Emocionāla vardarbība, kā atpazīt varmāku sev tuvumā

Emocionāla vardarbība.

Fiziska vardarbība ir nepieņemama jebkurās attiecībās. Taču ir vēl viltīgāks vardarbības veids. Emocionāla vardarbība, ko draugi, ģimenes locekļi un pat paši upuri var uzreiz nepamanīt.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Emocionāla vardarbība un kontrole pār tevi.

Atšķirībā no fiziskas un seksuālas vardarbības, emocionāla vardarbība ir diezgan smalks instruments. Ar to manipulators iegūst gandrīz neierobežotu kontroli attiecībās.

Emocionāla vardarbība var izpausties dažādos veidos, sākot no šķietami nekaitīgām piezīmēm, līdz atklātam apvainojumam un pazemojumam.  Psihologi atzīmē, ka emocionālo vardarbību upurus neatpazīst uzreiz vai pat nemaz. Turklāt parasti varmākas sākumā rīkojas kā “labais onkulis” (tante).

Vai uzmanīgs draugs, kurš izrāda maksimālu aprūpi, tādējādi mulsinot upuri. Varmāka nonāk uzticībā, kas viņa uzmanības objektu padara vēl ievainojamāku.

Emocionāla vardarbība

Tie, kuri ilgstoši ir bijuši emocionāli iespaidoti, ir pakļauti nākotnes seku riskam. Piemēram, trauksmei, depresijai, hroniskām “dvēseles sāpēm” un alkohola pat narkotiku lietošanai.

Emocionāla vardarbība, atpazīšana.

Ir vairākas pazīmes, kas liecina par emocionālu varmāku tavā klātbūtnē. Jā, protams, arī ar to saistītām “toksiskām” attiecībām. Jūs pastāvīgi veltāt labvēlību savam partnerim.

Tu centies nesadusmot savu mīļoto un sarunā ar viņu rūpīgi izvēlies vārdus. Šķiet, ka esat samierinājies ar otršķirīgu lomu. Lai gan cītīgi kontrolējot sevi, kas nozīmē, ka esat iemācījušies, kā rīkoties, lai partneris jūs atklāti neapvainotu.

Jūsu partneris jūs izmanto.

Jūsu partneris cenšas ietekmēt jūsu realitātes uztveri, noliedzot vai izkropļojot to, kas patiešām notiek. Viņš saka tādas lietas kā: “Tu to izdomā, tas nenotika” vai “Es to nekad neesmu teicis un darījis”.

Laika gaitā šādos izteikumos var rasties šaubas par sevi, un jūs sākat piekrist partnera izkropļojumiem. Tas padara jūs neaizsargātāku pret manipulatīvu partneri.

Emocionāla vardarbība, partneris pieprasa kur, kad un ar ko.

Mēģinājums saglabāt pilnīgu kontroli attiecībās var būt nopietna problēma. Vairākas reizes dienā sazināšanās ar mērķi “reģistrēties” var pārvērsties par pastāvīgu uzmākšanos.

Prasība pastāvīgi ziņot par partnera atrašanās vietu un mēģinājumi ierobežot pārvietošanās brīvību un saziņu ar citiem. Tā ir viena no raksturīgajām emocionālās vardarbības pazīmēm. Partneris saka jums aizskarošus vārdus, maskējot tos kā “joku”.

Kad tu sāc sūdzēties, viņi atbild, ka tas ir tikai joks.

Patiesība ir tāda, ka katrā sarkastiskā piezīmē vai aizskarošā jokā ir daļa patiesības.  Jūs atvainojaties pat tad, kad zināt, ka neesat izdarījis neko sliktu. Emocionālās vardarbības upuri bieži uzskata, ka ir stulbi vai savtīgi, jo viņu partneris pārāk bieži viņus vaino.

Kādu laiku viņš izstaro mīlestību, bet pēkšņi kļūst auksts un nepieejams. Jūs nevarat saprast iemeslu, lai kā jūs mēģinātu.
Viņš atsakās sazināties, jūs sākat krist panikā, mēģinot atgūt viņa labvēlību, un paskaidrojumu trūkuma dēļ jūs sākat vainot sevi.

Jūsu partneris atsakās atzīt jūsu stiprās puses un devalvē jūsu sasniegumus.

Devalvāciju un nievājošas piezīmes, sākumā var neuztvert nopietni, taču tās nav nejaušas mēles “paslīdēšana”. Visticamāk, tie ir vērsti tieši uz tavām stiprajām pusēm, kuras partneris novērtē kā draudus un cenšas tās savaldīt.

Jūsu partnera reakcija uz jūsu sasniegumiem var daudz pateikt. Vai viņš izrāda maz vai nemaz neinteresē par tevi?
Vai sarunā par taviem tikumiem viņš maina tēmu vai kritizē tevi par to, ko tu nedari? Laika gaitā jūsu pašapziņas un kompetences sajūta var nopietni samazināties.

Partneris ierobežo jūs emocionālā tuvībā.

Attiecības, kurās parādās “noteikti apstākļi”, pēc būtības ir problemātiskas. Mēģinājumi ierobežot emocionālo pieķeršanos vai finansiālu atbalstu ne vienmēr tiek uztverti kā ļaunprātīga izmantošana.

Vairums vardarbību uzskata par fizisku kaitējumu, bet, ja runa ir par cilvēka pelnītā ierobežošanu vai atņemšanu, tā arī ir vardarbība.

Jūs esat zaudējis savu seksuālo pievilcību.

Tas jo īpaši attiecas uz sievietēm. Parasti sievietēm ir jāuzticas savam partnerim, lai izjustu fizisku un emocionālu uzbudinājumu. Ja meitene jūtas bailīga vai dusmīga uz savu partneri, viņa nejutīsies droši un viņas ķermenis attiecīgi reaģēs.

Emocionāla vardarbība

Tev ir žēl sava partnera, lai gan viņš tevi sāpināja. Emocionālie varmākas ir manipulāciju meistari. Viņi sāpinās jūs, liekot jums domāt, ka tā ir jūsu vaina.

Jums vienkārši ir viņu žēl. Emocionālās vardarbības upuri bieži ignorē savu varmāku uzvedību, jo viņi izskatās nožēlojami, atstumti, pamesti.

Emocionāla vardarbība vai plāni  “ar pārsteigumu”.

Atklātus kontroles mēģinājumus ir viegli pamanīt, taču ir arī sarežģītāka metode, tā sauktā “slēptā kontrole”, pie kuras nereti ķeras pāridarītāji.

“Slēptā kontrole” ir pēkšņas izmaiņas jau ieplānotajā vai krasa kopīgo plānu pārskatīšana “pārsteiguma” aizsegā.
Tā ir kontrole bez atklātām prasībām: sākumā tevi glaimo uzmanība, bet laika gaitā tas var kļūt par likumu, un tavas vēlmes un vajadzības būs otrajā plānā.

Domāju, ka būsi saprotoša un zinoša jautājumā.  Vai man nedraud emocionāla vardarbība no partnera, draugiem un radiem.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *