas ilgāk noturēt ziedus vāzē. Pirms pušķa likšanas uz litru ūdens pievieno vienu vai divas ēdamkarotes baltā etiķa un tējkaroti cukura.

Gliemežu iznīcināšana.

No daudzajiem etiķa izmantošanas veidiem šis ir vispopulārākais dārznieku vidū.

Vienkārši izsmidziniet etiķi tieši uz tiem un vietām, kur tos pamanāt. Gliemeži savus postījumus parasti nodara naktīs, tāpēc to medības notiek vakarā un naktī ar lukturīti.

Protams, amizanti šādas medības vērot no malas 🙂 Apstrādājot, uzmanieties lai nesaslapinātu augus.

Etiķis un augsne.

Skābes mīloši augi, rododendri, acālijas, mellenes, dzērvenes, var mijiedarboties ar etiķi. Lielveikalos nopērkamā etiķa skābums ir no 2,4 līdz 3,4 pH.

To izšķīdina ar ūdeni proporcijā 2 ēd.k. karotes uz 4,5 litriem ūdens. Ar šo daudzumu tiek laistīta aptuveni 1 m² liela platība.

Tomēr jāatceras, ka šādas paskābināšanas ietekme ir īslaicīga. Un labāk to darīt vienu reizi ārkārtas paskābināšanai, jo etiķis nogalina augsnē dzīvojošās labvēlīgās baktērijas.

Augu aizsardzība pret sēnīšu patogēniem.

Izmantojot etiķi, jūs varat aizsargāt augus, kas cieš no sēnītēm un pelējuma. Etiķa fungicīda recepte ir vienkārša un viegli lietojama: kumelīšu uzlējumam pievienojiet divas tējkarotes etiķa un apsmidziniet ar to skartos augus dārzā.

etiķis

Alternatīva recepte ir pievienot vienu ēdamkaroti baltā vai ābolu sidra etiķa litram ūdens un izsmidzināt maisījumu uz inficētajām vietām.

Etiķis, augsnes uzlabošana.

Lielākā daļa augu vislabāk aug neitrālā vai nedaudz skābā augsnē, tāpēc, ja jums ir sārmaina augsne, izmēģiniet šo triku. Pievienojiet 2-6 ēdamkarotes parastā etiķa uz litru ūdens.

Precīzs daudzums ir atkarīgs no rezultāta, ko iegūstat pēc ūdens pārbaudes ar pH metru. Kad esat veiksmīgi paskābinājis ūdeni, ielejiet to lejkannā un apūdeņojiet augus.

Laistot, izvairieties no šķīduma nokļūšanas uz lapām.

Rozā hortenzijas iekrāsošana zilā krāsā.

Liellapu hortenzijas krāsa ir atkarīga no augsnes skābuma līmeņa. Etiķa skābe var padarīt šo hortenziju rozā ziedus zilus.
Vienkārši atšķaida 100 ml baltā etiķa litrā ūdens un laistām augsni ap hortenzijām.

etiķis

To var darīt diezgan bieži, taču esiet uzmanīgi, šis triks nav paredzēts regulārai lietošanai!

Dārza mēbeļu tīrīšana.

Āra mēbeles ir jutīgākas pret bojājumiem un traipiem nekā iekštelpu mēbeles, un tas nav pārsteidzoši. Dārza mēbeles ir pakļautas visiem nelabvēlīgiem apstākļiem: lietus, sala, saule, putekļi un daudz kas cits!

Jūs varat ietaupīt laiku un pūles, noslaukot mēbeles ar etiķī samērcētu drānu. Etiķis ir efektīvs tīrīšanas līdzeklis, kas vienlaikus iznīcina aplikumu un baktērijas.

Lai iegūtu labākos rezultātus, dariet to regulāri.

Kalcija nosēdumu noņemšana no dārza ķieģeļiem un betona.

Lielākā daļa dārznieku zina, cik grūti ir tīrīt ķieģeļus un cik daudz pūļu tas prasa. Šajā gadījumā etiķis ir vienkāršs un dabisks veids, kā noņemt kalcija un kaļķa nogulsnes no dārza ķieģeļiem un betona.

Uz katru litru ūdens ,spainī, varat pievienot (250 ml) baltā etiķa, iemērcam tajā otu un noberžam problemātiskās vietas. Kad vieta ir tīra, noskalojiet kalciju un kaļķakmens nogulsnes ar tīru ūdeni.

Etiķis, atsvaidziniet novītušos zaļumus.

Ja jūsu zaļumi un dārzeņi sāk vīst, sajauciet aukstu ūdeni un 2 tējkarotes etiķa. Ievietojiet šķīdumā dārzeņus un lapu zaļumus, atstājiet uz pāris stundām un vērojiet, kā tie atdzīvojas.

Pēc tam rūpīgi noskalojiet kultūru.

Augsnes pārbaude.

Ja vēlaties pārbaudīt augsnes pH līmeni, veiciet ātru mājas pārbaudes testu. Ievietojiet traukā nedaudz augsnes un pievienojiet tai pusglāzi 9% etiķa, lai ar to augsne labi piesātinātos.

Ja redzat, ka etiķis puto un burbuļo, augsne ir sārmaina. (Tas ir tāpēc, ka etiķis pēc būtības ir skābs).

Ja nekas nenotiek, jums vajadzētu paņemt jaunu augsnes paraugu un sajaukt to ar sauju sodas. Ja ir dzirdama svilpoša skaņa, tas nozīmē, ka augsne ir skāba.

Ja kas, skaņa ir klusa, kā čuksti dārznieka ausij. Ja abos gadījumos efekta nav, reakcija ir neitrāla.

Vispārējs labums telpās.

Etiķis darbojas kā pelējuma iznīcinātājs, ja to uzsmidzina tieši uz bojātās virsmas. Atstājiet to uz pāris stundām, tad noberziet pelējumu ar birsti, taču neskalojiet.

Ja etiķa smarža liekas nepatīkama, to var atšķaidīt ar ūdeni vai pat pievienot ēterisko eļļu, kas noņems aso aromātu. Taču ja izsmidzināsiet to pirms došanās uz darbu, vakarā jau asais aromāts būs pazudis, tas saglabājas tikai neilgu brīdi.

Ir pierādīts, ka pelējuma apstrādāšana ar etiķi nogalina 82% pelējuma sporu, kā arī tur esošos vīrusus un baktērijas.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Tweet

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top