Caurspīdīga koksne, alternatīva plastmasai un stiklam

Caurspīdīga koksne.

Tā nav fantastika, bet gan reālu pētījumu rezultāts. Indijas zinātnieku pētījums pierādīja, ka var būt “caurspīdīga koksne”. Tā var kļūt par videi draudzīgu un tehniski progresīvu alternatīvu vispirms plastmasai un pēc tam stiklam.

Tāda koksne ir piemērots caurspīdīga iepakojuma, logu un pat automašīnu vējstiklu ražošanai. Caurspīdīgas koksnes izgatavošanas tehnoloģija ir gatava. Zinātnieki apgalvo, ka tādu izstrādājumu ražošana var notikt diezgan ātri.

“Caurspīdīga koksne”, kā materiāls.

Tā var aizstāt videi kaitīgas plastmasas, kas balstītas uz naftas bāzes. Piemēram, polipropilēnu, polivinilhlorīdu (PVC), akrilu, polietilēnu utt.

Caurspīdīgo koksni 1992. gadā, kā sava zinātniskā darba blakusproduktu, atklāja vācu zinātnieks Zigfrīds Finks.

Atklājuma būtība ir tāda, ka no koksnes tiek noņemts tāds dabiskas izcelsmes biopolimērs kā lignīns, un tā vietā tiek ieviests viens vai otrs caurspīdīgs plastmasas materiāls.

Šāda darbība pasliktina caurspīdīga koka vides īpašības, bet, salīdzinot ar tīru plastmasu, negatīvā ietekme būs daudz mazāka.

Plastmasu izmanto kā stikla nomaiņu, jo stikls ir trausls. Tomēr caurspīdīga koksne ir vēl labāka alternatīva no vides viedokļa, kā liecina jaunā materiāla dzīves cikla analīze.

Caurspīdīga koksne

No vides un ekonomikas viedokļa caurspīdīgā koksne jau tagad var būt labākā alternatīva plastmasai, kas dabā praktiski nesadalās. Pēc ANO datiem, pasaulē šobrīd tiek emitēti līdz 400 miljoniem tonnu gadā.
Runājot par stikla nomaiņu, caurspīdīgs koks piecas reizes labāk saglabā siltumu, tādējādi ietaupot enerģiju. Turklāt tas neplīst un ir elastīgs, kas dod iespēju arhitektoniskiem risinājumiem.

Caurspīdīga koksne pamatā ir veidota, izmantojot plānas koka šķēles, un tai ir laba izturība kā parastam kokam, taču tā ir vieglāka.

Spēja piešķirt tai daudzas un uzlabotas īpašības, iekļaujot tajā specializētus materiālus, padara to par unikālu biomateriālu dažādiem lietojumiem,” intervijā sacīja pētījuma autori.

Pirms šī pētījuma parastā metode caurspīdīgas koksnes radīšanai bija lignīna aizstāšana ar metakrilāta polimēriem. Indijas zinātnieki izmantoja nātrija hlorītu, lai atdalītu lignīnu, un pēc tam to piesūcināja ar īpašu epoksīda savienojumu.

Tiek uzskatīts, ka ierosinātajai metodei ir daudz mazāka ietekme uz vidi. Šī tehnoloģija ir labāka par polietilēna ražošanu, taču videi draudzīguma ziņā tā joprojām ir zemāka par stikla ražošanu.

Zinātnieki ir pārliecināti, ka laika gaitā viņi nāks klajā ar efektīvu tehnoloģiju koka ražošanai, lai aizstātu stiklu, kas mainīs ideju par būvniecību un pat viedtālruņu ekrānu ražošanu.

Ko nu! Vai mainīsim savus pakešu plastmasas logus? Domāju ka nē, šāds risinājums pagaidām pieskaitāms pie eksotiska un dārga risinājuma.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top