Eižens Finks, latviešu gaišreģis un Krievijas gala pareģis

Eižens Finks.

Finks dzimis 1885. gada 25. jūnijā Limbažos. Seni avoti liecina, ka vilcienā Viļņa–Žitomira čigāna Johana Finka un vācietes Līzes Braunas ģimenē.
Eižens Finks ir gaišreģis un pareģotājs, kurš pazīstams ar savām apbrīnojamajām spējām paredzēt nākotni.

Paredzēja Latvijas valstsvīru Jāņa Čakstes un Zigfrīda Meierovica nāves apstākļus, vācu okupāciju un PSRS sabrukumu, nemaz nerunājot par slaveno pareģojumu Latvijas preses karalienei Emīlijai Benjamiņai par nāvi aukstumā un badā.

Eižens Finks, kā viņš izskatījās?

Finkam bija izteikti gaiši zilas acis, kas kontrastēja ar melnajiem, sprogainajiem matiem un ūsām, ļaujot viņam izskatīties pietiekami savādam, kā jau gaišreģim būtu ieteicams.

Par viņu regulāri rakstīja avīzēs, pie viņa pēc padoma nāca Latvijā atpazīstami cilvēki – aktrises, dziedātājas, valstsvīri. Viņš bija viena no slavenākajām tā laika personībām Latvijā, pateicoties savai prognožu precizitātei un neticamai intuīcijai.

Viņa viedokļi un pareģojumi par Latviju bija augsti novērtēti un cienīti gan vienkāršo cilvēku, gan ekspertu un politiķu vidū. Starp citu, 1920. un 1930. gados bija labi pazīstams arī ārpus Latvijas robežām.

Eižens Finks un fotografēšana.

Fotomāksla Finku interesēja jau agrā jaunībā. Viņš to bija apguvis Valmierā pie fotogrāfa Jāņa Sarkangalvja, vēlāk mācījies arī pie latviešu strēlnieku oficiālā frontes fotogrāfa Jāņa Rieksta. 1909. gadā Finks pārcēlās no Valmieras uz Rīgu, atvēra savu fotodarbnīcu Kalnciema ielā.

Eižens Finks

Eižens Finks, talants paredzēt nāvi.

Šķiet, ka uz dažādu nāvju paredzēšanu Finkam bijis īpašs talants. Gaišreģis pareģojis ne tikai Emīlijas Benjamiņas, bet arī Latvijas ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica, prezidenta Jāņa Čakstes, Dzelzceļa tilta, kā arī pats savas nāves aptuveno laiku un apstākļus.

Vairāki Finka pareģojumi saistīti arī ar Latvijas un Krievijas likteni.

Starp citu, karš Ukrainā ir licis atkal atcerēties Finka izteiktos pareģojumus par Krieviju, kura reiz sabrukšot kā kāršu namiņš. Diemžēl visi Finka pareģojumi ir saglabājušies līdz mūsdienām tikai kā viņa laikabiedru atmiņu pieraksti, turklāt dažiem leģendāriem pareģojumiem pirmavots nemaz nav atrodams.

Finks nenoliedzami bija neordināra personība, kurš atstāja suģestējošu iespaidu uz cilvēkiem.

Eižens Finks, viņa pareģojumi.

Viena no Eižena Finka prognozēm ir Latvijas saišu nostiprināšanās ar citām Eiropas valstīm. Tas veicinās tirdzniecību, kultūras apmaiņu un politisko sadarbību.

*Latvijas tautu gaida lielas pārmaiņas, kad gada skaitļi būs lasāmi no abām pusēm vienādi.

1991. gads, kad mēs izcīnījām un atjaunojām savu neatkarību, un 2002. gads, kad mūs uzaicināja pievienoties NATO un Eiropas Savienībai.

*Vēl kāds interesants un mūsdienu kontekstā svarīgs pareģojums ir par kaimiņvalsti Krieviju.

Varenā Krievija sabruks kā kāršu namiņš. Pēdējās Krievijas robežas es redzu tikai ap Maskavu, Ļeņingradu un Baltkrieviju. Tur paliks visi lielie mahinatori, kuri negribēs strādāt, un viņi kļūs pēdējie nabagi. Tad, meklējot labāku dzīvi, krievu tauta izklīdīs pa visu pasauli…

Eižens FinksCiti pareģojumi.

1921. gada sākumu kādam Itālijas sūtniecības darbiniekam Finks paredzējis toreizējā žurnālista Benito Musolīni nākšanu pie varas.
Pēc šā pareģojuma īstenošanās Finks saņēmis valsts jaunās galvas fotoattēlu ar pateicības veltījumu.

1925. gada sākumu ļaudis runāja, ka toreizējam Latvijas ārlietu ministram Zigfrīdam Annai Meierovicam Finks paredzējis bojāeju autokatastrofā. Tā paša gada 22. augustā ministrs zaudēja dzīvību, automašīnai apgāžoties lauku ceļa līkumā.

1929. gadā advokātam Alfrēdam Pommeram, tolaik studentam, pareģoja, ka viņš eksāmenā izvilks 21. biļeti, kuru jau ir iemācījies, tāpēc pēdējās var vairs nemācīties.

1940. gadā pareģoja, ka Vācija zaudēs karā un vairākās valstīs mainīsies iekārta un valdība.

Savu nāvi 1958. gadā pareģoja mēnesi iepriekš, kad advokāts Alksnis piedāvāja viņu aizvest pie laba zobārsta, kas ieliks protēzes. Finks teica: “Man tas 6. un 7. februāris tāds tumšs rādās, varbūt nemaz vairs tos zobus nevajadzēs

Eižens Finks, paliekoša atcere.

Finks zinājis latviešu, čigānu, vācu, krievu un poļu valodas, praktiski nav lietojis alkoholu un narkotikas. Daļa uzskata, ka viņa pareģojumi bija abstrakti un vairāk atgādināja avīžu horoskopus, citi viņu sauc par latviešu Nostradamus.

Dziedātājs Mariss Vētra savās atmiņās raksta, ka neapšauba Finka spējas nojaust cilvēku zemapziņā koncentrētas domas, bet viņa nākotnes pareģojumiem neticot.

Latvijā par Finku atkal sāka runāt 2001. gadā, kad, svinot “Rīgai 800”, pie operas tiltiņa publiski izskanēja dažādi Finka pareģojumi.
Vēlāk, 2008. gadā, lielu popularitāti piedzīvoja Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna rokopera “Sfinksa”, kurā Eiženu Finku atveidoja aktieris Ivars Stonins.

Skaidrs, ka Finks neapšaubāmi bija īpaša personība. Finks mira no insulta 1958. gadā un ir apglabāts Pokrova kapos.

Kā redzams no Eižena Finka prognožu atšifrējuma, Latviju gaida gaiša un plaukstoša nākotne. Viņa prognozes par ekonomikas un tehnoloģiju attīstību, saiknes stiprināšanu ar Eiropu.

Protams starp atmiņu rindām var pieminēt pareģojumu par drošības nodrošināšanu Latvijai, nacionālās identitātes stiprināšanu, kā arī atbildību un ilgtspēju vides jomā, kā arī sniedz cerību uz valsts labklājību un tās iedzīvotāju laimi.

Es arī tā ceru, bet mūsu valdība nevieš tādu nojausmu tuvākai nākotnei. Ko vien izsaka pēdējā vieta ekonomikā triju Baltijas valstu vidū. Daudz ko!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *