Dzeršanas kultūra, jūsu zināšanai fakti par alkoholu

Dzeršanas kultūra, kāda šeit kultūra?

Dzert alkoholisko dziru ir kaitīgi un “it kā” nepieņemami. Tā taču ir, vai ne!

Tomēr, tomēr- mēs šo dziru lietojam! Vieni maz citi daudz. Domāju, ka būs interesanti uzzināt, kā vispār tautas nonākušas pie šā netikuma.

Dzeršanas kultūra.

Kad un kādos apstākļos parādījās alkohols, vēsturnieki atbildi nesniedz.  Daudzas tautas, kuras pat nepazina uguni, jau zināja, kas ir alkohols. Alkohola lietošanas tradīcija ir ļoti sena.

Ja to saprotot, var labāk izprast un apdomāt sabiedrības portretu kopumā.

Dzeršanas kultūra, jebkurā angļu krogā.

Ja esi bijis Anglijā, būsi novērojis pie kroga un ārpus tā haotisku pūli. Tomēr, tam ir arī savi noteikumi.

Anglijā un arī dažās citās valstīs (Īrija utt.) ir ierasts dzert kārtās. No vienas puses, tas ir stingri reglamentēts sociālais rituāls, no otras – kaut kas līdzīgs spēlei.

Dzeršanas kultūra, pamatprincips ir vienkāršs.

Draugu grupa dodas uz krogu, visi pasūta dzērienus un maksā par to pēc kārtas. Ja, piemēram, grupā ir seši cilvēki, tā sauktais atvērējs (tas ir, pirmais pēc kārtas) ikvienam nopērk glāzi.

Nākamās piecas kārtas dzer bez maksas, pirms atkal pienāk viņa kārta. Ikvienam vajadzētu pasūtīt aptuveni vienādas vērtības dzērienus.

Dzeršanas kultūra

Nav pieņemts veikt nestandarta un dārgus pasūtījumus. Ja vakars beidzas, pirms kāds no dalībniekiem nonāk pie kārtas, viņš maksā par pirmo kārtu nākamajā reizē.

“Kārtīgs” nodzeršanās pasākums!

Sociālantropologs, Kīts Fokss rakstā “Novērojot angļu valodu” raksta. Šie noteikumi samazina sadursmju un konfliktu risku starp dzeršanas biedriem. Neskatoties uz to, Apvienotajā Karalistē  pat mēģināja cīnīties pret šo tradīciju.

Tā izraisa lielāku alkohola lietošanu. Piemēram, dzert kārtās bija aizliegts Pirmā pasaules kara laikā no 1916. līdz 1919. gadam.

No kurienes nāk īru viskijs un “e”?

Īru viskijs tiek uzskatīts par vienu no pirmajiem stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem Eiropā, kas radies aptuveni 12. gadsimtā.

Īru mūki no ceļojumiem pa Eiropas dienvidiem 11. gadsimtā ienesa destilācijas tehnoloģiju un nepārtraukti to uzlaboja.

Tomēr, par viduslaiku īru spirta rūpnīcām ir ļoti maz datu.

Dzeršanas kultūra

Agrākais viskija pieminējums no Īrijas ir datēts ar 1405. gadu.  Līdz 1556. gadam viskijs tika ražots visā Īrijā. Anglijas parlaments mēģināja ierobežot tā ražošanu, ieviešot licencēšanu.

Starp citu, bez lieliem panākumiem.

Kopš tā laika Īrijā ir parādījies sadalījums “parlamentārajā viskijā” (tas ir, ražots legāli) un potīnā (no vārda poitin – “mazais alembiks”).

Līdz 19. gadsimtam mazās nelegālās spirta rūpnīcas beidzot tika sasmalcinātas, un oficiālās spirta rūpnīcas turpināja paplašināties.

Maksimuma laikā Dublina kļuva par lielāko viskija ražotāju pasaulē, saražojot 45 miljonus litru gadā.

Lai īru viskijs pasaules tirgū netiktu sajaukts ar skotu (tolaik tam vēl bija slikta reputācija), viņi nolēma nosaukumā ievietot “e”.

Šodien šī pareizrakstības atšķirība saglabājas, norādot faktiski uz diviem dažādiem produktiem.

