Būsim zinoši gleznu pazinēju aprindās, kā atpazīt slavenību darbus

Raksts nav domāts gleznu pazinējiem.

Jā! Un zinošu ekspertu uzmanībai. Uzrunāšu cilvēku kopu, kas ir tālu no glezniecības un dižgara darba novērtējuma specifikām zināšanām. Lai būtu jautrāk un saistošāki ietveršu dažu labu humora daļu aprakstot mākslinieka gleznošanas manieri.

Ar ko tad sāksim?

Sāksim ar to, ka lielākā daļa gleznu, ko mēs mirstīgie (domāju tautiešus, kas nav sazagušies miljonus) parasti aplūkojam ir viltojumi.

Īstie mākslas darbi ir bagātos muzejos un privātkolekcijās. Starp citu nav 100% garantija arī par šo darbu autentiskumu.

Kāpēc tā ?

Mums jāapzinās, ka varam spriest tikai par sliktiem viltojumiem, kas atklāti, jo labie viltojumi joprojām karājas pie sienām…

Atkarībā no oriģināldarba autora popularitātes un pakaļdarinājuma kvalitātes viltojumu cena var svārstīties no dažiem simtiem līdz pat vairākiem miljoniem latu. Tātad tas ir ienesīgs biznes.

Prasmīgs viltotājs, kurš spēj atveidot gan oriģināldarba krāsas triepienus, perspektīvu un citas detaļas, var aizbildināties, ka darbs ir slavena meistara pazīstama darba mazāk zināms variants un parasti netiek sodīts.

Pats paradoksālākais ir, ka dažus no „mākslas pircējiem” maz vai vispār nenodarbina gleznas izcelsme, ja tikai to uzskata par īstu viņu sociālajās aprindās.

Ja kāds no jums ir bijis pie sabiedrības „krējuma” mājās, tad jau nu ievēroji, ka tiek atrādītas gleznas …pasvītrojot to slaveno autoru.

Savukārt eksperti un muzeju kuratori ļoti nevēlas atzīt, ka varētu būt atzinuši par oriģinālu veiklu viltojumu.

Pie kāda kopsaucēja es velku.

Laikam jau saprati, ka par mākslinieku darbu niansēm ar erudītu speciālistu mēs sacensties nevarēsim, bet gudri pateikt, kāda gleznošanas manierē (līdzība slavena gleznotāja darbam )  ir veidota kāda vai šāda no Tev apskatei piedāvātajām gleznām varam mēģināt.

Lai to varētu… iepazīsim (mēģināsim) raksturot tālāko ar netradicionāliem vienkāršotiem apzīmējumiem un salīdzinājumiem.

Apskatīsim gleznu, Leonardo da Vinči ( Leonardo da Vinci)

Viņš tiek uzskatīts par vienu no pasaules izcilākajiem gleznotājiem un dižākajiem ģēnijiem, par talantīgāko cilvēku, kāds jebkad ir dzīvojis.

Viņam bija daudz savam laikam pāragru ideju izgudrojumu jomā. Viņa piezīmēs atrodamas neskaitāmas skices un zīmējumi, kuros var atpazīt helikoptera, tanka un zemūdenes apveidus, saules enerģijas izmantošanas idejas, kalkulatora funkcionālos risinājumus un daudz ko citu.

Taču tikai dažus no saviem izgudrojumiem Leonardo izdevās ieraudzīt savas dzīves laikā praktiskā lietojumā, lielākā daļa no tiem netika īstenoti. No viņa darbu oriģināliem ir saglabājušās tikai dažas gleznas.

Slavenākā ir Mona Lisa…

gleznu

Ja Tu redzi gleznu ar puskailiem cilvēkiem un ar visdažādāko ciešanu izpausmēm  sejās tas ir…

Ticiāns Večellio ( Tiziano Vecelli)

gleznu

Ja gleznā ir …nu ļoti izteikti lieli dibeni un celulīts pat vīriešiem, tad droši varam teikt…

Pēters Pauls Rubenss (Peter Paul Rubens)
Rubensam vienmēr patika gleznot kailus cilvēku ķermeņus, spraigas kustības, patika izcelt šo ķermeņu vitalitāti es gan teiktu resnumu.

