Stabilitāte Latvijā un Eiropā

Vai ir pamats satraukumam par eiro stabilitāti ?

Vēl nesen liels ļaužu pulki steidza pirkt eiro, kā stabilāko pirmskrīzes valūtu. Dolārs un lats likās nedrošs …un kur vēl tās baumas par devalvācijas neizbēgamību.

Rietumi ir būtiski mainījušies un nekad vairs nebūs tādi,  kā  nesen. Garantēts no satricinājumiem vairs nav : ne dolārs, ne eiro….

ASV un Rietumeiropa ir iegājusi tikai otrajā saimnieciskās depresijas fāzē, un gala šai sistēmas krīzei vēl neredz. Patlaban Rietumu valdības ir tikai glābušas savas privātās bankas un pašas nonākušas nesamaksājamos parādos.

Finanšu sistēma parazitē uz šo valstu nodokļu maksātāju un reālās tautsaimniecības rēķina. Zīmīgs ir Vācijas kancleres Angelas Merkeles izteikums „The Telegraph” 6. maija numurā:

“Vispirms bankrotēja bankas, piespiežot valstis veikt to glābšanas operācijas. Bankas globālo ekonomiku gandrīz iegrūda bezdibenī, un mums nācās vākt glābšanas paketes, kas palielināja valstu parādus. Taču tagad bankas veic spekulatīvus uzbrukumus valstu parādiem. Tā ir liela nodevība. Valdībām jāatgūst vara. Šī ir cīņa pret finanšu spekulantu tirgiem, un es esmu apņēmības pilna šo cīņu uzvarēt.”

Tātad … A.Merkele ir apjautusi bēdīgo realitāti un sākusi runāt skaidru valodu. Vācija pieprasījusi noteikt radikālas reformas, lai uzlabotu disciplīnu un cieņu pret ES Stabilitātes un izaugsmes paktu,  kas nosaka prasību bloka dalībvalstīm saglabāt budžeta deficītu….

…zem 3% un parādsaistības zem 60% no iekšzemes kopprodukta (IKP) līmeņa.

Salīdzinājumam…. Grieķijā budžeta deficīts pieaudzis līdz 13,6% no IKP. Šis lēmums norāda, ka eirozonā ir spēcīga dalīšanās laikā, kad tirgiem izmisīgi ir nepieciešama vienotība un stabilitāte. Bažas ir par to, ka bez vienotības finanšu problēmas varētu skart arī citas valstis.

Bažas ir lielas un pamatotas…. Par to, ka eiro sāk nepatikt vairumam eiropiešu liecina šīs karikatūru banknotes. Salīdzinot eiro ar vieglas uzvedības dāmu…

Vai eiro izturēs šo spiedienu ?

Es pieļauju , ka izturēs, bet par kādu cenu… Vai Jūs nemulsina Latvijas vēlme iestāties eiro zonas klubiņā pie prognozējami vājas valūtas un grimstošas ekonomikas.  Starp citu…Eiropas Savienības naudas maisi savus kapitālus investē Ķīnas un austrumu zemju ekonomikā.

Darbavietas austrumu lētajam darba tirgum (eiropietis var izkrist no darba tirgus) , jo maksā dārgāk. Pie šādas saimniekošanas Eiropai paliks bezdarbs un parādi.

NU UN KO DOLĀRS …Noskatās ?

ASV dolārs nākamo desmit gadu laikā, visticamāk, kļūs par izaugsmes valūtu, pateicoties ASV ekonomikas straujākai augšupejai… salīdzinot ar Eiropu un Japānu,  prognozē Šveices lielākā banka UBS.

Dolārs atgriezīsies pie tendences, kāda tika novērota pagājušā gadsimta 80.gadu sākumā un 90.gadu beigās, kad tā vērtība pieauga, palielinoties pasaules akciju biržu indeksiem.

ASV dolāra vērtība šogad pieaugusi par 9,7%, pateicoties pazīmēm par ASV ekonomikas atveseļošanos, liecina “Bloomberg” apkopotā informācija.

Nākamo desmit gadu laikā šķiet visai ticami, ka dolāram būs pozitīva saikne ar investoru pārliecību, jo Amerikas ekonomikas pamatprincipi izrādīsies krietni pievilcīgāki par eirozonas, Lielbritānijas un Japānas ekonomikām. Noteikums ir tikai viens …lai bankas nedod bezseguma kredītus…lai tauta neiegulda aizņemtu naudu pirkumos, kurus ekonomiskā kolapsa gadījuma nevares atmaksāt bankām.

Un kas tad notiek Latvijā…kāda ir reakcija uz izmaiņām ekonomikā ?

Man liekas, ka Latvijas valdībai rūp tikai viens…NEDARĪT NEKO.

• Tā kā Saeima nepārstāv Latvijas intereses, tad tā spiesta paļauties uz atbalstu ārpus Latvijas robežām, līdz ar to arī pakļauties ārēju spēku diktātam.
• Vienīgās intereses, kas Saeimā nekad netiek pārstāvētas, ir Latvijas tautas intereses. Ja arī valsts reaģē uz iekšējām vajadzībām, tad tā parasti ir iejaukšanās ugunsdzēšanas režīmā, lai glābtu vai nostabilizētu pastāvošo sistēmu.
• Ja sistēma tomēr sabruks, tad politiķi savu „patriotismu” demonstrēs, sakāpjot kuģos vai helikopteros un emigrējot.

Drūmi, bet tāda ir realitāte noraugoties uz eiro un Latvijas perspektīvām.

Lai mums trāpas …nu kaut vienu reizi, valdība, kas nedomātu tikai par savu labuma vairošanu, bet arī par valsti , kurā viņi ir pierakstījušies.

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top