Skotu viskiju parasti gatavo no miežu iesala un divreiz destilē, un pēc tam vismaz trīs gadus iztur ozolkoka mucās. Viskijs, ko ražo īri un amerikāņi, “garšo” labāk un ir neitrālāks, jo tas ir trīskārši destilēts.

Dzeršanas kultūra, pirātu dzēriens, rums.

Ruma ražošana galvenokārt ir saistīta ar cukurniedru stādījumiem. Tas prasa daudz saules, ūdens un cilvēku darba, Jamaikā un citās Karību jūras salās.

Tur, Eiropas kolonisti, no 17. gadsimta sākuma sāka pārstrādāt cukuru saturošas niedres.

Tika atvesti tūkstošiem vergu, kuri strādāja un dzīvoja vissarežģītākajos apstākļos. Drīz kolonisti atklāja, ka melase (sabiezināta niedru sula) raudzējas. Izrādās, kaut arī ne tas patīkamākais, bet tas ir stiprs alkoholiskais dzēriens, kas “padarīja gaišāku” viņu pelēko ikdienu.

Jau 17. gadsimta beigās misionāri atnesa destilācijas tehnoloģiju. Viņi sāka destilēt raudzēto sulu. No sakuma, lai iegūtu “zāles” dažādām slimībām.

Vēlāk viņi sāka dzert šo destilēto dzērienu.  Āfrikas vergu tirgotāji to labprāt pieņēma, kā samaksu par jaunu vergu piegādi. Rums kopā ar cukuru ir kļuvis par galveno Karību jūras reģiona eksporta preci.

Kāpēc?

 Pirmkārt, atšķirībā no alus un vīna, rumu varēja pārvadāt lielos attālumos, tas nebojājās.

Otrkārt, tas bija stiprāks, bet tajā pašā laikā lētāks nekā, piemēram, brendijs (rums tika gatavots no rūpnieciskajiem atkritumiem).

Kad briti ieguva kontroli pār Jamaiku, britu flote sāka pirkt rumu, un tajā bija iesakņojies īsta jūras dzēriena statuss.

Saskaņā ar toreizējiem noteikumiem jūrniekiem tika dota puslitra ruma dienā (apmēram 280 mililitri). Dzēriens tika uzskatīts par profilaktisku līdzekli pret skorbutu un citām slimībām.

Dzeršanas kultūra

Viceadmirālis Edvards Vernons ar iesauku “Old Grog” pavēlēja saglabāt dzēriena daudzumu nemainīgu, bet atšķaidīt to ar ūdeni. Dzērienu sāka saukt par grogu. Jā, ar Vernona segvārdu.

Dzeršanas kultūra, kāds pirātiem ar to sakars?

Pirmkārt, Karību jūras reģionā tradicionāli to bija daudz.  Tieši Karību jūras reģionā pirāti uzbruka un izlaupīja jūras un tirdzniecības kuģus.

Otrkārt, daudzi pirāti bija bijušie jūrnieki vai tirdzniecības kuģu apkalpes locekļi. Tāpēc viņi neatmeta ieradumu dzert rumu.  Jau 19. gadsimtā šo pirāta ikonogrāfisko tēlu, ar neaizstājamu ruma pudeli, fiksēja Roberts Luiss Stīvensons savā grāmatā Dārgumu sala.

Skotu viskijs.

Viskijam līdzīgais dzēriens radās Skotijā viduslaikos. Tas tika izmantots tikai medicīniskiem nolūkiem.

Šajās zemēs destilēja mūki un alķīmiķi, un pats viskija radīšanas process bija saistīts ar kaut ko gandrīz maģisku. Pats dzēriena nosaukums ir sagrozīts aqua vitae (latīņu valodā “dzīvs ūdens” jeb “dzīvības eliksīrs”).

Vecajos traktātos var atrast dažādas receptes.

Piemēram, “Kurluma dēļ ņemiet zaķa žulti, aqua-vita un mātes pienu vienādos daudzumos, labi samaisiet un ielejiet ausī.”

Pirmo reizi skotu viskijs tiek minēts 1494. gadā. Skotu viskija popularizēšana sākās 19. gadsimtā.

Lielbritānijas karalis Džordžs IV ieradās Edinburgā 1822. gadā, kļūstot par pirmo valdošo monarhu, kurš apmeklēja Skotiju. Vizītes organizators bija sers Valters Skots, kurš piedāvāja pārģērbt karali kiltā un noteikti cienāt viņu ar skotu viskiju.

