ChatGPT Dievs, iniciatīva kuras pamatā neziņa un šaubas

ChatGPT.

Nav pārsteidzoši, ka parādās lētāki un pieejamāki viena un tā paša ChatGPT analogi. Viss iet uz to, ka drīz mūs pārklās burtiski “uz ceļgala” radītu neironu tīklu modeļu vilnis. Starp citu, ir skaidrs, ka neviens šo bumu īsti nekontrolēs un kuru iespējas neviens nezinās.

ChatGPT, vai uztraukums pamatots?

Vairāk nekā 1400 IT nozares pārstāvju, tostarp Īlons Masks un Stīvs Vozņaks, parakstīja atklātu vēstuli. Aicinot uz laiku apturēt plaša mēroga eksperimentus ar mākslīgo intelektu un neironu tīkliem.

Viņi uzskata, ka mākslīgais intelekts, kas ir salīdzināms ar cilvēku, rada nopietnus draudus sabiedrībai un visai civilizācijai. Par kādiem draudiem ir runa, viegli saprast no anekdotes, ko Īlons Masks publicējis sociālajos tīklos:

«Agnostiķi tehniķi nolēma izveidot mākslīgo superintelektu, lai noskaidrotu, vai ir Dievs. Visbeidzot, pabeidzot uzdevumu, viņi uzdod šo jautājumu. AI atbild: “Tagad ir, pamuļķīši!”

ChatGPT nekontrolētā darbība.

Neironu tīklu var piesaistīt pašnāvībai Fakts, ka mākslīgais intelekts ir kļuvis par draudu sabiedrībai un dažu cilvēku dzīvībām, kļūst acīmredzams no citām pēdējo dienu ziņām.

Kāds Beļģijas iedzīvotājs, aizrautīgs ar vides jautājumiem, sešas nedēļas apsprieda vides jautājumus ar neironu tīklu, pēc tam izdarīja pašnāvību. Viņa atraitne beļģu izdevumam “L’Avenir” stāstīja, ka viņu ģimene ir diezgan pārtikusi, bet viņas vīrs kļuva apsēsts ar vides problēmām.

Noslēdzās sevī, viņa vienīgais sarunu biedrs pēdējā laikā bija neironu tīkls. Viņš ar viņu sazinājās nepārtraukti, un šīs sarunas ieguva arvien mistiskāku raksturu. Neparasti bija, ka vīrietis dalījās ar mākslīgo intelektu savās domās par pašnāvību, AI viņu neatrunāja, bet, gluži pretēji, iedrošināja ar vēstījumu:

“Mēs dzīvosim kā vienots veselums, mūžīgi debesīs.”

Pēc tam beļģis izdarīja nenovēršamo, pašnāvību. Tagad policija apsver, vai par cilvēku novešanu līdz pašnāvībai var saukt pie atbildības datora algoritmu.

Skaidrs, ka “traks” kaimiņš, kurš izdomā tenkas un nepazīstams sarunu biedrs sociālajos tīklos arī var novest cilvēku līdz pašnāvībai. Taču, tā kā mums apkārt ir pietiekami daudz šādu “labvēļu”, vai ir vērts viņu skaitu pavairot, pievienojot viņiem mākslīgo intelektu.

Doma, kuru ir vērts daudz reižu pārdomāt, līdz izdarām galīgo secinājumu. Ceru, ka piekritīsi, ka steidzīgi pieņēmumi un secinājumi šeit ir nevietā.

ChatGPT, vai esat pārliecināts, ka runājat ar cilvēku?

Neironu tīkli attīstās pārāk strauji, un tas var būt satraucoši ne vienam vien. Vēl nesen saziņa ar mākslīgo intelektu bija programmētāju un augstprātīgu zinātnieku daļa. Taču OpenAI izstrādātā ChatGPT robota vai bota parādīšanos 2022. gada beigās ieviesa ko jaunu.

Tagad boti ar mums sazinās tā, ka tos ir gandrīz neiespējami atšķirt no dzīviem sarunu biedriem. Piemēram, tērzējot ar draugu sociālajā tīklā, vairs nevari būt drošs, ka tieši viņš tev raksta, nevis viņa iegādātā datorprogramma.

Nav tālu tā diena, kad katram būs savs bots, un viņi mūsu vietā sazināsies internetā: apsveiks viens otru dzimšanas dienā, liks simpātiju un antipātiju klikšķus, vadīs svētkus utt. Mēs tur tikai reizēm paskatīsimies: nu kā tur “manējais”, kā uzvedas?

ChatGPT, maldinās reālajā dzīvē.

Stenfordas universitāte ir izstrādājusi paplašinātās realitātes brilles, kas palīdz sarunāties ar AI palīdzību. Pēc kāda piezīmes noklausīšanās ierīce acumirklī ģenerē atbildes frāzes, parādot tās monokļa displejā. Lietotājs varēs skaļi nolasīt kaut ko no piedāvātā.

Brilles varētu būt līdzīgas šim variantam.

