Digitālais eiro, kādi jaunumi un iespējamā ieviešana

Digitālais eiro.

Tas būtu Eiropas centrālās bankas digitālā valūta. Vai precīzāk, skaidrajai naudai līdzvērtīga elektroniska nauda. Digitālais eiro papildinātu iespējas, sniedzot cilvēkiem papildu maksāšanas līdzekļu izvēli.

Digitālais eiro, projekta iezīmes.

Elektroniskās naudas  maksājumu apstrāde būs bez maksas, un pati valūtas elektroniskā versija kļūs publiski pieejama, paziņoja Eiropas Centrālās bankas (ECB) valdes loceklis Fabio Paneta.

Tika teikts, ka ECB nevēlas konkurēt ar komercbankām un vākt digitālo eiro īpašnieku personas datus. Digitālā valūta (Digitālais eiro) var būt oficiāls centrālās bankas maksāšanas līdzeklis kopā ar skaidru naudu, tāpēc tiek uzskatīts par drošāku nekā depozīts komercbankā.

Digitālais eiro

ECB uzskata, ka digitālā eiro galvenajām funkcijām un galvenokārt darījumiem jābūt bez maksas, kā skaidras naudas maksājumiem.
Komercbankas dažkārt pauž bažas, ka līdz ar digitālās valūtas parādīšanos to pakalpojumi var kļūt lieki, taču ECB neplāno atvērt privātpersonām kontus.

Tas būtu, ka netiks piedāvāti tām tradicionālie banku pakalpojumi, piemēram, regulāru īres vai komunālo maksājumu automātisku debitēšanu. Šim darbam nepieciešami pakārtoti starpnieki, kas jau ir tiešā saskarē ar patērētājiem un tās būtu komercbankas.

Digitālais eiro, kad un kā?

ECB nodrošinās komercbankām rīkus digitālā eiro integrēšanai savās platformās vai izlaidīs savu lietojumprogrammu bezsaistes maksājumiem, taču komercbankas saņems tikai pamatfunkcijas.

Visbeidzot, attiecībā uz konfidencialitātes nodrošināšanu ECB netiecas mērķtiecīgi piekļūt pilsoņu personas datiem, taču pilnīga anonimitāte nav pieļaujama. Tāpēc likumdevēji Eiropā šobrīd strādā pie iespējamiem variantiem.

Digitālā eiro ieviešanas laiks vēl nav precizēts – centrālā banka vēl pēta tā ieviešanas aspektus.

Fabio Paneta, projekta vadošā persona, ir teicis, ka digitālais eiro ir paredzēts kā maksāšanas veids, bet ne vērtības glabātājs, kas prasa ierobežojumus līdzdalībai un maksājuma apjomam.

ECB galvenā loma būtu darījumu norēķini: tai nebūtu redzama individuālajos kontos. Tā vietā klienti izmantotu savu banku vai citu galveno finanšu pakalpojumu sniedzēju. Tādējādi ideja par elektronisko naudu ar tādu pašu rezervju nodrošinājumu kā tā fiziskajam ekvivalentam daļēji ir saistīta ar to, ka kāds kontrolēs šo procesu.

Ja tas realizēsies digitālo € varētu apmainīt pret banknotēm pēc kursa 1:1. Elektroniskā nauda būtu risinājums apstākļos, kad iedzīvotāji un uzņēmumi sāk dot priekšroku digitālajiem maksājumiem.

Visbeidzot, digitālā eiro ieviešana nodrošinātu eiro zonas iedzīvotājiem piekļuvi centrālās bankas naudai arī digitālā veidā, garantējot tās drošību un efektivitāti. Iespējams, ka dažādu ikdienas maksājumu veikšanai, papildus jau esošajai skaidrajai naudai.

Jāuzsver, ka skaidrajai naudai nekas nedraud un eiro, kā sistēma ir apņēmies turpināt tās nodrošināšanu. Elektroniskā nauda neaizstātu kādu no esošajiem naudas veidiem (skaidro un bezskaidro naudu), bet papildinātu to un piedāvās jaunas iespējas.

Digitālā eiro izpētes fāze turpināsies līdz 2023. gada oktobrim, un pēc tās tiks pieņemts galīgais lēmums par digitālā eiro projekta īstenošanu un, iespējams, uzsākts testēšanas un izstrādes posms.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top