Karalis augstu novērtēja šo dzērienu, kas paaugstināja tā statusu un palielināja popularitāti citu eiropiešu vidū.

Dzeršanas kultūra, Kaukāzieši.

Kāpēc “toast master” ir galvenā persona Kaukāziešu svētkos?

Pirmā asociācija, kas nāk prātā saistībā ar gruzīnu svētkiem.  Kaukāziešiem svētki ir saistīti ar rituāliem, šīs tradīcijas sakņojas tālā pagātnē.

Tieši Gruzijā tika atrastas senākās vīna ražošanas pēdas, un daudzi tosta meistara tēlu saista ar Kolhīdas karaļvalsti.

Šo ideju atbalsta izrakumu laikā Gruzijas rietumos atklāts atradums.  Neliels 5. -7.gadsimta (pirms mūsu ēras) bronzas amulets.  Tajā attēlots vīrietis ar vīna ragu rokā.

Statuete tika kristīta par tostu meistaru, un tās lielā bronzas kopija tika novietota Tbilisi centrā. Tomēr vēsturnieki uzskata, ka “tamadas” ir daudz vēlāka un drīzāk viduslaiku parādība.

Tradicionālie svētki atspoguļo simbolisku kalpošanu Dievam.

Tostu meistars pilda savdabīgu garīdznieka, parasti, viscienītākā un gudrākā cilvēka lomu. Agrāk tostu meistara meistarība tika mācīta no bērnības.  Augstienēs kulta un rituālu svētkos tostu meistars netika iecelts, viņa pienākumus pildīja klana vecākais.

Tostu meistaram pie galda bija liela ietekme. Piemēram, viesiem pirms došanās prom bija jālūdz atļauja. Tikai tosta meistaram bija tiesības izrunāt tostu, pārējie viesi varēja tikai attīstīt līdzīgu ideju.

Piemēram.

Pirmais tosts ir paredzēts Dievam vai pasaulei.

Otrais – vecākiem vai dzimtajai zemei.

Trešais – tiem, kas nav kopā ar mums utt.

Labs tostu meistars ir ne tikai improvizācijas dzejnieks, bet arī labs organizators. Viņam jājūt, cik daudz viesi ir izdzēruši, un, ja nepieciešams, jāpaaugstina vai jāsamazina dzeršanas temps.

Ideālā gadījumā tosta meistaram kopā ar viesiem vajadzētu piedāvāt tostu visiem, kas sēž pie galda. Turklāt, gruzīni viesu slavēšanu neuzskata par glaimiem.  Viņi uzskata, ka laipni vārdi padara cilvēku labāku.

Kā sengrieķu vīns atšķiras no mūsdienu.

Nav precīzi zināms, kas un kad izgudroja vīnu, taču ir kāda sena persiešu fabula. Tajā princese nolēma izdarīt pašnāvību, izdzerot raudzētas vīnogu sulas krūzi.

Saprotams, ka viņa nenomira, bet, gluži pretēji, uzmundrinājās. Visticamāk, vīns tika izgudrots nejauši.

Arheologi atrod senākās vīna pēdas Tuvajos Austrumos un Kaukāzā. Laika gaitā vīna kultūra pārcēlās uz Rietumiem un uz Vidusjūru.

Grieķija kļuva par pirmo lielāko vīna valsti.

Tās teritorijā bija zināmas 150 vīnogu šķirnes, kā rezultātā tika ražoti arī vīni.  Īpaši populāri bija Chios, Lesvos, Samos, Kipras, Krētas vīni.

Dzeršanas kultūra

Starp citu, tie biezumā un saldumā ļoti atšķīrās no mūsdienu vīniem. Lai vīns būtu saldāks un bagātāks ar aromātu, bija jāievero precīzs ražošanas process. Tikko novāktās vīnogas žāvēja uz paklājiņiem, gandrīz līdz rozīņu konsistences.

Tikai pēc tam no tām izspieda sulu (tā tika iegūts “salmu vīns”). Vēl viens salds vīns,  “pramniam” tika gatavots no raudzētas sulas. Tas pilienu pa pilienam tika izspiests zem  kaudzē sakrautam- nogatavojušos ogu svara.

Grieķi arī gatavoja vīnogu misu, lai piešķirtu vīnam papildu saldumu un pat biezumu. Grieķiem patika arī pievienot vīniem dažādas vielas. Viņi dzidrināja dzērienu, pasargāja to no bojāšanās, uzlaboja garšu vai piešķīra ārstnieciskas īpašības.