Ja gleznā vīrieši ir sprogaini ar sievišķām iezīmēm un līdzinās Itāļu pediķiem tas ir…

Mikelandželo Merīzi da Karavadžo (Michelangelo Merisi da Caravaggio)

Caravaggio

Ja gleznā ir daudz mazu cilvēciņu tas ir Pīters Breigels.

Viņa gleznu idejas avots bija tautas folklora. Breigela darbi atspoguļo Nīderlandes glezniecību vistiešākajā nozīmē. Ar savu sarkastisko humoru, kas parādās viņa darbos, Breigels ir pazīstams visā pasaulē.

gleznu

Ja gleznā var piezīmēt aitiņas un amorus un gleznas kompozīcija no tā neko nezaudē, tad diezgan droši varam teikt, ka tas ir  Antuāns Vato.

Gleznotāji risināja galvenokārt idillisko tematiku- mīlas sižetu, ko pasniedza bez konfliktiem gaišā, optimistiskā atmosfērā. Bieži šie “amor-veidīgie” elementi jau ir ietverti viņa darbos.

Antoine

 Ja visi ir skaisti un kaili…ar kultūristu ķermeņiem, tad tas ir

Mikelandželo Buonarroti ( Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni)
Viņš vispilnīgāk atspoguļo dižrenesanses humānisma ideālus – monumentalitāti, vispārinātu formu, cilvēka skaistuma un neierobežoto spēju apliecinājumu.

Viņš ir arī jaunā, baroka stila ievadītājs. Baroka tendences, jaunā domāšana un renesansei neparastie izteiksmes paņēmieni raksturo Mikelandželo darbus.

gleznu

Ja redzi balerīnas vai dejoošus cilvēkus, tad vari būt drošs tas ir…

Ilērs Žermēns Edgars Degā ( Hilaire-Germain-Edgar De Gas)
Viņu bieži uzskata par vienu no impresionisma aizsācējiem, lai gan viņš pats sevi dēvēja par reālisma mākslinieku. Degā īpaši saistīja deja, lielākajā daļā viņa darbu ir attēloti dejotāji. Degā ir īpaši slavēts par viņa prasmi attēlot kustību un ķermeņus kustībā.

gleznu

Ja glezna ir kontrastaina, patumša ar kaulainiem bārdainiem večiem tas ir El Greko

Spāņu renesanses gleznotājs, tēlnieks un arhitekts. Uz savām gleznām parasti parakstījās pilnajā vārdā ar grieķu burtiem – Δομήνικος Θεοτοκόπουλος (Doménicos Theotokópoulos – Domeniks Teotokopuls).

gleznu

Ja Tev šķiet, ka vīriešu sejas ir līdzīgas pavecu un bēdīgu sieviešu sejām, padzisušu acu skatu… un (iespējams) mazliet atgādina Krievijas caru Putinu, tad tas ir

Antons van Deiks (Antoon Van Dyck)

Gleznas atšķiras viena no otras kā cilvēki.

Ja par pazīstama mākslinieka gleznu izsakās “domājamais speciālists” Tu mierīgi vari piebilst:

Ir līdzība ar…. “zzx”  darbiem, bet redzamā glezna noteikti ir kopija. Ja tā būtu īsta, tad tai vajadzētu būt “Sotheby’s” vai kāda cita liela izsoļu nama apritē un es par to neesmu informēts.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

7 Atziņas “Būsim zinoši gleznu pazinēju aprindās, kā atpazīt slavenību darbus”

  1. lll saka:

    Ja ir melns un vienīgi melns un cita nekā , MAĻEVIČS

  2. pikaso saka:

    Ja sašvīkāts un greizi stulbs darbs droši varam to uzskatīt par Pikaso otas veikumu.

  3. glezzinis saka:

    Glezno pats, varbūt tevī mīt Pikaso, savelc ar liniālu švīkas un to visu apkrāso. nmmm!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top