Elektroniskie atkritumi, vai mēs izmetam veco viedtālruni

Elektroniskie atkritumi.

Pērkot jaunu viedtālruni, ne visi savas vecās ierīces izmet vai nodod pārstrādei. Vēl jau ir variants veco elektroniku pārdod.
Daudzi, gluži pretēji, kaut kādu iemeslu dēļ to patur. Šādos gadījumos tava vecā ierīce faktiski pārvēršot elektroniskos atkritumos.

Starp citu, līdzīgs liktenis šogad piemeklēs vairākus miljardus ierīču. Saskaņā ar nevalstiskās organizācijas WEEE Forum datiem un atsaucoties uz Digital Trends statistiku, šobrīd pasaulē tiek izmantoti aptuveni 16 miljardi mobilo tālruņu.

Līdz šī gada beigām 5,3 miljardi mobilo ierīču kļūs par elektroniskajiem atkritumiem. Lai iegūtu priekšstatu par to cik tas ir daudz, WEEE forums skaidro par šo milzīgo daudzumu saprotamā veidā.

Elektroniskie atkritumi
Elektroniskie atkritumi, tas mulsina.

Katra viedtālruņa biezums ir aptuveni 9 mm. Ja visus šogad izmestos viedtālruņus saliek vienu virs otra, veidojas “kaudze” 50 tūkstošu km augstumā. Starp citu, daudzi satelīti lido zemāk arī Īlona Maska interneta satelīti.

Tajā pašā laikā der zināt, ka neskatoties uz visu viedtālruņu ražošanā izmantoto zeltu, varu, sudrabu, pallādiju un citus vērtīgos elementus. Lielākā daļa lietoto ierīču nonāks skapju tālākajos stūros.

Nevar izslēgt iespēju, ka viņi nonāks atkritumu tvertnēs un pēc tam poligonos, kur tos gaida sadedzināšanas iekārtas.

WEEE forums statistikas publicēšanas laiku sakrīt ar Starptautisko elektronisko atkritumu dienu, kas tiek atzīmēta 14. oktobrī.

Pēc organizācijas datiem, mobilie tālruņi un viedtālruņi mūsdienās ir vieni no visvairāk uzkrātajiem e-atkritumiem.
Aptaujā, kurā piedalījās 8755 mājsaimniecības sešās ES valstīs, atklājās, ka daudzas novecojušas ierīces glabā šādu iemeslu dēļ:

• iespējamai izmantošanai nākotnē (46%);
• plāno tos atdot vai pārdot (15%);
• sentimentālu iemeslu dēļ (13%);
• jo tie var kļūt vērtīgi nākotnē (9%);
• jo nav skaidrs, kā no tiem atbrīvoties (7%);
• jo nav laika, par to aizmirsa, neaizņem daudz vietas (3%) un citu iemeslu dēļ.

Pagājušajā gadā Samsung atklāja datus, kas liecina, ka tikai 0,0019% kopš 2015. gada pārdotajiem viedtālruņiem ir nodoti uzņēmumam tā pārstrādes programmas ietvaros.

Saprotams, ka daudzus no atlikušajiem joprojām izmanto sākotnējie pircēji, pārdod otrreizējā tirgū vai vienkārši izmet.
Pēc ekspertu domām, pēdējā desmitgadē e-atkritumu skaita pieaugums ir daudz lielāks nekā to apglabāšanas tempu pieaugums.

Viss tas ir interesanti lai neteiktu vairāk. Šī raksta ietvaros aizdomājos par šodienas aktuālajiem saules paneļiem. Iedomājies par šo paneļu kalniem, kad beigsies to kalpošanas laiks.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 
Noklikšķiniet, lai novērtētu šo ziņu!
[Kopējais: 0 Vidējais: 0]

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top