Elektrības cena, pēc SPRK teiktā, “jaunais normālais”

Elektrības cena.

Elektrības cenu regulējot, prioritāri jādomā par patērētāju, nevis uzņēmuma interesēm. Tāda bija ideja, kura drīz vien tika ne tikai aizmirsta, bet pilnībā apgriezta ar kājām gaisā.

Elektrības cena, kas vainīgs?

Galu galā dzīvojam kapitālismā un sociālisms ir beidzies, tā var dzirdēt politiķus, kad jāvelta runa atrunām.

Visas šīs mantras ir neskaitāmas reizes dzirdētas un it kā pat patiesas, taču tikai it kā. Kā esam nonākuši līdz situācijai, kad, pat ļoti taupot uz elektrības patēriņu, tāpat jāmaksā daudz?

Elektrības cena

Elektrības cena, par piegādi un jaudu.

Lai saskaņotu lielo monopolistu un sabiedrības intereses, ir izveidots speciāls regulators, ja godīgi, tautas kāsējis. Oficiāli, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), kurai teorētiski vajadzētu sekot, lai tarifi ievērotu arī sabiedrības intereses.

Diemžēl praksē regulators vadās pēc Civillikuma normām un prioritāri raugās, lai tiktu “veicināta sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju attīstība”.

Elektrības cena, viens neskaidrs jautājums?

Kādā veidā elektrības cenas biržā ietekmē elektroenerģijas pārvades tarifus? Ja elektrība kļūst dārgāka, vadi izstiepjas?

Varbūt tie sāk gruzdēt no tā dārguma? Tāpēc tie biežāk jāmaina? Skatoties uz tarifiem, jāsaprot, ka vadi turpmāk tiks mainīti reizi mēnesī?

Protams, cildinot ST valdes sasniegumus, (AS Sadales tīkls) nedrīkstam aizmirst arī ST padomi, kas, patiesību sakot, nosaka valdes locekļu atalgojuma dāsnumu.

Piemēram, AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons 2022. gadā saņēma 154 934,97 eiro, valdes loceklis Raimonds Skrebs – 139 152,28 eiro, valdes locekle Kristīne Sarkane – 137 666,28 eiro.

Kristīnes Sarkanes alga mēnesī ir teju 11 500 eiro un tas visiem šiem sēdošajiem bez prēmijām, darba auto un citiem labumiem.

Turklāt uzņēmumu padomes locekļi parasti ir saistīti ar kādu no politiskajām partijām. Un kāpēc gan lai šie locekļi neziedotu kādu kapeiku “savām” partijām – tā sacīt, pateicībā par nonākšanu tik naudīgā vietā?…

Elektrības cena

Elektrības cena, kaut slīkstot jums dotu padzert ūdeni!

Tieši tāpēc nekas nemainīsies, jo – kā precīzi izteicās SPRK pārstāvis – tas ir “jaunais normālais”. Mums tikai atliek pateikties, ka lieluzņēmums “Latvenergo” savulaik netika sadalīts kādās divdesmit valsts akciju sabiedrībās.

Tādā gadījumā mums nāktos maksāt katrai šai akciju sabiedrībai arvien lielākas naudas summas. Cik karstas un daudzsološas bija runas par to, ka, atdalot no “Latvenergo” ST un AST, palielināsies konkurence, spēsim izvairīties no monopol situācijas, līdz ar to – pazeminās elektroenerģijas cena, toties nostiprināsies enerģētiskā drošība.

Vai neesat dzirdējuši, ka solīts makā nekrīt!

Elektrības cena, viss notika tieši otrādi.

Izskatās, ka valdība un Saeima ir sadevušās rociņās, lai pēc iespējas efektīvāk iznīcinātu šeit vēl palikušos Latvijas iedzīvotājus.
Nevienam no valdībā sēdošiem, nekas nav publiski sakāms, nedz par elektroenerģijas monopolistu alkatību, nedz par pārtikas cenu kraso kāpumu, nedz par jebko citu, kas skar iedzīvotāju intereses.

Protams, valdībai svarīgāk par visu šobrīd ir ratificēt kaut kādu iluzoro Stambulas konvenciju un “paplašināt koalīciju”.
Pat pēc postošās vētras klimata ministru Čudaru kāds nelabais raustīja aiz mēles, lai viņš pateiktu, ka “visiem palīdzēt nevarēs”.

Vienu vārdu sakot, paši vainīgi, ka neapdrošinājāt savus īpašumus. Diez vai ministram varēja ienākt prātā, ka ne visi cilvēki spēj atlicināt naudu apdrošināšanai.

Elektrības cena, tagad būs vēl sliktāk.

Vajadzēs atlicināt naudu, lai samaksātu elektrības rēķinus. Un atradīsies taču gudrīši, kuri teiks: neesiet muļķi, izpētiet, kādās fāzēs, ampēros, voltos, paskālos, džoulos, ņūton metros un vatu sekundēs jums labāk iekļauties, lai būtu iespēja maksāt pāris eiro mazāk.

Gribētu redzēt, kā šīs fāzes un ņūton metrus “apgūs” vientuļie pensionāri, skaitīdami eiro centus, lai nosegtu ikmēneša rēķinus.

Valdības sēdošie ministri tikmēr domās, kā vēl efektīvāk apčakarēt tautu.

Gan jau izdomās, nešaubieties!

Jo pats galvenais tomēr ir, palielināt algas gan ministriem un deputātiem, gan valsts akciju sabiedrību valžu un padomju locekļiem.

Labu Dienu!

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

7 Atziņas “Elektrības cena, pēc SPRK teiktā, “jaunais normālais””

 1. jjj saka:

  ‘Ne samērīgs, ne prātīgs, ne pamatots’ – elektrības tarifu kāpumu kritizē Rinkēvičs

 2. darknet saka:

  Problēmas sakne nav ne regulatorā, ne ST, sakne ir Latvenergo peļņas kārē, kas aiz tā visa stāv?

  1. iiie saka:

   kas tad stāv?

 3. jānis saka:

  Tautai tiek izdevumi, pārējiem – ieguvumi. Tautas intereses jau neviens nelobē, atšķirībā no Latvenergo, Sadales tīkla, u.c.

  1. laimisk saka:

   Iespējams, ka Rinkēvičs varēs kaut ko labot. Darbojas ļoti aktīvi un izskatās, ka tautas interesēs.

 4. Andrievs saka:

  Cilvēkiem nav jāzina, kā gatavo desas. Viņiem galvenais, lai desa būtu garšīga. Tāpat arī ar vadītājiem.
  Nav svarīgi, kāpēc viņi ir pieļāvuši šādu vispārējo neapmierinātību. Nav svarīgi, kādi ir “objektīvie” apstākļi.
  Svarīgi, ka viņi – gan “Sadales tīkla”, gan SPRK, gan formālo īpašnieku – Ekonomikas ministrijas – vadība – nav tikuši galā ar uzdevumu. Sabiedrība vārās. Tāpēc 13 000 mēnesī lielās algas ne Jansons, ne citi nav pelnījuši.

 5. joij saka:

  Šogad katru mēnesi mēs vidēji esam pārmaksājuši 20 līdz 50 eiro par MW/h. Otrs absurds – SPRK uzturēšanas izdevumi, arī lielās algas, tiek segti no tiem pašiem apstiprinātajiem tarifiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top