Cianotipijas tehnikā veidota izstāde Liepājā.
Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:
Liepajniekiem būs iespēja skatīt cianotipijas tehnikā veidotu izstādi „CIANO CAMERA”.
No 2. septembra līdz 30. septembrim Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā varēs apskatīt mākslinieka Aivara Rozenbaha izstādi ‘’CIANO CAMERA’’.
Izstādes atklāšana 2. septembrī plkst… 17.00
„Ciano camera” ir ceturtā mākslinieka Aivara Rozenbaha cianotipijas (cyan – no grieķu valodas „tumši zila viela”) tehnikā veidotā izstāde.
Izstādītā kolekcija sastāv no vairāk kā divdesmit cianotipijas tehnikā veidotiem dabas objektu tvērumiem, kuri veidoti, izmantojot netradicionālu fotogrāfēšanas metodiku.
Modernā laikmeta digitalizāciju raksturo laika deficīts, taču fotogrāfija tās klasiskajā izpratnē, tieši pretēji, ir par laika apstādināšanu.
Darbos fiksētie mirkļi uzsver kontrastu starp dabu un fotostāstu, kopumā veidojot citu – nosacītu realitāti. Alternatīvās fotogrāfijas metodes īsteno informācijas, izteiksmīguma un vispārinājuma simbiozi mākslas darbā.
Fotogrāfs mg.art Aivars Rozenbahs (dz.1954.g.) dzīvo un strādā Liepājā, ir lektors Liepājas Universitātē, pasniedz foto mācību dizaina specialitātēs un Liepājas bērnu un jaunatnes centrā vada mākslas foto studiju “Abpus”.
Mazliet par cianotipiju …
Cianotipijā par pamatu ņem fotogrāfiju, kuru apstrādā datorā, tad printē uz plēves.
Citu materiālu – papīru, zīdu – noklāj ar īpašu ķīmiju, veidojot fonu, tad uzliek plēvi, uz kuras ir fotogrāfija, un to ar saules vai mākslīgās saules gaismu silda, un rodas zils mākslas darbs citā matērijā.
Jēdziens «cyan» ir cēlies no grieķu vārda, kas tulkojumā nozīmē «zils».
1842. gadā angļu zinātnieks un astronoms sers Džons Heršels izgudro cianotipijas procesu.
Cianotipijas attīstības rezultātā vārdu «cyan» sāk lietot arī krāsas nozīmē, tā ir debesszila, gaiši zila, daži to dēvē par zaļganzilu.
Cianotipija ir viens no pirmajiem fotoprocesiem, šo tehniku iesākumā pārsvarā lietoja amatieri – botāniķi fotogrammu izgatavošanai.
Vēlāk to, sauktu arī par «blueprint» (zilā izdruka), izmantoja fotoreprodukciju izgatavošanai no rasējumiem.
Mūsdienās fotomāksliniekiem cianotipija un tai līdzīgas fototehnikas ir alternatīva digitālajai fotogrāfijai.