Diendusa, vai tas ir atbalstāms pasākums pieaugušajiem

Diendusa.

Stundu pagulēt pēc pusdienām vai vakariņām ir patīkami, bet ne vienmēr noderīgi. Kādas ir reālās dienas miega briesmas? Temats interesants, kaut vai tāpēc, ka daudzi no mums ar šo paradumu netīši “grēko”.

Diendusa, vajag vai tomēr nē!

Doma par gulšņāšanu dienā daudziem un raksta autorei, nešķiet laba. Pret to kopš seniem laikiem saglabājušies aizspriedumi. Cilvēks, kurš atļaujas snauduļot, kad būtu jāstrādā, tiek uztverts kā sliņķis vai tāds, kurš negrib neko sasniegt.

Diendusa nav domāta arī tiem, kuri naktī mokās ar bezmiegu vai sūdzas par sliktu miega kvalitāti. Eiropas medicīnas universitātes zinātnieku grupa dalījās ar sava darba rezultātiem, kas norāda uz dienas miega iespējamo kaitējumu cilvēka veselībai.

Pētījuma laikā autori analizēja informāciju par 313 651 cilvēkiem. No šīs izlases 39% regulāri gulēja dienas laikā. Viņiem tika konstatēts, 34% lielāks risks saslimt ar sirds slimībām un vairākām citām patoloģiskām saslimšanām.

Mūsdienās daudzi ārsti šaubās par šo secinājumu patiesumu, taču, neskatoties uz to, pati statistika rada zināmas bažas. Turklāt ir grūti strīdēties ar faktu, ka dienas miegs ir slikti apvienots ar mūsdienu cilvēka dinamisko dzīves ritmu.

Diendusa

Ja tiek runāts par kaitējumu veselībai, tad kaitējuma grafikam un biznesa darbībai ir neapstrīdami nesavienojami aspekti.

Diendusa, kā atbrīvoties no šāda paraduma ?

Kā izveidot normālu nomoda un atpūtas režīmu? Galvenais iemesls, kāpēc par to ir jārunā ir miega trūkums naktī.
Vismaz 40% pilsētu iedzīvotāju darba nedēļas laikā izjūt miega trūkuma pazīmes. Miega trūkuma negatīvā ietekme uz veselību ir pierādīta, jo to raksturo.

1. Novecošanās procesa paātrināšanās.
2. Novājinās imunitāte.
3. Paaugstināts koronāro artēriju slimības, cukura diabēta un arteriālās hipertensijas attīstības risks.

Ja cilvēks aizmieg un pamostas vēlāk vai agrāk par organismam optimālo laiku, rodas traucējumi bioloģiskā pulksteņa darbā. Līdz ar to pastiprināta miegainība, slikta veselība, slimību attīstība. Tāpēc man ir pamatotas pretenzijas par Latvijā un Eiropā pieņemto pulksteņu grozīšanas neprātu.

Visticamāk, ka šis faktors izskaidro veiktā pētījuma rezultātus. Cilvēkiem, kuri gulēja dienas laikā, var rasties hronisks miega trūkums, un tas nepārprotami rada nopietnas veselības problēmas.

Diendusa, miega traucējumi.

Ja naktī ir pietiekami daudz laika gulēt, bet jūs joprojām vēlaties gulēt dienas laikā, tas var liecināt par vairāku slimību klātbūtni.

Bezmiegs. Nav nozīmes tam, cik ilgi tu gulēsi gultā, ja tu nevari aizmigt, tu negulēsi pietiekami priekš normāla miega daudzuma.

Obstruktīva miega “apnojas” sindroms.

Ja nezināji, tad paskaidrošu, ka miega laikā tev notiek biežas elpošanas pauzes. Lai cik tas briesmīgi neizklausītos, bet jūs guļat un neelpojat. Lai atsāktu elpošanas procesu, smadzenes ir spiestas bieži “pamosties”.  Līdz ar to, pēc tam, ir nespēja ieiet dziļā miegā, kas atbild par organisma pareizu atjaunošanos procesu.

Rezultāts ir bēdīgs, vājums, nogurums, miegainība dienas laikā, pieaugošs sirdslēkmes un insultu risks. Atcerieties, ka miega traucējumi ir slimība.

