Darba tirgus, prognoze par gaidāmo sabrukumu darba tirgū

Darba tirgus.

Pasaules Bankas eksperti ir brīdinājuši, ka nākamo piecu gadu laikā mākslīgā intelekta tehnoloģijas samazinās darba tirgu. Piemēram, ChatGPT un tā atvasinājumi “atņems” vai pārveidos aptuveni 25% darba vietu uz planētas.

Te būs iespējamā vieta TAVAI reklāmai! Nopietns reklāmdevējs gaidīts! Raksti vienosimies...

Sakiet ko gribat vai pat skaļi aplaudējiet progresam, bet 25% ir katastrofāls lielums, kas var ietekmēt ļoti daudzus cilvēkus. Transformācija attiecas uz digitālo tehnoloģiju ieviešanu, pāreju uz tīru enerģiju un piegādes ķēžu pārdali.

Analītiķi no Pasaules Bankas uzskata, ka pirmā mākslīgā intelekta ieviešana cilvēku ikdienas dzīvē pirmsākumos radīs traucējumus darba tirgū.

Tomēr, piecu gadu laikā situācija stabilizēsies un vairuma jauno tehnoloģiju ietekme kļūs diezgan pozitīva. Runājot par mainīgajām tendencēm profesijās, ChatGPT un analogu parādīšanās automatizēs vai aizstās pozīcijas, kas saistītas ar komunikāciju un procesu koordināciju.

Darba tirgusVienlaikus vajadzība pēc speciālistiem kiberdrošības, lielo datu (Big Data) un ilgtspējīgas pārvaldības tehnoloģiju jomās būs galvenie faktori nodarbinātības pieaugumā pasaulē.

Darba tirgus, prognoze ir draudoša.

Aptuveni 75% no 800 Pasaules Bankas aptaujātajiem uzņēmumiem atzina, ka grasās integrēt AI savā darbā, kā rezultātā tiks zaudēti līdz pat 26 miljoni darba vietu. Visticamāk, ka darbu zaudēs administratīvos un grāmatvedības amatos strādājošie, tostarp kasieri un grāmatveži.

Iepriekš Goldman Sachs analītiķi prognozēja, ka ģeneratīvā AI aizstās cilvēkus vismaz 18% darba uzdevumu un ietekmēs 300 miljonus darbavietu visā pasaulē.

Mazākie satricinājumi, kas tieši saistīti ar AI, skars tikai tās valstis, kurās dominē lauksaimniecības un amatniecības nozares.

Darba tirgus, kādas profesijas zudīs?

Mākslīgais intelekts varētu ietekmēt daudzas profesijas un radīt nepieciešamību pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Dažas no profesijām, kas varētu zust attīstoties mākslīgajam intelektam, varētu būt:

Darbinieki birojos, kas nodarbojas ar datu ievadi un apstrādi – mākslīgais intelekts spēj apstrādāt lielus daudzumus datu daudz efektīvāk un ātrāk nekā cilvēki.

Finanšu un grāmatvedības speciālisti – mākslīgais intelekts spēj izveidot precīzus un detalizētus finanšu modelus, kas var būt ļoti noderīgi finanšu nozarē. Tas varētu ietekmēt arī grāmatvedību, jo mākslīgais intelekts varētu automātiski ievadīt un konkretizēt datus.

Transporta un loģistikas darbinieki – ar autonomo transportlīdzekļu attīstību, kuri spēj paši braukt, transporta un loģistikas darbinieku skaits varētu samazināties.

Juristi un advokāti – mākslīgais intelekts varētu palīdzēt izveidot juridiskos dokumentus un analizēt tiesību aktus, kas varētu samazināt juristu un advokātu skaits.

Darbinieki rūpniecības nozarē – ar robotu attīstību, kas spēj veikt dažādas rūpnieciskās darbības, darbinieku skaits rūpniecības nozarē varētu samazināties.

Darba tirgus

Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka mākslīgais intelekts varētu arī radīt jaunas profesijas, kas būs saistītas ar mākslīgo intelektu, tā kā pastāvīgi attīstās jaunas tehnoloģijas un prasības uzņēmējdarbībā.

Darba tirgus, kā pārprofilēties jaunajiem apstākļiem?

Pārprofilēšanās ir process, kas ļauj cilvēkiem pielāgoties jaunajiem darba tirgus apstākļiem un kļūt konkurētspējīgākiem.  Padomi, kā veiksmīgi pārprofilēties jaunajiem apstākļiem darba tirgū:

Veikt novērtējumu savām prasmēm un zināšanām.

Svarīgi ir izvērtēt, kādas prasmes un zināšanas jums ir un kādas no tām varētu būt noderīgas jaunajā tirgus vidē. Izvērtējiet savu pieredzi, prasmes un vēlmes un sapratiet, kurās nozarēs un lomās jums varētu būt labākas iespējas.

Izglītības un apmācību kursi.

Meklējiet izglītības un apmācību kursus, kas var palīdzēt attīstīt jaunas prasmes un zināšanas. Šajās dienās ir pieejami daudzi tiešsaistes kursi, kuru mācību programmas ir pielāgotas mūsdienu tirgus vajadzībām.

Tīklošanās.

Piedalieties profesionālajos tīklos, lai iegūtu jaunas zināšanas, kā arī iepazītos ar cilvēkiem, kas strādā jaunajās nozarēs, kurās vēlaties strādāt.

Darba tirgus, pieredze un brīvprātīgais darbs.

Iesaistieties brīvprātīgajā darbā, lai iegūtu pieredzi jaunajā nozarē. Piemēram, varat darīt praksi uzņēmumā vai kādā projektā, kas var palīdzēt iegūt vēlamo pieredzi.

Izpratne par tirgus vajadzībām.

Uzmanīgi izpētiet tirgus un konkrētās nozares vajadzības. Šajā veidā varēsiet uzzināt, kādas prasmes un zināšanas jums vajadzētu attīstīt, lai būtu konkurētspējīgs jaunajā tirgus vidē.

Pārprofilēšanās ir izaicinošs process, kas prasa laiku un pūliņus, taču tas ir nepieciešams, lai būtu konkurētspējīgs un pielāgotos jaunajiem apstākļiem darba tirgū.

Labu Dienu!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *