Bīstamais AI, nav vienotu viedokļu par mākslīgo intelektu
Bīstamais AI.
To ka mākslīgais intelekts (AI) ir ienācis mūsu dzīvē saprot lielākā daļa cilvēku. Saprot un ar bažām mēģina iebilst iespējamo draudu gaidās. Taču vai tie ir draudi vai vienkārši nevēlēšanās pieņemt progresa nenovēršamo gaitu?
Par to apspriedās pasaules tehnoloģiju dižgari, kā Elons Masks, Bils Geitss, Marks Cukerbergs un citi nozīmīgi nozares pārstāvji slēgtā sanāksmē.
Pie tam ar vairāk nekā 60 ASV Senāta locekļiem, kuri apsprieda mākslīgā intelekta ieguvumus un riskus. Ir pamats domāt, ka taps tiesību akti, kas vērsti uz šīs nozares regulēšanu.
Bīstamais AI, tehnoloģiju pārstāvju domas.
Tesla vadītājs un sociālā tīkla X īpašnieks Elons Masks brīdināja senatorus, ka mākslīgais intelekts var apdraudēt cilvēci. Microsoft dibinātājs Bils Geitss pauda diametrāli pretēju viedokli, ka AI var atrisināt pasaules bada problēmu.
Citi runātāji bija Facebook dibinātājs Marks Cukerbergs, Google, NVIDIA un IBM vadītāji un cilvēktiesību aktīvisti. Visi klātesošie bija vienisprātis, ka mākslīgā intelekta nozarei jāattīstās valdības kontrolē, taču bija arī jomas, kurās nevarēja panākt vienprātību.
Bīstamais AI, par ko jāstrīdas?
Jautājums par atvērtajiem AI modeļiem, kas ir pieejami ikvienam lejupielādei un modificēšanai, ir izrādījies pretrunīgs. Šie modeļi ļauj uzņēmumiem un plašai tautas daļai izmantot AI tehnoloģijas, kas ir līdzīgas ChatGPT pamatā esošajam neironu tīklam, netērējot miljoniem dolāru, lai tos apmācītu.
Bezpeļņas organizācijas “Center for Humane Technology” vadītājs Tristans Heriss brīdināja, ka par šādām iespējām var interesēties noziedznieki.
Viņa organizācijas speciālisti veica eksperimentu un piespieda publiski pieejamo Meta Llama 2 modeli sagatavot instrukcijas bīstamu savienojumu iegūšanai. Meta vadītājs Marks Cukerbergs atcirta, ka šādas instrukcijas internetā var atrast bez AI modeļiem un atklātu projektu publicēšanas.
Piebilstot, ka tas palīdz nodrošināt vienādus konkurences apstākļus un veicināt inovācijas cilvēkiem un uzņēmumiem.
Bīstamais AI, darba zaudēšana.
Vēl viens sarežģīts jautājums bija cilvēku atlaišanas iespējas darba vietās mākslīgā intelekta dēļ. Tika teikts, ka simtiem miljonu cilvēku AI dēļ var zaudēt darbu.
Šie apsvērumi bija viens no iemesliem amerikāņu rakstnieku un aktieru streikam šogad. Tomēr daži tehnoloģiju vadītāji atgādināja, ka pārāk daudz ierobežojošu pasākumu apdraud ASV vadību šajā nozarē.
Vēl viena pretrunīga tēma ir bijusi iespēja, ka AI sistēmas varētu iznīcināt cilvēci. AI pētnieks Debs Raji, kurš tika uzaicināts uz sanāksmi, mudināja klātesošos koncentrēties uz to, kādi draudi tehnoloģijai šobrīd varētu būt.
Piemēram, steidzīgi izveidotas AI sistēmas var pieņemt neobjektīvus lēmumus par pieņemšanu darbā vai tiesāšanu. Šajā sakarā viņš iestājās par AI sistēmu auditēšanas metožu izveidi.
Bīstamais AI, kopējie noslēguma secinājumi.
Pēc tikšanās Elons Masks žurnālistiem sacīja, ka neuzskata, ka Kongress ir gatavs regulēt AI, jo likumdevējiem pirms likuma rakstīšanas vajadzētu izpētīt šo jautājumu.
Teiktajā viņam daļēji ir taisnība, jo vēl nav pat izpratnes par to, kādas jomas likums aptvers. Daudzas no apspriestajām tēmām ir saistītas ar konkrētām jomām.
Daudz tika runāts par autortiesībām, privātuma aizskaršanu, rasu diskrimināciju, ekonomiskajām saitēm ar Ķīnu un AI izmantošanu militāriem mērķiem.
Vieni no secinājumiem ir negrozāmi skaidri, ka mākslīgais intelekts (AI) ienāk dzīvē un darba tirgū milzīgā tempā, taču jāņem vērā, ka tam ir gan daudz priekšrocību, gan arī draudu potenciāls. Piemēram, darba vietu zaudēšana, viltus ziņu izplatīšanās, bīstama bruņošanās sacensība, mākslīgā intelekta nepietiekama izmantošana u.c.
Ja runāsim bez aplinkiem, tad uz doto brīdi mākslīgā intelekta pamatuzdevums ir pārņemt tās funkcijas, ko šobrīd veic cilvēks, piemēram, plānošanu, mācīšanos, notikumu prognozēšanu. Pēdējo gadu laikā, pateicoties straujai tehnoloģiju attīstībai, ir veicināti būtiski sasniegumi AI (Artificial Intelligence) nozarē.
Pamatā tiek izšķirti divi AI veidi:
- programmatūra, kas darbojas kā virtuālie palīgi, meklētājprogrammas un spēj analizēt attēlus;
- datortehnikās integrētie AI risinājumi: bezpilotu lidaparāti, autonomi automobiļi, roboti.
Taču tehnoloģijām attīstoties, tiek radīti arvien jauni mākslīgā intelekta risinājumi. Tomēr, pie galīgiem secinājumiem lielajā sapulcē tā arī nenonāca, jo laikam nokautrējās izmantot AI palīdzību. 🙂
Labu Dienu!
nu jā… mans grīdas tīrītājs ar “intelektu” palīda zem gultas un vairāk ārā nelien, noteikti kaut ko perina ar ledusskapi, kas arī pieslēgts internetam
ha ha labs komentārs par to ledusskapi…