Cenu kāpums, sasniedzot vēsturiski augstākos cenu līmeņus
Cenu kāpums.
Dārgāka elektrība, gāze, pārtika, ražošanas izmaksas. Par to visu publiskā telpa viļņojas jau labu brīdi, taču pavisam drīz cenu pieaugumu sāksim just arī gluži taustāmi.
Cenu kāpums liepājniekus var padarīt agresīvus.
Palasi par to, kas notiks un tev arī var uznākt agresivitātes uzplūdi. No 2022.gada 1.janvāra atkarībā no patēriņa apmēra gāzes cena pieaugs robežās no 54,2% līdz 93%
Saskaņā ar AS “Latvijas Gāze” aprēķinu mājsaimniecībām, kas gāzi izmanto plītiņās ēst gatavošanai, tarifs varētu pieaugt par 54%, savukārt mājsaimniecībām, kas gāzi izmanto apkurei, - par 93%.
Cenu kāpums elektrībai.
Vidējā elektrības vairumcena “Nord Pool” Latvijā novembrī bija 167 eiro par MWh, kas vairāk nekā trīskārt pārsniedz vidējo cenu pēdējo trīs gadu laikā.
Taču decembrī jau piedzīvoti īpaši neprātīgi cenu rekordi, atsevišķās stundās virs 600 un pat virs 1000 eiro par MWh.
Sabiedrības neapmierinātība ir viegli saprotama, galu galā arī jebkurš ražotājs vai pakalpojumu sniedzējs savā maciņā pamanīs gan to pašu dārgāko elektrību, gan pārtiku, un prieku tas nesagādās nevienam.
Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, novembrī patēriņa cenas Latvijā palielinājās par 7,5 % salīdzinājumā ar 2020. gada novembri, savukārt tikai kopš šī gada augusta patēriņa cenas Latvijā ir augušas par 3,7 %.
Tāpat kā saslimstot cilvēks grib zināt, kas ir izraisījis veselības problēmas, mēs, gluži kā daudzi citi, cenšamies izprast sadārdzinājuma veidošanās iemeslus. Viens no tiem nepārprotami ir pieaugošās degvielas cenas, kuru kāpumu pamanījis teju ikviens, kurš izmanto motorizētos pārvietošanās līdzekļus
Pašreizējais energoresursu cenu līmenis, ja tas saglabāsies ilgākā laika periodā, nozīmēs ne tikai tālāku cenu kāpumu, bet būtiski apdraudēs arī Latvijas ekonomikas izaugsmes iespējas.
Cenu kāpums un procenti.
Piemēram, veselības aprūpe gada laikā sadārdzinājusies par 3,0%, sakari par 1,6%, atpūta un kultūra 2,9%, izglītība par 1,8%, restorāni un viesnīcas par 4,1%, dažādas preces un pakalpojumi par 3,6%.
Sasummējiet visu un saprotiet, ka pēc Kariņa teiktā “Draugi nu vairs nav labi!” būs jādzīvo vismaz visu nākamo gadu.
STARP CITU!
Ekonomikas ministrija koalīcijas vērtēšanai bija piedāvājusi priekšlikumu par terminētu PVN likmes samazināšanai elektroenerģijai no 21% uz 5%.
Ja kas!
Gada laikā AS LG apkures gāzes cena (gāzes katls ) cēlusies vismaz 2 reizes, tātad PVN šogad valsts saņems no mums 2 reizes vairāk! Pat samazinot nodokli uz 5%, pie tādām cenām, budžets nezaudēs ne nieka.
Kompensācijas pabalstiem būtu jābūt 200-300 eiro uz ģimeni, jo reālais izmaksu pieaugums būs pat lielāks. Pat nezinu, vai būs pieklājīgi novēlēt Laimīgu Jauno gadu! Laikam šoreiz vietā paklusēt.
Labu Dienu!
Visdārgākie Ziemassvētki Latvijas vēsturē!
Daži produkti gada laikā sadārdzinājušies pat par 50%. Eksperti ir vienisprātis, ka tuvākajā nākotnē pārtika kļūs vēl dārgāka.
Visticamāk, šogad mājsaimniecībām Ziemassvētku tēriņi būs krietni lielāki, ja ģimene svētkus nolems svinēt ar pirmspandēmijas vērienu.