Ja ir bezmiega pazīmes vai iespējama “apnoja” (apstājusies elpošana, krākšana, paaugstināts asinsspiediens, svīšana naktī), noteikti sazinieties ar savu ārstu.

Ja esat pārliecināts, ka jums nav miega traucējumu, bet joprojām vēlaties dienas vidū gulēt, mēģiniet ievērot vienkāršus noteikumus. Ar mēnesi pietiks, lai miegs kļūtu dziļāks, koncentrētāks un izdevīgāks.

Noteikumi labam miegam.

Gulēt pēc regulāra grafika. Ej gulēt tajā pašā laikā un celies tajā pašā laikā, kā ierasts. Labāk koncentrējies uz celšanās stundu. Pamazām tiks izstrādāts skaidrs režīms.

Izvairieties no miega trūkuma. Ja jūtat, ka guļat par maz, izmantojiet vienkāršu padomu. Ejiet gulēt 15 minūtes agrāk nekā to darījāt vakar. Šīs 15 minūtes nav daudz, priekš grafika maiņas, tas tavus plānus neietekmēs, bet pēc nedēļas tu iegūsi gandrīz 2 stundas papildus veselīga miega.

Nodarbojies ar sportu. Ieteicams, 3-4 reizes nedēļā nodrošināt sev mērenas fiziskās aktivitātes – vislabāk skriešana, peldēšana vai aktīva braukšana ar velosipēdu. Ziemā slēpošana, slidošana utt.

Samaziniet kofeīna uzņemšanu. Īpaši iesaku pēcpusdienā iztikt bez šokolādes, tējas, kakao, kafijas utt.

Pavadiet vakarus mierīgi.

Divas stundas pirms gulētiešanas atsakieties no darba un nopietna stresa, iesaistieties saziņā ar ģimeni vai mājsaimniecības darbiem. Lieliski, ja varat nedaudz pastaigāties. Stundu pirms gulētiešanas samaziniet apgaismojumu, tas stimulē miega hormona melatonīna ražošanu.

Ēdiet vakariņas 3-4 stundas pirms gulētiešanas. Ideāli, ja vakariņu kaloriju saturs nepārsniedz 20% no dienas uzņemtā daudzuma.

Gulēt komfortabli. Guļamistabai jābūt tumšai, vēdināmai. Spilvenam jābūt ērtam. Ideāli piemēroti speciāli spilveni, kas palīdz gulēt bez sāpēm kaklā.

Atcerieties!

Cilvēks ir dienas būtne. Naktīs mēs guļam, dienā esam nomodā, tas mums ir dabisks ritms, kuru mainīt ir ārkārtīgi nevēlami. Uzlabojiet nakts miegu un mēģiniet negulēt dienas laikā, ja jūtat, ka nevarat iztikt bez dienas atpūtas, gulēt ieteicams ne vairāk kā 15-20 minūtes.

Protams, izņēmums ir cilvēki, kam ir smagas saslimšanas vai norit atlabšanas periods. Miega kvalitāti būtiski ietekmē arī alkohols, smags ēdiens un smēķēšana pirms miega.

Vēlēšanās nosnausties var uznākt arī spontāni, kad cilvēks pēkšņi jūtas noguris un nespēj produktīvi strādāt. Tādā gadījumā vislabāk ir ļauties miegam vai, ja tas nav iespējams, paņemt kaut vai īsu pārtraukumu un izkustēties, jo darbošanās tik un tā nebūs īpaši rezultatīva.

Eksperti uzsver, ka visvairāk tas attiecas uz tādām profesijām kā šoferi.

No vēstures liecībām.

Napoleons Bonaparts, kad viņam jautāts, cik daudz miega cilvēkam vajadzīgs, esot atbildējis: sešas stundas vīrietim, septiņas – sievietei un astoņas – muļķim.

Mārgareta Tečere esot naktsmieram atvēlējusi tikai četras stundas un regulāri gulējusi diendusu. Līdzīgi II pasaules kara laikā rīkojies Vinstons Čērčils.

Savukārt Alberts Einšteins laiku miegam neesot žēlojis, viņš naktī gulējis 10 stundas un nosnaudies arī dienā, kas ir bērnu un vecu cilvēku privilēģija.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top