Cigoriņi, daudz labu īpašību un kafijas aizstājējs

Cigoriņi.

Tas ir daudzgadīgs, 15 – 150 cm augsts kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Cigoriņu (Cichorium intybus) tautas medicīnā lieto gan saknes, gan lakstus. Lieto kuņģa sekrēcijas un ēstgribas veicināšanai, aknu un žultspūšļa slimību ārstēšanai.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Jaunas, svaigas cigoriņu lapas lieto salātiem, tie ieteicami, slimojot ar mazasinību, jo satur dzelzi. Grauzdētas cigoriņu saknes plaši izmanto kā kafijas aizstājējs.

Cigoriņu sakne kalpo kā vērtīgs produkts uzturam, plaši to izmanto konfekšu un tortu, kafijas un tējas dzērienu pagatavošanā, piešķirot specifisku garšu, aromātu un nokrāsu.

Cigoriņi, pielietojums.

Ārstnieciskā nolūkā izmanto visu augu. Cigoriņu saknēs ir rūgta ekstraktviela, taukvielas, miecvielas, olbaltumvielas, pektīns, C, B1, E vitamīns, ēteriskās eļļas, minerālsāļi un liels daudzums mikroelementu.

Ārstnieciskiem cigoriņa preparātiem piemīt pretmikrobu, urīndzenoša, nomierinoša un apetīti veicinoša iedarbība.
Cigoriņi satur B vitamīnus un askorbīnskābi. Veicina izturību pret stresu un paaugstina imunitāti.

Pēc tautas ticējumiem cigoriņi ir ne tikai vitamīnu krātuve, tie pasargā no “ļaunas acs” un kas interesanti, paildzina jaunību.

Salātiem pievieno lapas, stublājus un pat cigoriņu ziedus. Cigoriņam ir spēcīga sakne. Cigoriņu sakne ir bagāta ar inulīnu, satur vitamīnus, kāliju, augu cukurus. Sakni izrok, mazgā, smalki sagriež un žāvē.

Ja kas, hipertensijas profilaksei ieteicamas no rītiem izdzert cigoriņu dzērienu ar medu un citronu. Es pat teiktu garšīgi!

Cigoriņi, pret ko lieto.

Ārstniecībai cigoriņu izmanto kopš seniem laikiem. Augs izsenis lietots uzturā – kurš gan nav dzēris, tad vismaz dzirdējis par cigoriņu kafiju! Organismu iepriecinās arī salātiem pievienotas auga lapas.

Cigoriņa saknes un lakstus lieto kuņģa darbības un ēstgribas veicināšanai, kā diurētisku vai vieglu caurejas līdzekli, aknu un žultspūšļa slimību ārstēšanai.

Cigoriņi

Regulāri lietojot cigoriņus, tiek uzlabota zarnu mikroflora, līdz ar to uzlabojas imūnsistēmas darbība, tiek mazināts onkoloģisko slimību attīstības un trombu veidošanās risks, novērsta aknu aptaukošanās, kavēts novecošanās process.

Palielinās darbspējas un noturība pret stresu, pazeminās cukura līmenis asinīs, uzlabojas vielmaiņa, sirds un asinsvadu sistēmas darbība, reproduktīvās funkcijas. Cigoriņiem piemīt pretiekaisuma īpašības, tie regulē vairogdziedzera darbību.

Ja kas, Igaunijā un Vācijā iecienīts dzēriens ir kafija ar cigoriņiem. Latvijā lieto mazāk, bet skaidru ziņu par to nav.

Kafija ar cigoriņiem:

1 tējkarote maltas kafijas
2 grami maltu cigoriņu
40 grami krējuma
20 grami cukura
10 grami pūdercukura.

Kafiju un cigoriņus aplej ar karstu ūdeni. Ļaujiet tai pagatavot. Saputo saldo krējumu un cukuru gaisīgās putās. Caur sietiņu lej kafiju tasītēs. Virsū liek putas, pārkaisa ar pūdercukuru.

Cigoriņi un tēja.

Vienu tējkaroti cigoriņa saknes aplej ar 1/4 litru auksta ūdens. Uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai un vāra 2-3 minūtes. Celms. Dzert ar medu.

Cigoriņu barojošais dzēriens.

Glāzē verdoša piena ielieciet 1/3 tējkarotes cigoriņu un divas tējkarotes medus.

Cigoriņus var izmantot, lai konditorejas izstrādājumiem piešķirtu patīkamu kafijas garšu un krāsu. Lai to izdarītu, gatavojot mīklu, jums jāizmanto cigoriņu novārījums ūdenī vai pienā.

Cigoriņi, tradicionālās medicīnas padomi.

Liesas slimībām: glāzē verdoša ūdens – 20 gramus sasmalcinātas cigoriņa saknes. Brūvējiet, ļaujiet tai brūvēt stundu. Ņem 1-2 ēdamkarotes 3 reizes dienā.

Aknu slimībām: 2 ēdamkarotes cigoriņu uz 0,5 litriem verdoša ūdens.  Pievienojiet 2 ēdamkarotes medus un tējkaroti augļu etiķa. Karstu buljonu dzert dienas laikā, bez ierobežojumiem.

Plaušu slimībām, bronhīta un laringīta profilaksei: pagatavo cigoriņu saknes un māteszāles lapu novārījumu (1:1). 3 ēdamkarotes maisījuma uzvāra ar 2 glāzēm verdoša ūdens. Šo novārījumu ir labi dzert karstā vannā.

Aritmijai: Viena tējkarote sasmalcinātas cigoriņa saknes, ielej 2 tases ūdens un uzvāra. Atstāj uz 1-2 stundām. Izkāš, pievieno 1 tējkaroti medus. Lietojiet ½ tasi 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Pret aptaukošanos: 1/2 tase cigoriņu novārījuma (1 ēdamkarote sasmalcinātu sakņu uz 0,5 litriem ūdens) 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.

Ekzēmai, audzējiem un hroniskām brūcēm: noslaukot ar spirta tinktūru vai cigoriņu saknes novārījumu.

Cigoriņu novārījums ir lielisks līdzeklis akmeņu izvadīšanai no aknām un nierēm. Tam ir diurētiska iedarbība, to ieteicams lietot augsta asinsspiediena gadījumā.

Cigoriņus nav ieteicams lietot varikozām vēnām un hemoroīdiem.

NODERĪGI.

Cigoriņu kafiju vislietderīgāk dzert ar maisījumu no pieneņu, diždadža, vārpatas saknes, ar soju, mežrozītes sēklām, protams, visas šīs piedevas vispirms apgrauzdē un pēc tam samaļ kafijas dzirnaviņās.

Latvijā no cigoriņu saknes gatavo aukstu dzērienu ar medu, ābolu sulu un citronu, bet Igaunijā – olu kafiju. Ar cigoriņiem aromatizē augļu–ogu tēju.

Cigoriņus var izmantot bērnu uzturā kā vērtīgu kafijas aizstājēju. 1 līdz 2 tējkarotes sausā pulvera izšķīdina tasītē karsta ūdens, pievieno pienu vai krējumu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *