Elektroniskās cigaretes, alternatīva tabakai vai tomēr nē

Elektroniskās cigaretes.

Tiek uzskatīts, ka principā e-cigaretes nekaitē veselībai.  Šie izstrādājumi tiek reklamēti, kā nekaitīgākas alternatīvas tabakas izstrādājumiem. Taču, kā liecina jaunāko pētījumu dati, šīs ierīces ir kaitīgas!

Elektroniskās cigaretes, noskaidrosim, vai tā ir.

Ir pieejami  izstrādājumi, kas izmanto dažādas tehnoloģijas, kā karsēšana un pulvarizācija. Parastās e-cigaretes darbojas ar baterijām. Tvaiki, kas atgādina tabakas dūmus, rodas, sildot šķīdumu.

To izmanto elektroniskās cigaretes kasetņu piepildīšanai. Elektroniskās cigaretes vai īsāk e-cigaretes, kas ir to pildījumā?

Viņas satur propilēnglikolu, glicerīnu, nikotīna bāzi un garšas. Ir daudz dažādu veidu cigarešu un daudz vairāk šķidrumu ar dažādu garšu.

Lietošanas process ir līdzīgs parastās cigaretes smēķēšanai.

Vienreiz lietojamo e-cigarešu dizains ir līdzīgs, lai gan to sastāvdaļu kvalitāte noteikti cieš. Turklāt dažas e -cigaretes, ieskaitot vienreizējās lietošanas, satur nikotīna sāļus. Tas padara to pieejamāku nikotīna cienītājiem, jo vairāk šīs vielas var iekļūt organismā.

Vai elektroniskās cigaretes tvaiks tiešām ir labāks?

Labums, protams nav nekāds. Vienīgais, ja salīdzinām ar īstas cigaretes dūmiem?

Jā, teorētiski tvaiks no elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgs. Tomēr, zinātniekiem ir maz datu praktiskiem un drošiem secinājumiem.

Elektroniskās cigaretes

No vienas puses, elektronisko cigarešu tvaikos nav darvas, oglekļa monoksīda. Citu kaitīgo vielu līmenis, kas atrodas šādos dūmos, ir daudz zemāks.

No otras puses, līdz šim ir maz zināms, piemēram, par propilēnglikola un glicerīna drošību, tostarp saistībā ar vēzi.  Acīmredzot, tvaika kvalitāte ir ļoti atkarīga no ražotāja un viņa godprātības.

Tomēr der zināt!

 • e-cigarešu tvaiks var izraisīt akūtu endotēlija šūnu disfunkciju, savukārt ilgtermiņa tvaika inhalācijas sekas nav zināmas;
 • šādu cigarešu tvaika sastāvdaļas var izraisīt oksidatīvo stresu, kas atbalsta pieņēmumu, ka ilgtermiņā tiks izraisītas slimības un audu traumēšana;
 • elektronisko cigarešu lietošana izraisa atkarību;
 • e-cigarešu tvaikā esošās ķīmiskās vielas var izraisīt DNS bojājumus un mutaģenēzi, kas apliecina pieņēmumu. Ilgtermiņa e-cigarešu lietošana varētu palielināt ļaundabīgo audzēju attīstības risku.
 • elektronisko cigarešu lietošana palielina tabakas izstrādājumu lietošanas risku jauniešu un jaunu pieaugušo vidū.

ASV bija notikums ar Elektroniskām cigaretēm 2019.-2020.g.

Tas skāra to cilvēku plaušas, kuri lieto e-cigaretes vai elektroniskas cigaretes.  Cilvēkiem (2807 konstatāciju) tika konstatēta smaga slimība, kas prasa hospitalizāciju, no kuriem 68 nomira. Tiek pieņemts, ka cēlonis bija dažās šķidruma sastāvdaļās: tetrahidrokanabinols un E vitamīns acetāta veidā.

Vai ir kādas īpašas problēmas ar vienreiz lietojamām e-cigaretēm?

Jā!

Problēma ir tā, ka vienreizējās lietošanas e-cigaretes var saturēt tik daudz nikotīna, ka ir pietiekami, lai saindētu pusaudzi. Bieži vien elektroniskās cigaretes, tāpat kā parastās, satur nikotīnu. Attiecīgi var izraisīt atkarības attīstību.

