Darba intervija, uzņēmums ar kuru nav vērts saistīt savu nākotni
Darba intervija.
Laba darba atrašana, ir katra darba meklētāja mērķis. Šāda mērķa īstenošana var būt sarežģīts pasākums. Kāpēc tā?
Tāpēc, ka jūs uzreiz nenojaušat, ka esat nokļuvis daudzsološā, bet pēc būtības sliktā uzņēmumā.
Darba intervija, kas ir kas?
Ir dažas pazīmes, kas liecina, ka labāk būtu “bēgt” no intervijas. Ne vienmēr ir viegli to uzreiz pamanīt, tāpēc ir svarīgi ieklausīties savā intuīcijā. Došu padomus, kas Tev var palīdzēt intervijā.
Jūsu potenciālais priekšnieks kavējas.
Ļoti kavējas!
Jūs atnākat uz interviju. Starp citu, precīzi norunātajā laikā. Sēžat un gaidāt. Jūs atkārtoti analizējat katru domu paredzētajā sarunā. Tomēr, joprojām nav direktora vai personāla vadītāja.
Ir pagājušas 40 minūtes, un jūs turpināt gaidīt. Pusstundu vēlāk situācija nemainās. Vislabāk jums šobrīd ir piecelties un doties prom. Jūsu laiks šajā uzņēmumā vairs netiek novērtēts. Maz ticams, ka kaut kas mainīsies, kad viņi jūs pieņems darbā.
Darba intervija, nav informācijas par uzņēmumu internetā.
Uzņēmumam nav savas mājas lapas. Uzņēmums nav pieminēts radnieciskos uzņēmumos. Tam jābūt lielākajam brīdinājumam. Nejauši, jūs atrodat informāciju par šo uzņēmumu. Noskaidrojas, ka uzņēmums ir izveidots un reģistrēts, kā juridiska persona pirms divām dienām.
Protams, interesanti būt kāda ļoti ienesīga biznesa priekšgalā un pēc tam teikt: “Es šeit strādāju kopš atvēršanas”! Tā var būt vilinoša ideja. Vai esat pārliecināts, ka šim uzņēmumam veiksies?
Vai jums tiešām, nav žēl sava laika, lai visu šajā vietā radītu no nulles? Izvērtē! Iesaku pagriezt muguru šādam darba piedāvājumam.
Intervijas laikā tev tiek piedāvāts cits darbs.
Jūsu CV (Curriculum Vitae) tika uzrakstīts konkrētam vēlamajam amatam. Jūs vēlaties strādāt tikai šajā amatā, nevis citā.
Intervija norit labi, bet pēkšņi personāla vadītājs piedāvā izmēģināt sevi pavisam citā darba pozīcijā. Iet runa par amatu, kas ir zemāks par to, uz kuru jūs sākotnēji pieteicāties.
Dažkārt šādā veidā personāla atlases speciālisti pārbauda darbinieku motivāciju. Vai arī varam runāt par pavisam citu situāciju. Tavas CV norādītās prasmes ir piemērotas darba devējam, bet kāds jau ir ieņēmis tavu amatu. Piemēram, drauga dēls vai tuva draudzene.
Jautājums ir tikai viens, kas zina, kad viņš vai viņa loloto vakanci atbrīvos. Vai ir vērts gaidīt? Vai vērts parādīt savu nedrošību un neizlēmību? Domāju, ka nē!
Svarīgi jautāt, jau intervijā.
Darba grafiks vai alga ir tēmas, no kurām personāla atlases speciālisti cenšas izvairīties. Varbūt šī informācija nebija pat norādīta amata aprakstā. Iespējams, ka algas lielums bija norādīts, bet kad jūs nolemjat precizēt šo jautājumu. Gadās, ka pirms līguma parakstīšanas, jums netiek atbildēts nekas konkrēts.
Tas ir milzīgs, pat ļoti noliedzošs “sarkans karogs”, kuram nekavējoties jāpievērš uzmanība. Ja jums par kaut ko tieši nestāsta, tad ar šo interviju un uzņēmuma politiku, pret strādājošo personālu, viss nav tik gludi.
Neviens nevēlas smagi strādāt par mazu algu. Ja nezini par konkrētu iespējamo grafiku un konkrētu algu, tad domāju, ka nav vērts šeit ilgāk uzkavēties.
Darba intervija, jūs esat vienīgais kandidāts.
Intervijas vietā nav neviena cita, izņemot jūs. Tas ir nedaudz pārsteidzoši, jo darbs nav vadošā amatā. Tu ieej personāla vadītāja kabinetā, pēc īsām pārrunām par turpmākajiem pienākumiem. Viņš ir gatavs tev piedāvāt un uzreiz piedāvā parakstīt līgumu.
Šķiet, ka viss ir vienkārši ideāli. Un kādi šeit “zemūdens akmeņi”? Padomājiet par to, kāpēc jūs esat vienīgais kandidāts un kāpēc jums netiek piedāvāti papildu intervijas posmi.