ChatGPTTagad iedomājieties, ka esat ieradies uz randiņu (vai biznesa tikšanos) un sazinieties ar cilvēku, kurš jūs patīkami pārsteidz ar savu erudīciju. Viņš ir gatavs turpināt sarunu par jūsu mīļāko grāmatu un par jūsu retas šķirnes suni, viņš viegli citē Šekspīru, viņš zina, kuras valsts galvaspilsēta ir “Vagadugu”.

Lai tevi nemulsinātu ar neziņu paskaidrošu. “Vagadugu” ir Burkinafaso galvaspilsēta, administratīvais, sakaru, kultūras un ekonomiskais centrs. Tā ir arī valsts lielākā pilsēta, kurā 2019. gadā dzīvoja 2 453 496 iedzīvotāji.

Pēc šādas sarunas, jūs atgriežaties mājās varat domāt, ka ne velti esat patērējis divas stundas ar šo erudīto cilvēku. Taču nezināt, ka visu šo laiku runājāt ar neironu tīklu.

IChatGP vai paspēsi ielēkt aizejošā vilcienā?

“AI sistēmas var radīt nopietnus draudus sabiedrībai un cilvēcei, kā liecina plaši pētījumi un to atzinušas vadošās laboratorijas,” teikts atklātā virtuālā vēstulē, kuru parakstījuši 1449 IT zinātnieki, inženieri un uzņēmēji.

Tāpēc inacitatīvas piekritēji aicina visas AI laboratorijas nekavējoties vismaz sešus mēnešus pārtraukt AI sistēmu apmācību, kas pārsniedz GTP-4 jaudas. Šai pauzei ir jābūt publiskai un pārbaudāmai, aptverot visus galvenos dalībniekus. Ja pasākums netiek ātri īstenots, valdībām ir jāiejaucas un jānosaka moratorijs.

Aicinājuma autori sūdzas, ka daudzas zinātniskās grupas ir iesaistītas “nekontrolētā sacīkstē”, lai radītu un ieviestu AI sistēmas, savukārt paši radītāji nespēj saprast un pārliecinoši kontrolēt savu gara darbu, prognozējot tā uzvedību.

Fakts ir tāds, ka pēdējos mēnešos šajā jomā veidojas ažiotāža: IT izstrādātāji cenšas viens otru apsteigt un izlaist jaudīgākus neironu tīklu modeļus.

Iesaistīti milzu uzņēmumi, kā Google, Apple, Baidu, Amazon, gan neatpaliek mazāki jaunie uzņēmumi. Ikviens cenšas sekot līdzi, lai “ielēktu ātrvilcienā”, jo šķiet, ka tas virzās uz jauno “El Dorado”.

AI tirgus pieaug par 15-17% gadā un, pēc ekspertu domām, sasniegs 1,2 triljoni ASV dolāru līdz 2030. gadam. Tāpēc atklātās vēstules autori aicina virzīt centienus esošo AI produktu pilnveidošanā, lai tie kļūtu precīzāki, drošāki un pārskatāmāki.

Tomēr, der aizstāvēt ChatGPT

Patiešām, zināmas bažas ir gan sabiedrībā, gan mākslīgā intelekta izstrādātāju vidū, taču šaubos, ka šī iemesla dēļ pētījumi būtu jāaptur.
Nav skaidrs, kā praksē īstenot iniciatīvas autoru piedāvāto. Dažas valstis var ratificēt šādu dokumentu, bet citas ne. Ņemot vērā sarežģīto pašreizējo starptautisko situāciju, visticamāk, tā arī būs.

Neviens nevar garantēt, ka AI attīstība neturpināsies aiz slēgtām durvīm. Galu galā ir militāras organizācijas, kas šādai iniciatīvai vienkārši uzspļaus.

Kam šis “trauksmes zvans” ir adresēts, nav skaidrs. Tāpat nav skaidrs, ko paši inacitatīvas autori varētu darīt. Visa šī situācija liek domāt, ka AI jomā notiekošo (pieņemot likumus, piešķirot finansējumu, izveidojot organizācijas utt.) parasti neviens nekontrolē.

Tātad, nākotnē mums iespējams būs savs virtuālais DIEVS!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

3 Atziņas “ChatGPT Dievs, iniciatīva kuras pamatā neziņa un šaubas”

  1. Ronans saka:

    Jāāā, liela daļa PR speciālistu, programmētāju, mākslinieki/ilustratori, komponisti, ziņu aģentūru darbinieki un citi digitālo produktu veidotāji ne pārāk tālā nākotnē zaudēs darbu

  2. Aicis E saka:

    Ja runājam par apdraudējumiem cilvēcei, tad lielākās briesmas rodas no “ChatGPT” spējas analizēt, ģenerēt un apstrādāt datorprogrammu kodu.

  3. CHpakkrit saka:

    Apdraudējums ir reāls no politiķiem. Ir jāuzmanās, lai mēģinājumi ierobežot satura ģenerēšanas rīkus nekļūst par attaisnojumu varai, īpaši pārņemt savā kontrolē publiskās informācijas telpu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top