Pielietoja olīveļļu, sāli, pelnus, ģipsi, sasmalcinātus riekstus, rozīnes, garšaugus un garšvielas. Piemēram, timiānu, piparmētru, diļļu sēklas, koriandru, kanēli utt..

Vīni tika eksportēti uz dažādām valstīm milzīgās amforās.

Dzēriens tika filtrēts no piemaisījumiem, vārīts, lai samazinātu tilpumu, pievienots medus.

Tradīcija aromatizēt vīnu ar dažādām piedevām ir saglabājusies līdz mūsdienām. Piemēram, vermuts, kam pievienota vērmele un citi garšaugi.

Dzeršanas kultūra, Krievijā.

Senajā Krievijā svētki tika rīkoti visos sabiedrības slāņos.  Maltīte pie galda, kas tika papildināta ar grādīgo.

Svētki tika rīkoti pēc īpašiem noteikumiem. Saimnieks sagrieza maizi un pasniedza viesiem ar sāli, pēc maizes pasniedza dzērienus.

Jā! Tikai pēc tam – ēdienus.

Vīnu dzēra tikai īpašos gadījumos, galvenokārt tika izmantots barojošs medus. Šim dzērienam bija maz kopīga ar mūsdienu medalu. Medus tika sajaukts ar brūklenēm, ķiršiem vai avenēm.  Sulu vairākus gadus turēja mucās vai atklātās tvertnēs.

Dažreiz dzērienam tika pievienoti apiņi. Kopš 17. gadsimta medu sāka aizstāt ar degvīnu. Degvīns, vienkāršs destilāts no rudziem.

Krievu svētki vienmēr ir sava veida joku karš starp saimnieku un viesiem. Īpašnieks noteikti vēlējās pabarot un piedzirdīt viesi. Viesiem nācās pretoties un piekrist tikai pieklājības pēc. Daudzi būs dzirdējuši šādu teicienu, kad piedāvā vodku un tu negribi dzert.Dzeršanas kultūra

Ты что, меня не уважаешь!

Tajā pašā laikā, vajadzētu dzert ne pa jokam, “nemalkot, kā vistai”. Tas, kurš labprāt dzēra un ēda, parādīja, ka jūt cieņu pret saimnieku.

Ja galda saimnieks personīgi atsūtīja ēdienu un kausu ar dzērienu, obligāti bija jāpieceļas, jāpaklanās un jāizdzer kauss līdz apakšai.

Vecās tradīcijas tika saglabātas līdz Pētera I reformām, kad tika ieviestas asamblejas. Tad ēdiens kļuva otršķirīgs, un priekšplānā izvirzījās dejas, azartspēles un privātas sarunas.

Tajā pašā laikā saglabājās tradīcija konfrontēt saimnieku un viesus.

Piemēram, soda brilles tradīcija ir kļuvusi plaši izplatīta asamblejās. Sanāksmēs, kurās piedalījās Pēteris I, tika izmantota 1,5 litru “Lielā ērgļa” kausu.

Šādu kausu vajadzēja izdzert sausu! Starp citu, daudzas dzeršanas tradīcijas krievu kultūrā ir atnākušas līdz mūsu dienām. Kādas tu zini?

Latvieši.

Nav daudz tur ko teikt. Mēs mīlam alu. To mīl visi pie Baltijas dzīvojošie līdzcilvēki. Ja par tradīcijām, tad “Jāņi” ir vesela eposa vērti.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Dzeršanas kultūra, jūsu zināšanai fakti par alkoholu”

  1. vodka saka:

    Pamatā šņabis sastāv no ūdens un etanola ar ļoti niecīgiem citu vielu piejaukumiem. Tā raudzēšanā tiek izmantotas tādas dabīgas vielas, kā graudi un kartupeļi.

    Ir pieņemti speciāli ierobežojumi, lai šo dzērienu drīkstētu dēvēt par vodku. Parasti šī dzēriena stiprums ir no 50% lidz 100%. Alkohola sastāvs standarta Poļu, Lietuviešu un Krievu vodkās ir 40%, bet Eiropas savienība ir izveidojusi vienotu standartu, lai šņabi varētu dēvēt par “Eiropas Vodku” – 37.5%

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top