Piemēram, ar jūsu iespējamo tiešo darba vadītāju. Varbūt uzņēmums izmisīgi vēlas atrast kādu tieši šim amatam? Uzmanīgi izlasiet līgumu. Varbūt sliktākais ir rakstīts mazā drukā?
Ir vērts padomāt. Sagatavojiet savus jautājumus jau iepriekš. Parasti šādam pavērsienam var būt negaidīti apgrūtinājumi.
Ja jau bijāt vienīgais, sakiet, ka apdomāsiet piedāvājumu un atbildi dosiet rīt. Noskaidrojiet sīki par piedāvājumu.
Jums netiek piedāvāts parakstīt līgumu.
Pēc turpmāko pienākumu un darba apstākļu apspriešanas esat gatavs slēgt līgumu ar darba devēju. Tomēr, jums tas netiek lūgts. Personāla vadītājs tikai mutiski apliecina, ka būsiet ideāls darbinieks. Līgums it kā būtu jāsastāda jūsu tiešajam vadītājam, taču viņš šobrīd nav savā vietā.
Tālāk situācija var izvērsties šādi.
Jūs regulāri ejat uz darbu gandrīz mēnesi, bet jūsu vadītāja joprojām nav. Un tad viņš parādās, un izrādās, ka viņam nav vajadzīgs ne šāds speciālists, ne speciālists citam līdzīgam amatam.
Tā kā jūs jau esat pieņemts darbā un šķiet, ka jums darbs interesē, viņi ir gatavi jums piedāvāt darbu zemākā amatā. Nu alga, protams, nedaudz mazāka. Nekad nesāciet darba attiecības bez konkrēta, visaptveroša darba līguma.
Jums piedāvātais ir ļoti vilinošs.
Intervijā paziņotā alga šķiet pievilcīga. Pat ļoti! Tomēr, kad sāk jums lasīt bezgalīgu jūsu pienākumu sarakstu, jūsu galva sāk griezties no to daudzuma. Rodas jautājums vai tas viss būtu jādara vienam cilvēkam?
Droši vien, pēc uzņēmuma nostājas, tas ir JĀ! Rodas iekšēja pārliecība, ka jūsu priekšgājējam tas neizdevās. Starp citu, šeit derētu pajautāt, kas notika ar darbinieku, kurš ieņēma šo amatu pirms jums.
Ja viņš atgūstas no nervu spriedzes, jo bija pārāk daudz darba. Vai viņš apmeklē dusmu menedžmenta kursus, jo ir noguris atbildēt priekšniekam par savām un citu kļūdām. Iesaku noskaidrot, ja tas ir tā, tad noteikti ir pienācis laiks doties prom.
Attiecības starp darbiniekiem.
Darba intervijā atklāti jautā, ko jūs domājat par darba vietas “kutelīgiem” darba romāniem? Padomā! Vai jums rodas iespaids, ka normālām darba attiecībām vajadzētu izskatīties nedaudz savādāk.
Kas slēpjas aiz šīm nepārprotamajām frāzēm no priekšnieka. Piemēram, “Mīļo Kitij, uzvāri man kafiju”. Principā tā nevajadzētu būt? Protams, tas nenozīmē, ka ar tevi viss būs tāpat. Bet kurš garantēs, ka tā nebūs?
Situācija ir vēl sliktāka, ja jums atklāti par to jautā. Ar tiem pašiem mājieniem un iespējamu romānu ar priekšnieku.
Saprotu, tas viss ir vienkārši briesmīgi, ja vīriešu kārtas priekšnieks uzdod šādus jautājumu sievietei.
Varbūt viņu sākotnēji neinteresēja jūsu profesionālās prasmes un viņš vienkārši neskatījās tālāk par CV fotoattēlu. Domāju nav vērts šeit uzkavēties ilgāk.
Jums ir intervijas ar diviem vadītājiem vai vairākiem.
Starp citu, izrādās, ka pēc satura tās ir ļoti strīdīgas intervijas. Jūs jau iepriekš brīdināja, ka darbā pieņemšana tiks veikta vairākos posmos.
Tomēr, kurš gan varēja zināt, ka jūsu tiešais vadītājs un uzņēmuma vadītājs ir tik dažādi cilvēki un viņu prasības pret pretendentu krasi atšķiras?
Padomā uzreiz!
Vai esi gatavs pakļauties diviem priekšniekiem, kuri no tevis gribēs pavisam dažādas lietas? Viņi, iespējams, nespēs nonākt pie kopīga viedokļa daudzos jautājumos. Uzminiet, kurš par to būs atbildīgs? Protams, ka jūs! Vai tas būs jūsu labākais darbs? Domāju, ka nē.
NODERĒS!
CV paraugs.
Paraugs izdrukai.