Nikotīns pats par sevi ir kaitīgs.  Sievietei grūtniecības periodā tas var nelabvēlīgi ietekmēt grūtniecības iznākumu.

Varbūt ar e-cigareti var atmest smēķēšanu?

Nē! Nevar būt runa par atvieglotu pāreju uz nesmēķēšanu. Tā tas nenotiek!

Tomēr, ir viltīgs triks.

Pusaudži un pieaugušie izjūt kārdinājumu, kuru veido elektronisko cigarešu ražotāji. Viņi ražo dažādas garšas e-šķidrumus, piemēram, “augļu marmelādi” un “nogatavojušos meloni”. Tomēr, jo lielāka ir aromatizējošo vielu koncentrācija šķidrumā, jo lielāka ir e-cigarešu izdalītā tvaika toksicitāte.

Rodas jautājums vai e-cigarešu dūmi ir bīstama citiem?

Galu galā, zinām taču, ka pasīvie dūmi tiek uzskatīti par kaitīgiem. Pastāv bažas par pasīvās iztvaikošanas iespējamām sekām.

Par nožēlu, šajā jautājumā nav 100% pārliecības, ir tikai pieņēmums, ka šādi tvaiki citiem ir mazāk bīstami nekā cigarešu dūmi.

Ir cita rakstura briesmas. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs ir palielinājies saindēšanās, kas saistīta ar e-šķidrumiem. Bērni var nejauši iedzert šo šķidrumu vai nonākt saskarē ar to citā veidā. Ja tas nonāk saskarē ar ādu, tas var izraisīt  saindēšanos.

Nobeigumā iesaku šo netikumi atmest!

Elektroniskās cigaretes

Elektroniskās cigaretes, daži pētījumi un argumenti.

Nikotīns.

Lielākajā daļā e-cigarešu šķidrumā ir nikotīns, kas ir atkarību veidojoša viela. Nikotīna lietošana var radīt sirds un asinsvadu problēmas, izraisīt atkarību un ietekmēt smadzeņu attīstību jauniešiem.

Hroniskas plaušu slimības.

Ilgtermiņa e-cigarešu lietošana var izraisīt hroniskas plaušu slimības, piemēram, bronhītu un plaušu iekaisumu, kas saistīts ar šķidrumu daļiņu ieelpošanu.

Nepazīstamas ķīmiskas vielas.

E-cigarešu šķidrumi satur dažādas ķīmiskas vielas, kuru ietekme uz veselību vēl nav pilnīgi saprasta. Dažas no šīm vielām var būt potenciāli kaitīgas.

Jaunieši un lietošana.

E-cigaretes ir ieguvušas popularitāti starp jauniešiem, un tas rada satraukumu saistībā ar jauniešu tabakas atkarību un veselību.

Lai gan e-cigaretes var būt mazāk kaitīgas nekā tradicionālie tabakas izstrādājumi, tās nav pilnīgi bez riska. Veselīgu izvēli varētu veidot to pilnīga izvairīšanās no nikotīna un tabakas izstrādājumiem.

Ja jums ir interese par e-cigarešu lietošanu, ieteicams konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu, lai iegūtu informāciju un padomus, kas ir piemēroti jūsu individuālajai situācijai un veselības stāvoklim.

Ja jūs nolemjat atmest “īsto” smēķēšanu, labāk konsultēties ar ārstu. Ja lietojat elektroniskas cigaretes, lietojiet produktus, kuru izcelsmē un kvalitātē nebūs pamata šaubīties.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

4 viedokļi par “Elektroniskās cigaretes, alternatīva tabakai vai tomēr nē

 • .
  .

  Mēģināju, nekāda efekta, tikai riebīga salda mute un viss. Mēsls par naudu!

  Atbildēt
  • .
   .

   Iesaku atmest! Es to esmu izdarījis un jūtos vienkārši lieliski!

   Atbildēt
 • .
  .

  No cik gadiem var droši pīpot tos e ļuļķus? Piemēram skolā!

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *